Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Skotsko zakázalo tělesné tresty dětí. Co vadí odpůrcům tohoto zákona?

Redakce

Redakce

11. 11. 2020

Skotsko jako první země Spojeného království vyhlásilo červenou tělesným trestům na dětech. Znamená to zaručení stejné ochrany, jako mají dospělí. Proč nebyli všichni pro? A jak je to
u nás?

Část Skotska slaví. Minulý rok byl schválen zákon zakazující tělesné tresty a v platnost vešel v sobotu 7. listopadu. Skotsko se tak stalo 58. zemí, kde jsou zakázané fyzické tresty a tímto zákonem je tak dětem zaručena stejná ochrana jako dospělým. Do dvou let ho chce následovat i jeho soused Wales.

„Černobílý“ zákon?

Ačkoliv tento zákon vypadá velmi přívětivě a většina obyvatel slaví, ne všichni jsou z něj nadšení. Jen malým důkazem může být např. bilance loňského hlasování, kdy zákon podpořilo 84 poslanců a proti bylo 29. Proč tomu tak je?

Hlas podporovatelů

Násilí je podle mnohých něco, co ve vyzrálé společnosti, tudíž ani v moderním Skotsku nemá co dělat. Tělesné tresty byly zrušeny již dávno, ne ale zcela. Ve školách se nesmí objevit  už velice dlouho, doma ale rodiče či pěstouni měli právo použít „přiměřenou“ fyzickou sílu k tomu, aby své dítě umravnili. Nesměli ho ale uhodit do hlavy, použít nějaký nástroj či s dítětem třást.

Sporný termín „přiměřenou fyzickou sílu“ mohl být leckdy nejasný, použit bez jasného vymezení a pro každého občana jinak vypovídající, a tím mohl být do jisté míry zneužit. Proto Skotsko udělalo přítrž všem, kteří by na svého potomka chtěli vztáhnout ruku, nyní to možné nebude a je jedno, zda by se jednalo o větší či jen malé „výchovné“ poplácání. Část společnosti navíc věřila, že tento zákon už vešel v platnost v minulosti.

Hlas odpůrců

Proti zákonu se staví mnoho politiků i například skotská kampaň s názvem „Be Reasonable Scotland“, která „bojuje“ za „rozumné“ Skotsko. Prvně je důležité říci, že se nejedná o nějakou skupinu tyranů či podporovatele týrání dětí. Pouze věří, že zákon může být zneužit špatným směrem. Na svých webových stránkách tak vyzývají k boji proti uznání nyní již platného zákona. A jaké jsou jejich argumenty?

Jedním z nich je například i to, že se na dobré rodiče bude nahlížet jako na kriminálníky a tyrany, a to třeba již kvůli pouhému „výchovnému“ plácnutí. Dalším argumentem je to, že policie a sociální pracovníci budou zahlceni triviálními případy, a tudíž jim nezbude kapacita na prošetření těch opravdových a závažných činů. Další důvody si můžete přečíst přímo na jejich webu a zvážit sami.

Biju své miminko. Proč jsem tak špatná matka?

 Jak jsme na tom my?

Ačkoli zákaz tělesných trestů byl přijat již v roce 1979 ve Švédsku, 1983 ve Finsku a v roce 1989 v Rakousku, Česká republika v tomto stále zaostává. V Evropské unii jsme tak téměř jedni z posledních, kde takovýto zákon stále ještě nemáme, a to ani přesto, že to naší republice doporučoval Výbor OSN pro práva dítěte a poté i vládní výbor. Před šestnácti lety, v roce 2004 celoplošný zákaz na Evropu navrhovalo Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Můžeme jen sledovat, jakým směrem se situace okolo projednávání zákonu v České republice bude vyvíjet. A co si o tom myslíte vy? Podpořili byste ho?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Skotsko zakázalo tělesné tresty dětí. Co vadí odpůrcům tohoto zákona?