U dětí je kojenecká fáze spjatá s tím, že v tomto období rychle rostou a v závislosti na tom potřebují také dostatek živin a energie. A v takovém případě je jedno, zda kojíte či dáváte umělou výživu – kojenec totiž kolem šesti měsíců přichází kvůli několika vlivům o dostatek železa. Dětské příkrmy jsou pak nezbytnou složkou pro to, aby kojenec železo přijal.
Proč a kdy zařadit dětské příkrmy do kojenecké stravy
Začínat s příkrmy se doporučuje již kolem 4. měsíce, alespoň pokud nekojíte mateřským mlékem. V 6. měsíci to platí už i pro kojené děti. Dítěti již nutričně nestačí mléčná výživa, začíná rychle růst a je silně citlivé na nedostatek či naopak přebytek živin. Podle doporučení pracovní skupiny gastroenterologie a výživy pro kojence se nemléčná strava za současného kojení zahrnuje právě kvůli optimální střevní imunitě dítěte. Dítě je díky tomu schopno setkat se s potenciálním alergenem, aby jej dále ve stravě tolerovalo. Odborně se této reakci u kojenců říká imunologické okno.
Jestliže byste začali zavádět příkrmy dříve než před 4. měsícem, či naopak později po 6. měsíci, hrozí dítěti některá zdravotní rizika. Jde především o různé druhy poruch příjmu potravy, alergie, anémii či dokonce malnutrici – to jest nedostatek živin, či jejich nadbytek. V tomto článku se tedy zaměříme na to, proč by železo v příkrmech rozhodně nemělo chybět.
Důležitost železa v dětských příkrmech
Jednou z nejdůležitějších látek, které by kojenci neměli postrádat kolem půl roku života je železo. Tento minerál je jedna z hlavních látek, která může dítěti ve stravě chybět. Část železa dítě získá již v břiše matky (hromadí se přibližně posledních 8 týdnů těhotenství). Proto je důležité, aby těhotná žena měla dostatek přísunu železa (na den se doporučuje dávka 27 mg). V případě anémie v těhotenství hrozí předčasný porod, nízká hmotnost dítěte a také poporodní deprese. V neposlední řadě má deficit u matky v těhotenství vliv na ukládání železa u dítěte po jeho narození.
Další přísun železa kojenec získává z mateřského mléka, nicméně nejpozději po šesti měsících je nutné teto minerál navýšit. Dítě totiž zásoby železa vyčerpá zpravidla právě kolem čtyř až šesti měsíců. Navíc jsou děti v tuto dobu již fyziologicky připraveny, aby pevnou stravu přijímaly. Ideálně tedy pokračujte v kojení a zároveň zaveďte příkrmy – alespoň dvakrát denně by děti měly přijímat potraviny bohaté na železo. Doporučená denní dávka železa u půlročního dítěte se pohybuje kolem 11 mg na den. Může být ale překvapením, že po roce života se potřebná dávka železa snižuje, a to až na 7 mg.
Proč zrovna železo?
Železo je nezbytné pro správné okysličování buněk v těle, neboť kyslík je základním prvkem pro správnou funkčnost orgánů. V krvi tento transport zastává molekula hemoglobinu, která zajišťuje transport kyslíku a právě železo je jeho nedílnou součástí. Anémie je pak stav, kdy tělo nemá dostatek hemoglobinu a tedy mu chybí i železo.
Železo ve stravě se dělí na hemové a nehemové. Hemové železo se vyskytuje především v červeném mase, vaječném žloutku a játrech. Navíc jej naše tělo dokáže samo dobře vstřebat, což tolik neplatí u nehemového. Nehemové železo se pak vyskytuje v luštěninách, ořeších, tofu a listové zelenině. Pro vstřebatelnost nehemového železa napomáhá mateřské mléko, bílkoviny z červeného masa či fermentovaná zelenina. Pozor byste si pak měli dát u příkrmů s obsahem vlákniny, vápníku či kravského mléka, neboť tyto látky naopak vstřebávání železa blokují. Nadto kravské mléko pro kojence obsahuje nadbytek bílkovin a tuků a ještě je špatným zdrojem železa. Nemělo by tedy být podáváno do jednoho roku dítěte a pak až po malých dávkách.
Jen železo ovšem nestačí, neboť nejlépe se tento minerál vstřebává za přítomnosti vitaminu C. V dětských příkrmech by tedy neměl chybět dostatečný přísun nejprve ve formě zeleninových pyré (bez obsahu cukru a soli), vhodné je například rajčatové. Později lze kojenci nabídnout i ovocné pyré s obsahem pomerančů či jahod (opět bez cukru). Zase se spíše vyhněte příkrmům, které obsahují přídavek vápníku.