Na syndrom náhlého úmrtí kojence u nás ročně zemře několik desítek dětí. Jaké jsou příznaky a rizikové faktory? A dá se syndromu předejít?
Náhlá smrt novorozence – do kdy hrozí?
Jako SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) označují lékaři smrt kojence bez zjevné příčiny. Jedná se o velkého strašáka všech rodičů, kteří se bojí, že naleznou své dítě v postýlce mrtvé. Náhlá smrt přichází bez viditelné souvislosti s předchozími projevy. Všechny SIDS příběhy jsou velmi kruté a bolestné. K úmrtí dochází hlavně v noci, kdy miminko spí. Nejčastěji se syndrom týká dětí od 2 do 4 měsíců věku. Ohrozit však může děti až do 1 roku vějz. Od 6 měsíců se však riziko razantně snižuje.
Úmrtí kojenců – statistika
Rozsáhlý výzkum SIDS v České republice probíhal v letech 1999 – 2004, kdy se narodilo celkem 555.231 živých dětí. Ve stejném období zemřelo 1.233 dětí ve věku 7. den – 1 rok, přičemž 185 dětí zemřelo náhle. Příčinu smrti se podařilo určit až na základě pitvy. Po vyloučení násilných smrtí zůstalo 115 úmrtí dětí, kde byl jako příčina smrti stanoven SIDS. Za sledované období se vyskytovalo průměrně 19 úmrtí na SIDS ročně. Počet úmrtí na SIDS se od té doby výrazně nezměnil a ustálil se na několika desítkách ročně.
Důvody úmrtí
Jednoznačná příčina náhlého úmrtí se v případě tohoto syndromu nikdy nenajde. Veškerá následná vyšetření, která mohou lékaři provést, vychází negativní. Dítě obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se, případně mu přestane tlouct srdce. Zatím však není jasné, zda je prvotní příčinou smrti zástava dýchání nebo porucha srdečního rytmu a následná srdeční zástava. Podle množství studií mohou hrát v náhlém úmrtí kojenců velkou roli určité faktory.
Předčasně narozené dítě. Jaké má šance na bezproblémový život?
Rizikové faktory pro SIDS
- Úmrtí jiného kojence v rodině
- Mužské pohlaví
- Absence kojení nebo omezené kojení
- Špatné sociálně-ekonomické rodinné zázemí
- Dítě se narodilo nedonošené
- Nízká porodní hmotnost
- Nízký věk matky
- Častá těhotenství matky
- Dítě vyrůstalo v kuřáckém prostředí
- Matka je závislá na drogách
- Dítě spalo v přehřáté místnosti
- Dítě spalo v poloze na bříšku
- Příliš měkká matrace
- Velký vliv má na SIDS společné spaní s rodiči v jedné posteli
SIDS výskyt a genetické faktory
Ačkoliv genetika nebyla v případě SIDS jednoznačně prokázaná, existují rodiny, ve kterých dochází k náhlému úmrtí kojenců opakovaně. Odborníci proto předpokládají, že může existovat souvislost s jinými geneticky podmíněnými chorobami, které by mohly vést k rozvoji SIDS. Řadí se sem zejména metabolická onemocnění, jako je porucha metabolismu glukózy, porucha beta oxidace mastných kyselin nebo porucha iontových kanálků srdečního svalu nebo porucha krevní srážlivosti. SIDS potom dítě zabije ještě dříve, než se onemocnění naplno projeví.
Vnější vlivy SIDS
Cigaretový kouř
V kuřáckých rodinách je vyšší výskyt kojenců, které postihne SIDS. Nikotin ve vyšší koncentraci tlumí funkci dýchacích cest, a jakmile pronikne do organismu kojence, může mít na dítě velmi negativní dopad.
Přehřátí
Další hypotézou lékařů je možné přehřátí dětského organismu. Proto by kojenec nikdy neměl spát v přehřáté místnosti a ani by neměl spát s pokrývkou hlavy. Přehřátí může vést k aktivaci mikrobiální flóry a následně určitých imunitně aktivních látek, které mohou opět přinést negativní dopady na dýchací systém dítěte.
Spaní na břiše
SIDS se objevuje častěji u dětí, které jsou před spánkem pokládané na bříško. Mnohem bezpečnější je pro kojence poloha na zádech nebo na boku, ze kterého se snadno překulí na záda, ale nikoliv na bříško.
Nedostatečné kojení
Někteří odborníci přišli s hypotézou, že by mohlo mít nedostatečné kojení a brzké zavádění umělé výživy vliv na SIDS. Některé studie tuto hypotézu potvrzují, jiné nikoliv.
Předčasný porod
Předčasně narozené děti nemusí mít dostatečně vyvinuté veškeré orgány, což může přinést pozdější zdravotní komplikace. Následkem mohou být apnoické pauzy, kdy se dítě ve spánku nenadechne více než 20 vteřin. Opakovaná apnoe je rizikovým faktorem pro výskyt poruch srdečního rytmu. Srdeční rytmus se zpomaluje a v případě delší pauzy mezi dýcháním může dojít i k úplné zástavě srdce. Současně se méně okysličují tkáně, což je možné zjistit podle namodralé až fialové barvy kůže miminka. Nedonošené děti proto musí být dlouho a pečlivě monitorované.
8 kroků, jak předejít syndromu náhlého úmrtí
- Základním krokem, jak předejít SIDS, je ukládání miminka na záda nebo bok. Dítě by v žádném případě nemělo spinkat na bříšku.
- Pokud má miminko tendenci častěji ublinkávat, ukládejte ho do zvýšené polohy. Rozhodně mu však do postýlky před spánkem nedávejte žádné předměty, které by mohly ztížit dýchání. Jedná se o polštáře, plyšové hračky, deky apod.
- Používejte tvrdší matraci.
- Udržujte v místnosti přiměřenou pokojovou teplotu. Dítě zároveň oblékejte přiměřeně okolní teplotě.
- Dětskou postýlku umístěte do své ložnice.
- V dětském pokoji ani ložnici nekuřte. Nejlépe uděláte, pokud zachováte celé domácí prostředí jako nekuřácké.
- Pokud je to možné, prvních 6 měsíců dítě kojte.
- Jestliže ve vaší rodině nebo v blízkém příbuzenstvu zemřelo některé dítě na SIDS, oznamte to svému lékaři a miminko pečlivě hlídejte.
Pitný režim u dětí. Kolik toho má denně vypít batole a kolik předškolák?
Co ještě může pomoci?
Hnízdečko SIDS
Syndromu náhlého úmrtí pomáhá předcházet poloha zádech, která však není pro všechny děti příjemná. Některá miminka se mohou v této poloze cítit nepohodlně a neklidně. Proto velmi pomáhá zavinování nebo spaní v hnízdečku. Hnízdečko nedovolí miminku přetočit se na bříško a navíc dítěti dodá pocit bezpečí. I v tomto případě je ale nezbytně důležité zabránit možnému přehřátí.
Monitorování dechu
Lékaři monitory dechu nedoporučují plošně všem rodičům, ale apelují na jejich používání v rodinách s výskytem SIDS a také u dětí, které se narodily předčasně. Monitorování dechu vás rychle upozorní na možnou zástavu dechu miminka. Pokud nedojde k nádechu po dobu 20 vteřin nebo se frekvence dýchání rapidně sníží, spustí monitor poplach. Už pouhý zvuk alarmu většinou stačí k tomu, aby se dítě probudilo a znovu se pořádně nadechlo. Jestliže k tomu nedojde, je třeba zahájit okamžitou první pomoc a zavolat rychlou záchrannou službu na čísle 155.