Šestá a pátá nemoc. Znáte jejich příznaky a umíte je odlišit?
Martina Mádlová
13. 8. 2018
Šestá nemoc, dokud jste neměla děti, tak jste o takové nemoci asi ani neslyšela. Jenže s malým dítětem je velká pravděpodobnost, že se s ní setkáte. Buďte připravená. V tomto článku se dozvíte, jak se projevuje i jak ji léčit.
Co je šestá nemoc?
Jedná se o virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou, které nemívá těžký průběh, i když její začátek nejednoho rodiče vyděsí. Nejvíce ohroženi jsou děti do dvou let. Po prodělání nemocí je většina pacientů imunních. Protilátky je možné prokázat u 90 % dospělých pacientů. Přenáší se kapénkami vzdušnou cestou a inkubační doba je 5-12 dní.
Přesná příčina šesté nemoci, mimo virového původu, není příliš jasná. Najdou se i lékaři, kteří se domnívají, že jejím hlavním důvodem je posílení dětského organismu díky prodělání infekce.
Příznaky onemocnění
Nejčastěji se onemocnění objevuje u kojenců a batolat. Projevuje se náhlými vysokými teplotami kolem 39 °C. Jiné projevy ale nebývají. Děti se jinak zdají poměrně zdravé, chovají se jako jindy, dobře spí. Horečka trvá až 4 dny a po jejím poklesu se objeví drobnoskvrnitá vyrážka růžové barvy. Ta se objevuje hlavně na trupu, krku a horních končetinách. Zajímavé je, že v chladu takřka vymizí a v teple se objeví. Postupně do dvou dnů začíná ustupovat.
Lékař šestou nemoc obvykle diagnostikuje na základě průběhu nemoci. Ve sporných situacích, hlavně aby se vyřadila alergická vyrážka nebo jiné onemocnění a předešlo se zbytečnému nasazování antibiotik tak, jako tomu bylo dříve, je možné vyšetření protilátek proti oběma virům. Inkubační doba nemoci je přibližně 14 dnů.
Jak se šestá nemoc léčí?
Léčba onemocnění je zaměřená na odstraňování nepříjemných příznaků. Doporučuje se klidový domácí režim, je důležité pít a kontrolovat pravidelné teplotu. Pokud přesáhne 38 °C, můžete podat léky na snižování horečky. V tomto případě rozhodně nejsou vhodná antibiotika, protože nemoc je virová a pacienta nevyléčí. Omezte vycházky i koupání, vyrážku ničím nemažte, protože ta zmizí sama a žádné krémy její léčbu neovlivní. Nemoc má většinou lehký průběh, komplikace jsou velmi vzácné. V takovém případě může infekce probíhat jako zánět mozku a mozkových blan, zánět jater, může docházet k postižení krvetvorby či u pacientů po transplantaci k rozvoji zánětu plic.
Šestá nemoc infekčnost
Šestá nemoc je infekční onemocnění, proto upozorněte přátele i rodinu, kde mají malé děti, ať vynechají návštěvy a v případě, že u vás už byli, že může tato nemoc přijít. Onemocnění se šíří vzduchem.
Šestá nemoc kdy do kolektivu
Mnoho maminek neví, kdy mohou jít opět s dětmi do kolektivu po prodělané nemoci. Dítě přestává být infekční hned, jakmile zmizí vyrážka, která je pro toto onemocnění typická. Ta obvykle vymizí během tří až pěti dnů.
Šestá nemoc a těhotenství
Těhotná žena může tuto nemoc chytit v případě, že ji v dětství neprodělala a nemá protilátky. V drtivé většině případů ale nákaza nijak těhotenství neohrozí. Problém by mohla způsobit jen vysoká teplota, která je u šesté nemoci běžná. Jestliže jste těhotná a máte podezření, že byste mohla být nemocná, nebo se u vás náhle objevily vysoké teploty, je určitě vhodné se poradit s ošetřujícím praktickým lékařem nebo i gynekologem. Ten doporučí vhodnou léčbu vzhledem k vašemu jinému stavu.
Jak zlepšit dětskou imunitu. Podzim a zima prověří její stav
Šestá nemoc u dospělých
Šestou nemocí se mohou nakazit i dospělí a stejně jako u dětí, ani u větších pacientů se toho moc nedá dělat, jen nemoc vyležet. Kdo má doma děti, ať počítá s tím, že také onemocní, protože je velmi nakažlivá a jen málokteré dítě se jí vyhne. Začátek je stejný u dětí i u dospělých. Přijde vysoká horečka, která rychle zmizí a zůstane nechuť k jídlu a několikadenní vyrážka.
Jak již bylo zmíněno, léčba ani není. Důležité je podávání tekutin, jídla, vitamínů, zábalů. Můžete vyzkoušet i homeopatické léky. Rozhodně nejsou vhodná žádná antibiotika.
U dospělých připomíná choroba víc chřipku a většinou u nich trvá déle, než jsou úplně fit. U nich je to i o to nepříjemnější, že jsou hodně unavení a pořád by spali. Tělu pak nestačí ani sedm nebo osm hodin spánku v noci a dá se říct, že s teplotou prospí i tři dny pomalu v kuse.
Vyrážku dospělí dostat mohou podobně jako děti, ale také nemusí. Onemocnění může dokonce proběhnout i naprosto bez příznaků. Hodně odpočívejte, posilujte organismus vitamíny a dodržujte pitný režim.
Po prodělaném onemocnění už protilátky přetrvávají doživotně v lidském organismu, a proto obvykle nepřichází šestá nemoc opakovaně. U některých pacientů ale dojde k jeho reaktivaci. Stává se to zejména u pacientů s poruchou imunity a nebývá provázena běžnými příznaky. Šestá nemoc může dokonce u pacientů se sníženou imunitou (např. po transplantaci orgánů či kostní dřeně) být příčinou rejekce, což je odvržení transplantovaných orgánů a rozvoje těžkého zánětu plic.
Pátá nemoc
Pátá nemoc je taktéž virové onemocnění, které doprovází charakteristická vyrážka. Jejím původcem je Parvovirus B19. Přenáší se vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí. Taktéž je její přenos možný i při transfúzi. Toto onemocnění je běžné u školních dětí a mladiství a často probíhá bez jakýchkoliv příznaků. Inkubační doba trvá deset až osmnáct dní.
Pátá nemoc hrozí dětem i dospělým. Riziková je pro těhotné ženy
Příznaky páté nemoci
Onemocnění doprovází vyrážka, kdy se na tvářích a nosu objeví zarudnutí, které vypadá jako motýlí křídla. Později se rozšíří i na trup a končetiny. Tam se tvoří veliké nepravidelné kruhy a girlandy. Výsev může probíhat až tři týdny a někdy se stává, že vyrážka zmizí a následně se zase objeví. Někteří pacienti, především dívky v dorostovém věku, mohou trpět na bolestivost a zduřených kloubů ruky a kolen.
Jak se určuje pátá nemoc
Pátá nemoc se většinou určí podle průběhu onemocnění a vyšetření protilátek proti parvoviru v séru. Dělá se test CRP, které u zdravého člověka bývá nízké a v krevním obrazu je i nižší počet bílých krvinek (leukopenie). Při onemocnění je nižší počet červených krvinek a větší počet bílých krvinek.
Jsou při onemocnění nějaké komplikace?
Virus se dostává krevní cestou do kostní dřeně a může zde na přechodnou dobu utlumit vyzrávání červených krvinek (erytrocytů). Je to komplikace, která u zdravých lidí není nebezpečná, ale potíže může způsobit lidem s dědičnou nebo získanou poruchou krvetvorby.
Spálová angína u dětí. Onemocnění, které se nevyplácí podcenit
Jak se pátá nemoc léčí?
Léčba je velmi podobná jako u šesté nemoci. Nejlepší je domácí klidový režim. Někdy nemoc doprovází bolest kloubů a v takovém případě jsou vhodné léky na bolest. U těžších projevů, kdy je utlumena krvetvorba, jsou nutné i transfúze.
Jsou rizika i pro těhotné ženy?
U těhotných žen může být pátá nemoc riziková. Virus dokáže projít placentou, dostat se do kostní dřeně miminka a taktéž způsobit útlum krvetvorby s následným těžkým postižením dítěte. Velmi často dojde k potratu či porodu hydropického a často mrtvého plodu či novorozence s velmi těžkou chudokrevností. Riziko poškození je v těhotenství asi 5-10 %. Zejména v případě, že otěhotníte ve druhé třetině těhotenství.
Šestá nemoc není strašák
I když vás může vysoká teplota a nepříjemná vyrážka u dítěte vyděsit, není třeba hned vidět to nejhorší. Pokud dítě nemá žádné jiné příznaky a je relativně v klidu a chová se jako obvykle, nejspíše vás právě postihla šestá nemoc. Je jasné, že nikdy není příjemné, když je malé dítě nemocné, ale nemoc rychle odezní a vaše ratolest bude mít imunitu zase o něco silnější.