Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Rotaviry a děti. V čem tkví největší nebezpečí?

Rotavirové infekce každoročně napadají tisíce dětí. Kvůli dehydrataci a oslabení organismu přitom desetina z nich končí v nemocnici.

Jak poznat rotaviry?

Hlavními příznaky rotavirové infekce je opakované zvracení, vodnatý průjem a vysoká horečka. Onemocnět mohou děti i dospělí. Nejohroženější jsou však kojenci, batolata a děti předškolního věku. Invazivní rotaviry napadají sliznici tenkého střeva, poškozují buňky a zhoršují vstřebávání vody, minerálů i dalších živin.

Infekce je zákeřná především svou rychlostí a vysokou nakažlivostí. Rotaviry mají inkubační období v délce 1 – 2 dnů. Organismus napadaného dítěte je během pár hodit dehydratovaný a oslabený. Některé děti ustojí rotavirovou infekci bez větších potíží, vypořádají se s ní jako s běžnou střevní chřipkou a po prodělané nemoci získají lepší imunitu. Jiné děti zvládají infekci daleko hůře, potřebují hospitalizaci a podávání tekutin prostřednictvím infuze.

Očkování proti rotavirům by mělo být bezplatné, tvrdí praktičtí lékaři

Přenos rotavirů: dotykem i vzduchem

Rotavirová infekce je vysoce nakažlivá a přenosná dotykem, orálně, stolicí nebo vzduchem. K nakažení stačí i nedostatečná hygiena nebo styk s kontaminovaným předmětem. Proto je zcela běžné, že v průběhu několika málo hodin či dní skolí rotaviry celou rodinu. Nákazy jsou hodně patrné i ve školkách, školách, jeslích a na dětských odděleních v nemocnicích. Nejvíce případů rotavirové infekce hlásí lékaři mezi únorem a květnem.

Jak dlouho je dítě infekční rotaviry?

Onemocnění trvá v průměru 2 – 7 dnů. A protože je virus velmi stabilní, člověk zůstává infekční po celou dobu nákazy. Rotaviry dokážou přežít v suchém prostředí několik dní. Na lidské kůži vydrží i několik hodin.

Rotaviry a možné komplikace

Nejzávažnější průběhy infekce končí úmrtím dítěte. Každý rok kvůli rotavirům umírá v Evropě kolem 230 dětí do 5 let. V nemocnici skončí přibližně 87 tisíc dětí a dalších 700 tisíc jich je léčeno ambulantně. Z tohoto důvodu zařadila Světová zdravotnická organizace (WHO) prevenci před rotaviry mezi priority v očkovacím plánu do roku 2020. Plošné očkování proti rotavirům tak už zavedlo například Finsko, Rakousko, Německo, Itálie a Nizozemsko. Česká republika se mezi tyto země zatím nezařadila.

Střevní chřipka u dětí. Léky a dieta, která může pomoci

Kdy vyhledat lékaře?

  • dítě odmítá tekutiny po dobu 6 a více hodin
  • ztráta vědomí
  • apatičnost a netečnost
  • horečka kolem 40 °C

Rotaviry v těhotenství

Během těhotenství nejsou rotaviry sice příliš nebezpečné, ale přesto vyžadují hospitalizaci v nemocnici. Těhotná žena by měla být pod dohledem lékařů, aby byla v bezpeční a došlo k potřebnému zavodnění organismu.

Rotaviry: rekonvalescence a léčba

Speciální léčba rotavirové infekce neexistuje. Důležitý je především pitný režim a dietní opatření. V rámci rekonvalescence je důležitý pestrý, vyvážený a lehký jídelníček. S obnovou střevní mikroflóry pomohou probiotika a kvašené produkty. Zpočátku je dobré nejíst těžká jídla, sladkosti a nadýmavé potraviny. Důležitý je i klidový režim a tělo začít zatěžovat postupně. Nejprve stačí klidné procházky, sportovní aktivity zařazujte postupně.

9 nejrozšířenějších mýtů o očkování dětí

Rotaviry a prevence

Jedinou účinnou ochranou před rotaviry je vakcinace, kterou je možné dětem podat od 6 týdnů do 6 měsíců věku. První dávku je přitom nutné aplikovat už mezi 6. a 12. týdnem věku. Nemusíte mít ale strach z injekční vakcinace. Děti dostávají sladký roztok, který se v ústech rychle rozpustí. Vakcínu bohužel nehradí pojišťovny a rodiče, kteří o ni projeví zájem, ji musí hradit sami.

Skutečnost je taková, že v současné době je proti rotavirům chráněno pouze 16 % českých dětí. Lékaři přitom doporučují očkování (jedinou možnost, jak zničit rotaviry) především dětem s onemocněním zažívacího traktu, syndromem krátkého střeva nebo potravinovými alergiemi. Pomoci může i nedonošeným dětem a těm, které jsou oslabené jiným chronickým onemocněním.

Očkování proti rotavirům jako jediná ochrana

V Evropě se očkuje vakcínou Rotarix, která sice není hrazena zdravotními pojišťovnami, ale některé pojišťovny nabízí její částečnou úhradu. Cena jedné dávky vakcíny je kolem 1650 Kč. Výhodou je, že děti můžete nechat očkovat celoročně.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Rotaviry a děti. V čem tkví největší nebezpečí?