×
MotherClub.cz

Jak a kdy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat

Rýma bývá pro malé děti noční můrou. A nejen pro ně, ale i pro rodiče. Východiskem je, naučit je správně smrkat. Jenže jak na to a kdy je ideální čas začít s výukou?

Vyberte si správný čas

S nácvikem začněte co nejdříve. Možná vám přijde divné, začít učit smrkat už miminko, ale je to tak. Se smrkáním můžete klidně začít už mezi 8. a 10 měsícem věku, protože v té době dítě rádo napodobuje a opičí se. Když tento ideální čas propásnete, bývá pak se smrkáním u starších dětí docela problém. Ale samozřejmě i starší děti se smrkat naučí. Tedy i ve druhém roce života můžete začít nacvičovat. Musíte být trpěliví a nenechat se odradit případným neúspěchem. A kdy je nejlepší období? Přeci to, když má dítě skutečně rýmu.

Jak naučit dítě smrkat?

Při nácviku většinou dítěti sami předvádíme, jak celý proces smrkání probíhá a dítě napodobuje. Smrkáme jednou z levé a jednou z pravé nosní dírky. Druhá musí být stisknutá prstem. Když budeme pečliví a dítě povedeme, může za chvíli smrkání zvládnout samo.

Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?

  • Dítěti předvádějte opakovaně, jak se nosem fouká. Přikryjte si rukou ústa a hlasitě foukněte nosem. Mnoho dětí totiž často fouknout špatně pusinkou.
  • Jakmile zvládnete foukání, přejděte k přiložení kapesníku k nosánku.
  • Hlava by měla být u starších batolat v mírném předklonu.
  • Hlasité troubení je špatně. Vyvolává špatné tlaky ve středouší.

Smrkání může být zábava

Smrkání může být i zábava. Zkuste třeba hru na slona (foukání nosem nahlas, jako když troubí slon), na ježečka (děti funí jako ježek), foukání do zrcátka aby bylo zamlžené, foukání nosem do papírové kuličky na stole.  Můžete zkusit i odfukování peříček z dlaně nosem nebo hru na králíčka. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Pozor na komplikace

U kojenců a malých dětí by mohla rýma způsobit i zdravotní komplikace. Častým onemocněním je právě zánět středního ucha u dětí. Infekce se snadno rozšiřuje díky ne ještě úplně vyvinuté Eustachovo trubici, která je spojená s hltanem. U kojenců navíc při rýmě bývá problém i s kojením, protože dítě nemůže sát a dusí se. Těmto komplikacím lze předejít poctivým čištěním nosu s vhodnými kapkami a za pomoci odsávačky hlenů, jestliže dítě ještě neumí smrkat.

Jak a kdy naučit dítě smrkat?
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*