Menu
MotherClub.cz
Kojení

Řecké seno na tvorbu mateřského mléka. Které další bylinky můžete ještě zkusit?

Na podporu tvorby mateřského mléka existuje celá řada přírodních prostředků. Mezi ně patří také semena rostliny zvané pískavice řecké seno. Co všechno o ní víme, jak se tato rostlina užívá a jaké má další léčebné účinky? Jakými dalšími bylinkami si ještě můžeme podpořit tvorbu mateřského mléka, abychom mohli plně kojit své miminko?

Pískavice řecké seno jako středomořské koření

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je nízká jednoletka kvetoucí během léta v oblasti Středomoří. Také u nás mnozí lidé v minulosti zkoušeli tuto rostlinku pěstovat v jižnějších a teplejších částech naší republiky. Z pískavice se využívají především semena nacházející se v luscích. Celá rostlina pak slouží jako krmivo pro dobytek.

Drcená semena pískavice slouží k léčebným účelům a také jako koření ve středomořské kuchyni. Pískavice má zvláštní až nepříjemné aroma, údajně “smrdí jako starý kozel”. Rozemletá semena se přidávají například do kari směsí, nebo do čatní. Slouží také k aromatizaci sýrů a luštěninových jídel, ale řecké seno si můžeme přidat i do bramboračky s houbami, k cibuli či na ochucení těsta při pečení chleba.

Co je čatní a z čeho jej připravit. Rozzařte své hodování těmito recepty!

Řecké seno a jeho léčebné účinky

Semínka pískavice řecké seno obsahují hodně slizu, bílkovin, oleje, silice, saponiny, hořčiny, flavonoidy, lecitin a niacin – tedy vitamín B3.

Jako spousta jiného koření řecké seno účinkuje na trávicí trakt a povzbuzuje trávení, působí proti nadýmání, proti překyselení žaludku a pálení jícnu, čistí střeva a má protirakovinný účinek. Také snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, celkově tonizuje a povzbuzuje. Uvádí se, že pískavice se také funguje jako afrodiziakum pro ženy. Staří Egypťané používali semeno pískavice též k balzamování, stejně tak k tomuto účelu využívali i olej ze semen černého kmínu.

Pískavice se užívá jako drcený prášek ze semen, a to jak vnitřně, tak i zevně. Zevní použití pomáhá k dezinfekci hnisavých ran, k vytahování zánětů z různých míst na těle, také na zanícené uzliny, záněty nehtového lůžka, na hnisavý ekzém, k léčbě bolavých a zanícených zubů, k uvolnění zatvrdlých svalů a namožených šlach, také ke kloktání, výplachům, nebo i léčivým klystýrům. Zevně se používá odvar z vařených a drcených semen pískavice, ideálně však hustá kaše z prášku z rozdrcených semínek řeckého sena, která lépe účinkuje.

Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka?

Řecké seno pískavice je ale také známým prostředkem pro zvýšení tvorby mateřského mléka. Podporuje nejen proces laktace, ale i pomáhá ženám k lepšímu zotavení po porodu. Celkově posiluje metabolismus, udržuje trávení a veškeré procesy v těle v rovnováze, čímž napomáhá shazovat přebytečná kila po porodu. Podporuje též imunitní systém. Už v Orientu ženy pískavici užívaly pro krásná ňadra, údajně se po tomto léčivém koření ženám zvětšují prsa, zřejmě v souvislosti se stimulací hormonu prolaktinu.

Řecké sen na kojení se prodává například v kapslích. Doporučuje se také s benediktem lékařským (Cnicus benedictus), což je další bylinka, která prospívá laktaci. Užívá se jeho nať, ale staří znalci bylin doporučovali užívat k léčebným účelům a do různých hořkých likérů kořen benediktu.

Obě bylinky lze ale sehnat jako doplněk stravy v kapslích přímo pro kojící maminky, případně jako alkoholové tinktury, což však není úplně nejvhodnější forma podání pro kojící ženu. Ostatně z řeckého sena i benediktu se dá připravit i čaj. Čubet benedikt se ale musí užívat pouze v malém množství, protože může mít nežádoucí účinky, které se projevují například silnou žaludeční nevolností nebo podrážděním ledvin.

Bylinky na zvýšení tvorby mateřského mléka a další babské rady

Kromě pískavice řeckého sena, jehož užívání se doporučuje i zároveň s benediktem lékařským, se na podporu laktace hodně používá jestřabina, ale i fenykl, anýz a kopr. Doporučuje se také kontryhel, maliník, pampeliška, čekanka, rostlinná a ořechová mléka, například mandle, mandlová pasta nebo mandlové mléko a také makové či sezamové mléko. Některé ženy nedají dopustit na “bílou kávu” – meltu, obilné kávy či čekanku. A především pomáhá psychická pohoda, vyrovnanost a maximální eliminace stresu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Řecké seno na tvorbu mateřského mléka. Které další bylinky můžete ještě zkusit?