Menu
MotherClub.cz
Jídelníček pro děti

Proč děti nesmí pít tonic nebo colu? Problémem je chinin, kofein a kyselina fosforečná

Tonic a colové nápoje lidskému organismu neprospívají. Dětem mohou dokonce velmi uškodit. Proč jsou tak nebezpečné?

Proč patří cola a tonic mezi nevhodné nápoje pro děti?

Kofein a chinin způsobují u dětí problémy se spánkem, nesoustředěnost a nervozitu. Nezdravá je rovněž kyselina fosforečná a vysoký obsah cukru v těchto nápojích.

Chinin hrozí trávicími potížemi

Vzhledem k drobnějšímu tělu se mohou děti chininem z tonicu snadno předávkovat. Vedlejší účinky přitom zahrnují zvonění v uších, zvracení, žaludeční křeče, nevolnost a průjem. V závažnějších případech může dojít až k otravě. Jelikož je tonic velmi hořký, děti jej naštěstí samy nevyžadují a upřednostňují spíše sladké nápoje.

Nebezpečný kofein

Kofein má negativní vliv na nervový a kardiovaskulární systém dětí. Vyšší hladina kofeinu zvyšuje úzkost, zrychluje srdeční frekvenci i krevní tlak, způsobuje reflux a zhoršuje usínání. Ve velmi vysokých dávkách pak může být kofein pro děti doslova toxický. Podle pediatrů by děti do 12 let neměly jíst ani pít žádné potraviny a nápoje s obsahem kofeinu.

Cola odvápňuje organismus

Cola je nebezpečná nejen kvůli kofeinu, ale také z důvodu vyššího obsahu cukru a fosfátů, zejména kyseliny fosforečné. Ačkoliv fosfor patří mezi minerály, které naše tělo potřebuje, jeho nadbytek je nebezpečný. Jelikož z pestré a vyvážené stravy přijmete fosforu dostatek, popíjením coly si v mžiku zaděláte na okamžité zvýšení jeho hladiny.

Organismus v této chvíli začne fosfor z těla vylučovat ve formě fosforečnanu vápenatého, čímž se začne zbavovat i důležitého vápníku a může tak způsobit jeho nedostatek. To je obzvlášť nebezpečné u dětí, které vápník potřebují pro správný vývoj kostí a zubů. Výsledkem je pak zvýšená kazivost zubů, úbytek kostní hmoty a sklon ke zlomeninám.

Jak předcházet poruchám příjmu potravy u dětí? Anorexie se může objevit i u čerstvých školáků

Označení o nevhodnosti coly a tonicu na etiketách

Až do roku 2012 u nás platila vyhláška o označování nápojů obsahujících kofein a chinin, která viditelně varovala o jejich nevhodnosti pro děti. Nyní je v platnosti nařízení Evropské unie, které tvrdí, že nápoje s výjimkou čaje, kávy a nápojů na bázi čaje a kávy, s obsahem kofeinu vyšším než 150 mg/l, musí být označené ve stejném zorném poli s názvem potraviny s dovětkem: „Vysoký obsah kofeinu. Není vhodné pro děti a těhotné nebo kojící ženy.“ Dále je nutný údaj o obsahu kofeinu v mg na 100 ml.

U výrobků s obsahem chininu pak stačí, aby výrobce uvedl informaci, že produkt chinin obsahuje. Dřívější viditelné varování může výrobce na etiketu uvést pouze dobrovolně. Nepozorní lidé tak mohou nápoj s obsahem chininu nebo kofeinu dětem koupit, aniž by si jejich nevhodnost uvědomovali.

Nahraďte colu a tonic zdravějšími nápoji

Pokud chcete svému dítěti dopřát něco dobrého k pití, připravte mu raději čerstvou ovocnou či zeleninovou šťávu včetně dužiny, případně dětský ovocný čaj. Tělo ve vývinu tak získá spoustu živin bez zbytečného obsahu kofeinu, chininu nebo přebytečného množství jednoduchých cukrů.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Proč děti nesmí pít tonic nebo colu? Problémem je chinin, kofein a kyselina fosforečná