Z postýlky vašeho miminka se začalo ozývat podezřelé chrochtání a chrchlání. Občas miminko kýchne a z nosíku mu neustále něco teče. Je to tady, první rýma u miminka. Jak s ní bojovat?
Rýma u miminek naštěstí není nikterak vážná, ale je spíše život otravující. Novorozenci a malá miminka neumí dýchat ústy. Dýchájí hlavně nosem, protože dýchat ústy je pro něj mnohem složitější kvůli anatomickým poměrům.
Rýma u miminka. Jak ji bezpečně poznáte?
Rýma se u miminek neprojevuje jinak než u ostatních lidí. Mají ucpaný nos, hůře se jim dýchá a častěji kýchají. Některé děti i více slzí a často jim zrudne oční okolí. Kvůli ucpanému nosu se mu hůře pije a v noci se může budit častěji než normálně.
Jak zlepšit dětskou imunitu. Podzim a zima prověří její stav
Jak miminku od rýmy pomoci?
Rýma se musí vyléčit sama, ale vy můžete její průběh trochu urychlit a miminku ulevit. K tomu potřebujete šetrnou dětskou odsávačku, buď ruční, nebo s možností připojení na vysavač. Dále nosní sprej s mořskou vodou, např. Vincentka. Sprejem můžete nosní sliznici zvlhčovat i normálně. Nos pak lépe odolává průniku virů. Na výplach očí se v případě potřeby hodí borová voda.
Nosní kapky používejte jen krátce a ve chvíli, kdy je průchodnost nosu ztížená. Vždy si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem. Pokud je nosík plný hlenu, šetrně jej odsajte či vytřete vatovým tamponem a použijte kapky proti rýmě (Nasivin, Otrivin). Kapky rozhodně nepoužívejte příliš často, ale jen když je nosík plný i po odsátí. Je důležité aplikovat kapky správně. Tedy kápněte potřebnou dávku na začátek nosního vchodu a lehce přitiskněte nosní křídla. Díky tomu se látka dostane na nosní sliznici a nesteče hned pryč. Nezapomeňte dostatečně zvlhčovat vzduch a pravidelně větrat. Také můžete dát dítě do zvýšené polohy, tedy zvednout matraci nebo rovnou celou postýlku. Malým miminkům nedávejte pod hlavu polštář.
Kdy se vydat k lékaři?
Pokud má vaše dítě poprvé v životě rýmu a zároveň je prvorozené, je lepší alespoň lékaři zavolat a poradit se, zda máte dorazit do ordinace nebo ne. K lékaři se vydejte vždy, když by se dítě rýmou dusilo, nemohlo by se vůbec napít, mělo v očích hnisavý zánět a hodně kašlalo.
Odsávačka hlenů
Klasické odsávačky jsou vyrobené z průhledného plastu. Mají dvě hadičky, které jsou připojeny na nádobku, v nichž se zachytí odsávaný sekret. Po použití je potřeba všechny části vypláchnout pod tekoucí horkou vodou a vyvařit. Uchovávejte v zakryté nádobce a nejlépe rozložené. Velmi oblíbená je odsávačka na vysavač. Tou se dá odsát rýma u miminka skutečně velmi šetrně. Nástavec je vyroben tak, aby se nemusel zavádět hluboko do nosu a zároveň i upustí přebytečnou sílu vysavače, takže se nestane, že by vysával příliš. Maminky si je velmi oblíbily pro jejich snadné a rychlé použití.
Jak se ochránit před rýmou?
Jestliže kojíte, máte výhodu v tom, že by miminku měla hrozit pouze rýma z nachlazení. Předcházet jí můžete jen tak, že nebudete dítě vystavovat velkým teplotním výkyvům. Větší děti nebo nekojené onemocní snadněji, proto je lepší nebrat je někam, kde je zvýšené riziko nachlazení. Rýma je bohužel součástí našeho života a s největší pravděpodobností se s ní dříve nebo později setkáte. Proto je vhodné vědět, jak od ní svému miminku ulevit.