Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Proč nenávidíme. Očekávaný dokumentární cyklus Stevena Spielberga startuje na Discovery Channelu

Redakce

Redakce

11. 10. 2019

Dokumentární pořad Proč nenávidíme z dílny Stevena Spielberga, zkoumá jednu z nejzákladnějších lidských emocí. Na základě špičkových vědeckých výzkumů a skutečných příběhů z celého světa tvůrci seriálu hledají odpovědi na otázky jako: Odkud se bere nenávist? Jak se šíří? nebo Jak můžeme omezit její ničivou sílu?

Proč nenávidíme je poutavá dokumentární série, za jejímž vznikem stojí režisér Steven Spielberg. Námět v něm zrál téměř deset let, inspiroval ho k němu jeho vlastní film Schindlerův seznam, po jehož natočení se snažil pochopit, kde se bere lidská nenávist. Následně se spojil s dokumentaristou a producentem Alexem Gibneym a s generálním ředitelem Discovery Communications Davidem Zaslavem a vznikl tak šestidílný seriál, jehož premiérový díl můžete sledovat 13. října od 22 hodin na Discovery Channel.

Na základě osobních výpovědí, historických poznatků a průlomových výzkumů v oblasti psychologie, biologie a neurovědy sledují jednotlivé díly evoluční základy nenávisti a jejího silného vlivu na jednotlivce a sociální skupiny v celé historii lidstva. Tvůrci seriálu přitom odhalují odlišné aspekty této univerzální emoce a její časté devastující následky. Autoři však nechtěli nabídnout jen smutný a pochmurný obraz naší společnosti, proto se snaží přijít také s řešením. Tomu je zasvěcen zejména poslední díl série.

Kde se bere nenávist?

Podle režisérky seriálu Geety Gandbhir si v sobě základy pro vznik nenávisti z historického hlediska neseme už někdy z doby kamenné. Naše mozky byly v té době naprogramované na hledání hrozeb všude okolo nás. Tehdy byli lidé zvyklí žít ve skupinách čítajících maximálně 150-200 lidí, cokoli mimo tuto skupino bylo považováno za nebezpečí.

 „A tohle v sobě máme dodnes – ztotožňujeme se s jednou skupinou a ostatní považujeme za nebezpečné. A odtud pocházejí – velmi zjednodušeně – kořeny naší nenávisti.“

Jedním z fascinujících příkladů tribalismu je sport. Naše potřeba patřit ke skupině je neuvěřitelně silná, a právě v této oblasti se to projevuje nejvíc.  Sport je něco, co často přesahuje rasu, třídu, ekonomiku. Pokud se však lidé ztotožní se sportovním týmem, pak jsou schopni dopouštět se trestných činů.

Schopnost nenávidět v sobě máme zakódovanou od narození. Podle Patricie Sellersové, odbornice, která se na seriálu podílela, jsou lidé jako jediní žijící tvorové schopni lásky, přičemž jako lásku definujeme schopnost spolupracovat, zakládat rodiny, podporovat se a starat se o sebe navzájem. Bohužel kolem nás existuje mnoho věcí, nástrojů a taktik pro šíření nenávisti. Velice často jsme manipulováni ­- vůdci, médii, jinou skupinou, jinými členy v naší vlastní skupině, náboženstvím… Manipulovat můžeme i my sami, pokud vnímáme jinou osobu nebo skupinu jako hrozbu. Dobrou zprávou je, že to, kým se staneme, ovlivňuje ve velké míře naše okolí a společnost, ve které žijeme. Podle tvůrců seriálu se tedy můžeme vědomě vzdělávat a měnit své chování.

„Úkolem naši globální komunity je, abychom o problémech mluvili a abychom zasáhli, pokud to bude nutné. Za celou sérií stojí myšlenka, že čím větší panuje povědomí o věcech, které vedou k hromadnému ničení, tím spíš můžeme udělat něco pro to, aby se tomu zabránilo,“ říká Geeta Gandbhirová.

Tvůrci pořadu během natáčení procestovali velkou část světa. Navštívili například Rwandu nebo uprchlický tábor Rohingyů v Bangladéši. Dalšími z témat jsou například nenávist šířená prostřednictvím médií nebo sociálních sítí. Internet nám poskytuje jakousi formu ochrany. Je to místo, kde můžeme říct, co chceme, a proto je náročné vést smysluplný dialog. K podněcování násilí mohou vybízet také sociální sítě, které sdružují uživatele do skupin, ve kterých odmítáme každého, kdo je jiný než my.

Jedním z příkladů využití sociálních médií pro spáchání genocidy je situace v Myanmaru. Extrémní buddhističtí mniši šířili na sociálních médiích falešné zprávy, což vedlo k násilí páchanému na

Rohingyiích, protože jim lidé věřili. Na světě bohužel existují místa, kde jsou sociální sítě, jako je Facebook, považovány za zdroj zpráv, a to je nesmírně nebezpečné.

Tvůrci seriálu věří, že se jejich dílo dostane k co nejširšímu publiku a bude využíváno jako nástroj ke vzdělávání. Podle režisérky je existence světa bez nenávisti možná, ovšem za předpokladu, že společně vytvoříme podmínky pro zastavení jejího dalšího šíření. Cílem autorů je ukázat lidem cestu k překonání nenávisti a dát světu naději.

„Lidé, kteří jsou u moci, by měli jít příkladem. Nemyslím si, že by bylo možné nenávist eliminovat úplně, ale určitě je možné zavést určitá opatření, abychom zabránili nejhoršímu. Když máte zahradu, také v ní roste plevel, který musíte občas odstranit. Pokud chceme žít v krásné, kultivované společnosti, ve které existuje spravedlnost a mír pro všechny, musíte být vůči nenávisti neustále ostražití,“ dodává Geeta.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč nenávidíme. Očekávaný dokumentární cyklus Stevena Spielberga startuje na Discovery Channelu