Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Rodičovský příspěvek 2020 a vliv na jiné sociální dávky. Proč dostanou některé matky ve výsledku méně

Zvýšení rodičovského příspěvku od nového roku vás může zároveň zbavit nároku na jiné sociální dávky. Jaká je příčina problému a co radí úřady?

Vyšší rodičovský příspěvek může snížit částku sociálních dávek

Mnohé matky samoživitelky obrací každou korunu a jsou zcela závislé na přídavcích od státu. Zvýšení rodičovského příspěvku o celých 80 000 Kč proto vnímají jako velkou pomoc. Rodičovský příspěvek se však považuje za příjem, který se zohledňuje při výpočtu dalších sociálních dávek, jako třeba příspěvku na bydlení. Ve výsledku tedy peníze, které rodiče získají z rodičovského příspěvku, mohou automaticky snížit výši některých sociálních dávek nebo je zcela zablokovat.

Mluvčí práce a sociálních věcí (MPSV) Barbara Hanousek Eckhardová dodává, že se nejedná o žádnou novinku, protože systém tímto způsobem funguje dlouhodobě: „Rodičovská je příjem a je tedy možné, že kvůli tomu nyní někteří rodiče nedosáhnou na některé sociální dávky či jim budou sníženy.“ Podobným způsobem fungují i důchody. Penzisté mohou například přijít o podporu od státu, pokud se jim zvýší důchod a překročí určitou hranici.

Paní ministryně Maláčová navrhuje zvýšení existenčního a životního minima. Pokud by její návrh prošel, situace by se pro lidi, kteří se nacházejí v podobné situaci, výrazně zlepšila. Tento krok by však zákonitě zatížil státní rozpočet.

Finanční situaci může zachránit rychlejší čerpání rodičovské

Jak by měli rodiče jednat, pokud chtějí co nejdříve dosáhnout na všechny státní příspěvky tak, jak je pobírali před zvýšením rodičovského příspěvku? Mluvčí MPSV radí: „Pokud jde o rodiče, kteří chodili do práce, tak ti mají možnost si nastavit rychlost čerpání. Čím dřív rodičovský příspěvek vyčerpají, tím rychleji se vrátí do původní situace.“ Pokud si nejste jistí, zda se vyšší rodičovská dotkne nebo nedotkne vašeho rodinného rozpočtu, obraťte se na Úřad práce, kde vám místní úředníci poradí.

Jak zjistíte, zda se vás situace přímo dotýká?

Univerzální vzorec, který by vám objasnil, zda vás rodičovský příspěvek či jiný příjem připraví o sociální dávky, bohužel neexistuje. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové je každý případ velmi individuální a roli zde hraje řada důležitých faktorů.

Myslíte si, že vás současný zákon jako rodiče diskriminuje?

  1. Navštivte Úřad práce a podejte žádost o zvýšení rodičovského příspěvku.
  2. Požádejte úředníky, aby vám písemně potvrdili zamítavé stanovisko. Trvejte na svém požadavku, na písemné potvrzení totiž máte ze zákona právo.
  3. Počkejte na rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud rozhodne pozitivně, získáte nárok na zpětné proplacení 80 000 Kč.

Rodiče potřebují informace

Protože Ministerstvo práce a sociální věcí podcenilo informování rodičů, důležité informace nyní zprostředkovávají různé iniciativy, jako například Také pečujeme. V současné chvíli se připravuje ústavní stížnost za rodiče, kteří již rodičovský příspěvek vyčerpali. Stížnost už je připravená a nejpozději na konci ledna se dostane k Ústavními soudu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rodičovský příspěvek 2020 a vliv na jiné sociální dávky. Proč dostanou některé matky ve výsledku méně