Ačkoli jsou ryby považovány za poměrně silný alergen, který může způsobit až anafylaktický šok, mají ve výživě dětí nezastupitelnou úlohu. Jaká jídla můžeme připravit a které cenné nutriční složky obsahují?
Odborníci se dohadují, zda je vhodné dětem do jednoho roku nabízet v jídelníčku ryby, především z možného hlediska vzniku alergie. U kojených dětí může ryby konzumovat přímo kojící žena. Poskytují cenné omega 3 mastné kyseliny a jsou kvalitním zdrojem bílkovin. Starším dětem se často jako vhodná prevence podává rybí tuk, který sice není příliš chutný, ale je zdravý. Dnes se již neužívá pouze na lžičku, ale například také v tobolkách či s různými ovocnými příchutěmi. Představa samotného rybího tuku nebo jeho kombinace s ovocnou příchutí nemusí být zrovna lákavá, mnohem lepší je připravit si chutnou rybu, kterou můžete nabídnout i starším nekojeným dětem od jednoho roku.
Tuňák jako hlavní jídlo
Velice oblíbenou a zdravou variantou je tuňák. Pokud si pořídíte kvalitní konzervu s vysokým obsahem masa, lze připravit výbornou svačinku nebo i hlavní jídlo pro vaše děti. Vybírejte celé kousky masa a kvalitní olej, k dostání je například tuňák s olivovým olejem nebo dokonce s extra panenským olivovým olejem. Vyhýbejte se levným konzervám se stolním tukem či sójovým nebo slunečnicovým olejem, které se nejčastěji používají a někdy i míchají dohromady. Dále vynechejte konzervy s mnoha zbytečnými přísadami, například v podobě emulgátorů. Vhodnou variantou je také tuňák ve vlastní šťávě, ale lepší je ten, který neobsahuje žádná aromata. Olej je dobré před použitím z konzervy vždy slít.
Pokud chcete dítěti upravit tuňáka do podoby hlavního jídla, můžete vyzkoušet recept na zeleninové rizoto s tuňákem. Je vhodné i při nesnášenlivosti lepku a alergii na bílkovinu kravského mléka nebo při nesnášenlivosti laktózy.
Zeleninové rizoto s tuňákem
Připravíme si:
- balíček kulatozrnné rýže, pro starší děti může být celozrnná
- sáček mraženého zeleného hrášku
- kvalitního tuňáka v konzervě
- růžovou himalájskou sůl
- kvalitní rostlinný olej, například olivový nebo hroznový
- čerstvá rajčátka 1 – 2 ks
Postup:
Rýži uvaříme klasickým způsobem, při vaření celozrnné rýže dáváme do hrnce více vody a počítáme s delší dobou vaření. Zvlášť necháme projít varem zelený hrášek a rychle jej přecedíme, aby zůstal co nejvíce čerstvý. Na větší pánvi rozehřejeme olej a hrášek zlehka osmahneme spolu s himalájskou solí, kterou jej jemně osolíme. Můžeme ho trochu podusit s trochou vody a nakonec přidáme uvařenou rýži, kterou s hráškem důkladně promícháme. Do pánvičky nakrájíme nadrobno čerstvá rajčátka a do mírně vychlazeného jídla připraveného ke konzumaci dáme i tuňáka z konzervy, ze které jsme předtím slili většinu oleje nebo vlastní šťávy.
Tuňáková pomazánka
Dalším tipem může být tuňáková pomazánka. Pro menší děti volíme kvalitní bílé pečivo, například z bílé špaldové mouky, starší děti mohou mít větší příjem vlákniny, například grahamovou nebo špaldovou bagetku se semínky nebo kváskový chléb. Pomazánka je vhodná na snídani, svačinku nebo i večeři a pro děti s nesnášenlivostí laktózy nebo alergií na bílkovinu kravského mléka. U bezlepkové diety ji mažeme na bezlepkové pečivo nebo extrudované chlebíčky z bezlepkových obilovin.
Připravíme si:
- kvalitního tuňáka z konzervy
- rostlinný margarín v bio kvalitě, nejlépe z olivového nebo slunečnicového oleje
- čerstvá rajčátka
- mořskou sůl
- bagetku nebo kváskový chléb, případně také extrudované bezlepkové chlebíčky – z rýže či kukuřice
Postup:
Z tuňáka z konzervy nejprve slijeme trochu oleje a hmotu pečlivě umícháme se změklým margarínem, který jemně osolíme mořskou solí. Pokud se nedaří ručně vymíchat hladkou hmotu, použijeme mixér. Pomazánku mažeme na pečivo, které nahoře ozdobíme pokrájeným rajčátkem.
Dobrou chuť!