Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Spalničky. Příznaky, léčba a prevence nemoci v kostce

Vysoce infekční onemocnění postihuje nejčastěji malé děti. Nevyhýbá se ale ani dospělým s oslabenou imunitou. Jedinou ochranou proti spalničkám je očkování, které vydrží po celý život.

Co jsou spalničky a jakou mají inkubační dobu?

Spalničky vyvolává virus z čeledi paramyxovirů. Vstupní branou viru jsou sliznice nosohltanu a spojivek, odkud se virus postupně dostává do celého lymfatického systému. Infekce se projevuje zhruba 10 dní po nákaze. Nemocný je přitom nakažlivý až 7 dní před propuknutím vyrážky a 5 dní po prvních projevech typických pupínků. Spalničky se objevují především u dětí ve věku 4 – 5 let. Výjimkou však nejsou ani menší či starší děti. Propuknout mohou spalničky u dospělých mužů i žen.

Díky relativně dobré proočkovanosti se u nás jedná o vzácné onemocnění. Avšak vzhledem k neomezenému cestování a stále častějšímu odmítání očkování se spalničky i přesto v některých případech objevují.

Spála u dětí. Jak ji poznáme a jak s ní úspěšně bojovat

Pozor na komplikace

Rodiče malých dětí se obávají možných komplikací, mezi které patří zánět středního ucha, zápal plic, zánět mozku nebo bakteriální superinfekce oslabeného organismu. Spalničky mohou vyvolat i pomalou virovou chorobu (subakutní sklerotizující panencefalitidu), kdy virus napadá centrální nervový systém a vždy končí smrtí.

Největším rizikem spalniček jsou právě možné komplikace. Celosvětově patří toto onemocnění mezi hlavní příčiny úmrtí v dětském věku, a to hlavně v nejméně rozvinutých zemích. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) však počet nemocných spalničkami rok od roku klesá. V českých zemích mají spalničky úmrtnost nulovou. Podle statistických údajů nebylo na našem území zaznamenáno úmrtí na spalničky od roku 1980.

Kojení chrání miminka před nákazou

Kojenci jsou v prvních měsících života chránění protilátkami od matky, později o ně však přichází. Celoživotní imunitu zaručuje buď prodělání této nemoci, nebo podstoupení povinného očkování. Pokud chcete, aby mělo vaše dítě na spalničky protilátky, je třeba ho nechat očkovat.

Jaké mají spalničky projevy?

Mezi hlavní příznaky spalniček patří horečka až 40°C, která se objevuje v první fázi onemocnění. Poté se přidávají bolesti v krku, kašel nebo rýma. V ústech si můžete všimnout bílých pupínků, kterým se přezdívá Koplikovy skvrny. A jaké jsou další projevy spalniček? Spalničky způsobují také zarudnutí spojivek, slzení, pálení očí a světloplachost.

Po 4 dnech se objevují na kůži malé skvrnky, které postupně mění barvu z červené na hnědočervenou. Vyrážka se vyseje nejprve na obličeji a za ušima, ale postupně přechází přes krk a trup na pokožku celého těla včetně končetin. Stejným způsobem pak vyrážka asi po 5 dnech sama ustupuje. Pokud nenastanou další komplikace, spalničky většinou odezní do 7 dnů.

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat

Doporučená léčba

Během první fáze nemoci je potřeba dostatečně pít, srážet vysokou teplotu a zůstat v izolaci, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Pokud nedojde k žádným komplikacím, není nutná speciální léčba. Pomoci mohou nosní a oční kapky nebo bylinné sirupy zmírňující kašel.

Jestliže se neočkovaný člověk, který spalničky ještě neprodělal, dostane do kontaktu s nakaženou osobou, je možné s pomocí očkovací vakcíny zabránit rozvoji nemoci nebo zmírnit její průběh a zkrátit tak dobu léčby. Podmínkou je podstoupit očkování do 2 dnů od kontaktu s nemocným.

Do 6 dnů od kontaktu s nakaženým člověkem může lékař podat injekci se sérovým imunoglobulinem, který rozvoj spalniček buď zcela zastaví, nebo alespoň zmírní průběh. K tomu dochází především u těhotných žen, oslabených lidí nebo malých dětí. Pokud se totiž objeví spalničky v těhotenství, hrozí ženě předčasný porod.

Jedinou spolehlivou ochranou je očkování

V České republice je na spalničky očkování povinné. Protože však probíhá až u starších dětí, je důležité, aby proočkovanost populace byla co nejvyšší a zabránilo se především nákaze u malých dětí. Komplikací spojených s očkováním proti spalničkám není třeba se bát. K zánětu mozku po očkování dochází jen ve vzácných případech, šance je méně než 1:5 milionům. Máte i přesto z očkování svého dítěte strach? Zajděte za svým pediatrem a své obavy s ním prodiskutujte. Odbornou konzultaci vám poskytnou také lékaři ve specializovaných očkovacích centrech.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Spalničky. Příznaky, léčba a prevence nemoci v kostce