Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?

Mnohé maminky se obávají, že nebudou mít pro své dítě dostatek mateřského mléka. Pokud však miminko kojí co nejčastěji a jsou v relativní psychické pohodě, žádná nedostatečná produkce nehrozí. Pro podporu laktace, a tudíž i klid nastávající maminky, existuje celá řada přírodních prostředků, bylinek, stravovacích doporučení či osvědčených rad našich babiček, že žádná žena nemusí mít o své mléko strach. Tyhle rady fungují a lze se jimi klidně preventivně pojistit. Které to jsou?

Bílá káva jako zaručený prostředek našich babiček

Vždycky se říkalo, že obilná káva podporuje tvorbu mateřského mléka. Ať už šlo o osvědčenou praženou čekanku – cikorku, anebo třeba špaldové či žitné kafe, meltu a různé obilné směsi. Tyto obilné náhražky klasické kofeinové kávy se používaly od nepaměti a byly velice oblíbenými nápoji, které se popíjely s mlékem. Pražené obilí obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů, proteinů, ale hlavně vlákniny, která příznivě působí na střeva a celý trávicí trakt. Čekanka je vynikající na játra, žlučník, slinivku, žaludek i střeva, a to nejen pro svůj obsah prebiotik a inulinu.

Pokud nemůžete nebo nechcete kravské mléko, je možné si tento výborný nápoj připravit s obilným mlékem, ale volte spíše rýžové, jahelné, ovesné nebo klidně špaldové či kokosové. Sójové raději vynechte. Přisladit kávu můžete medem, sladěnkou nebo melasou. Kojící žena může bílou kávu popíjet každý den, klidně hned k snídani, anebo i po obědě. Mléko v kávě by mělo být plnotučné a kvalitní.

Kontryhel nejen v šestinedělí

Na podporu mléka existuje také spousta bylinek. Jednou z nich je kontryhel obecný – známá ženská bylina, která prospívá nejen před otěhotněním, ale i v průběhu těhotenství a v době šestinedělí. Pomáhá ženám otěhotnět, udržet plod, po porodu vyčistit dělohu a také podporuje tvorbu mateřského mléka. Čaj z kontryhelu je možné popíjet dlouhodobě, má lahodnou chuť a nemá žádné vedlejší účinky.

Mandlové mléko na podporu laktace

Dalším vynikajícím prostředkem pro zvýšení laktace jsou mandle. Kojící maminka je může nejen pojídat ve velkém, ale také popíjet mandlové mléko. Právě to má skvělé účinky na podporu tvorby mateřského mléka. Mandlové mléko s vysokým obsahem mandlí si můžete vyrobit z loupaných bílých mandlí, které důkladně rozmixujete a naředíte s vodou. Je možné použít i hotovou mandlovou pastu, ideálně ale z loupaných mandlí bez slupky.

Anýz a fenykl pro klidné bříško

Spousta laktačních čajů obsahuje kmín, anýz a fenykl, které pomáhají uklidnit bříško miminka, uvolnit nežádoucí plyny a odstranit bolest při případné kolice. Samozřejmě také podporují trávení a nežádoucím kolikám miminek předcházejí. Tyto látky totiž přecházejí do mateřského mléka a pomáhají tak nejen maminkám, ale i kojencům. Kromě toho tyto bylinky podporují laktaci a příznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka. Nejčastěji se ještě kombinují s heřmánkem nebo bylinkou zvanou jestřabina, která bývá častou složkou čajových směsí pro kojící ženy.

Kterým bylinkám se vyhnout v období kojení?

Během celého období kojení je potřeba vyhnout se některým bylinkám, které by naopak mohly laktaci snížit či zastavit. Použít je můžete zejména v době, kdy již uvažujete o odstavení děťátka. Mezi tyto bylinky patří například máta peprná, ale především je to šalvěj lékařská, která se příliš často neužívá vnitřně pro své lehce toxické účinky. Tato bylinka má však vynikající antiseptické vlastnosti a používá se například k výplachům úst a kloktání při angínách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?