Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Říká se jim krkavčí matky. Proč matka opustí dítě?

Redakce

Redakce

6. 4. 2018

Mateřské pudy nemusí vznikat tak automaticky, jak si myslíme. Jak je to s mateřskou láskou? Proč vlastně matka opustí dítě? Podíváme se na několik důvodů a poradíme, jak se zachovat dál.

Když matka opustí dítě, je to pro něj většinou mnohem větší rána, než kdyby odešel otec. Muži to čas od času dělají, ale když něco takového provede žena, má takové jednání daleko větší důsledky. Matka se těžko nahradí. Nejspíš to souvisí s propojením, které vzniká v těhotenství přes pupečníkovou šňůru.

Že má žena určitý věk, neznamená, že se musí cítit připravená na dítě. I přesto, že se začátku těhotenství na mateřství příliš necítí, může se v jeho průběhu situace změnit. To ovšem neznamená, že se pocit nenaplnění nevrátí.
Život je velmi komplikovaný, a když do něj přivedeme dítě, měli bychom si být vědomi, že je to závazek. Děti totiž naše činy nejsou schopny pořádně pochopit. Proto je potřeba jim v těch momentech dodat sílu a spoustu lásky, která je pro ně nezbytná.

Jestliže se matka rozhodne opustit dítě, často to nebývá jednoduchá situace. A odhodlat se k takovémuto kroku není snadné. Když se podíváte na jejich příběhy, tak zjistíte, že ženy mohly třeba projít traumatizujícími zážitky, což se později projevilo v opuštění dítěte.

Proč matky opouštějí děti

Láska, a po ní potopa

Láska je krásná věc, ale dokáže také napáchat pořádnou spoušť. Ivana takhle opustila sedmiletou holčičku. Potkala totiž novou lásku a rozhodla se, že tento vztah je pro ni prioritou. Nenechá si ho nikým a ničím vzít. Sbalila si věci a odešla za novým partnerem. Při rozhovoru prozradila, že už dlouho byla bez sil a měla pocit, že pouze přežívá. Současný vztah pro ni byl vysvobozením, které cítila jako příležitost pro nový začátek.

Matka se cítí ještě velmi mladě nebo se nechce vzdát snů

To, že je ženě pětatřicet, nemusí nutně znamenat, že se cítí dospěle. Vnitřní rozpoložení stále může tvrdošíjně trvat na tom, že je stále mladá. Proč by pak měla mít dítě, jen kvůli několika číslům v rodném listě. Některé ženy to tak mají. Pak se snadno stane, že po několika letech odejde.

Podobným případem je, když se žena po přesvědčování okolí stane matkou, a není na to psychicky připravena. To, že se ve vztahu cítí dobře, nutně nemusí znamenat, že se také cítí připravena na mateřství. Pokud trvá vztah už nějakou chvíli, často vyvstávají otázky na mateřství. Okolí na ženu nepřímo tlačí, což někdy bývá velmi stresující. Když se stane matkou, mohou v ní stále hlodat myšlenky na opuštěné sny a představy, kterých se často musí vzdát. Jestliže tyto myšlenky vygradují, může žena dítě opustit. Často se tak děje, když děti povyrostou, a matka má pocit, že ji už nepotřebují. Lenka říká: „Malá už mě tak nepotřebuje, s tátou je hodně ráda, a já zas potřebuju žít. Konečně žít.”

Děti už jsou velké

A právě stáří dítěte bývá jedním z nejčastějších důvodů, proč matka opustí dítě. Může si totiž myslet, že je natolik velké, že mu její odchod už nezpůsobí potíže. Většinou tato situace nastává, když se dítě narodí do vztahu, který „není tím pravým ořechovým”. Zkrátka, když se věci tak nějak vyvinou. Jestliže pak ale žena potká muže, díky kterému poznává hluboko potlačované pocity, pak může opustit původní rodinu. K tomu se ale nakonec odhodlá právě proto, že si myslí, že dítě je už dostatečně velké a její setrvání není bezpodmínečně nutné. Často se stává, že později právě tyto ženy mají výčitky, které už ale nejdou nijak napravit.

Matka odešla od dítěte

Když matka opustí dítě, rozhodně to není snadná situace. Je potřeba, aby se s tím mohlo co nejlépe vyrovnat. Potřebuje spoustu lásky a pocit bezpečí. Potřebuje získat pocit, že je důležité a ne nějaká věc, která se dá bez problému odhodit. Dítě může mít pocit, že je hlavním viníkem. Z toho by pak mohla vzniknout traumata, kterým je potřeba zabránit. Dostatek pozornosti a lásky je základní ingrediencí, bez které je náprava nemožná.

Problémy dětí po opuštění matkou

Děti po opuštění matkou mohou mít řadu problémů, někdy si následky odnášejí do dospělosti. Kromě toho, že snaží pochopit, proč k tomu došlo, mají pocit viny. Často se uzavírají do sebe a zhorší se jejich komunikace s okolím.
Z veselých dětí se stávají zatvrzelí jedinci, kteří na první pohled působí někdy až příliš tvrdě. Protože ztratily pouto s matkou, upínají se na okolí, aby se ujistily, že jejich blízcí nikam neodejdou. V dětech roste úzkost a hůře snášejí, když někam musí samy.
V dětech staršího věku převládá právě ona uzavřenost, která přerůstá až ve zlost. Zlobí se na všechno a na všechny. Může v nich narůstat i agrese. Stávají se mnohem nedůvěřivějšími a mají problém se svěřovat.

Život bez maminky

Důležité je odchod matky přijmout a naučit se žít bez ní. Litování se není tou správnou cestou ani pro opuštěného partnera ani pro dítě. Dobrým řešením ani není pošpinit matku, mohlo by to totiž v dětech v budoucnu vyvolávat nezdravé vztahy s okolím. Holčičky budou také matkami a nemusí nastat stejná situace jenom proto, že jsou ženy. Sebelítost není na místě a škodí. Právě v budování dobrých vzpomínek a myšlenka na spokojenou maminku někde jinde je cesta na spokojený a vyrovnaný život dítěte. Maminku nikdo vymazat nemůže.

Další maminka

Co nastane, když se v rodině objeví nová žena? Když přijde do rodiny nový člen, je dobré mu nepřisuzovat určité místo. Jestli se děti rozhodnou ženě říkat „mami”, by mělo být zcela na jejich rozhodnutí. U menších dětí to bývá snazší, u starších je situace složitější. V každém případě je to člověk, který dětem může poskytnout zázemí, dá se mu třeba i svěřit a… věřit. Může do domácnosti přinést zajímavé koníčky, činnosti, může řadu věcí naučit.

Když je problém s řešením vzniklé situace, není nic špatného na tom, že navštívíte odborníka a necháte se navést na vhodnou cestu.

Setkali jste se už s tím, že matka opustila dítě? Jak jste se zachovali a jaký na to máte názor? Podělte se o něj s ostatními v naší diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Říká se jim krkavčí matky. Proč matka opustí dítě?