Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Předčasné posazování dětí. Je to bezpečné?

Redakce

Redakce

24. 7. 2019

Každé dítě má trochu odlišný pohybový i psychický vývoj. Tabulky uvádějící dovednosti malého dítěte, berte jen jako orientační. Nepodléhejte panice, že vaše děťátko to a to ještě nezvládlo. Zvláště u malinkých dětí, nelze striktně brát každý popsaný měsíc.

Vašemu děťátku, v žádném případě, nepomáhejte, nenuťte ho dělat věci, které ještě samo nezvládá. Především se nikdy nesnažte „učit“ ho sedět, podpírat polštáři a držet na klíně v předstíraném sedu. Předčasné posazování dětí, může způsobit pouze zdravotní komplikace.

Pasivní sed u dítěte. Pozor na něj! Hrozí komplikace!

Často slýcháte radostné výkřiky, že se miminko přitahuje a snaží se sednout si? Omyl, vážení! Miminko není na sed připravené a přitahování do sedu není znakem toho, že si dítě sednout chce. Jde o reflex. Jeho tělíčko to samo nezvládne, má dost času a pasivní sezení by mu mohlo ve vývoji, jenom ublížit.

Páteř kojence je na rozdíl od dospělé páteře rovná, nemá tedy typické, dvojí zakřivení, které se vytvoří až v průběhu jeho dalšího vývoje. Kostra kojence j z velké části chrupavčitá, měkká a vyvíjí se souběžně s celkovým vývojem dítěte, tedy jeho pohybovou aktivitou a rozvojem svalové hmoty.

Pokud posadíte malé dítě na pohovku a podepřete ho polštáři tak, aby zůstalo v sedu (samo ještě nesedí), věřte, že mu v té chvíli moc ubližujete.

Dolní část tělíčka se při takovém umělém sedu nepřirozeně vyklene, tlakem vnitřních orgánů se vyklenou i žebra, tím dojde ke stlačení hrudních orgánů, což jsou srdce a plíce, a děťátku se výrazně hůře dýchá. Jeho svalstvo není dostatečně vyvinuté, aby tíhu hrudního koše udrželo. Následkem takového nezodpovědného, pasivního sedu, je deformita hrudního koše, kdy dolní žebra odstávají, a střední část hrudníku je plochá. Obdobně je tomu u křivice, která vzniká z nedostatku vitamínu D.

Pasivní a předčasné posazování se na zdraví dítěte může podepsat i v jeho pozdějším věku. Deformita hrudníku může být jednou z příčin zánětů průdušek, v důsledku zhoršené plicní ventilace.

Náprava možná je pouze speciálním a intenzivním cvičením, ale lépe je obtížím předcházet. Proto si pamatujte, že dítě nikdy předčasně neposazujeme, neobkládáme polštáři a nedržíme v sedu na klíně, dokud se v sedu samo neudrží. Věřte mi, všechno zvládne, až bude samo připravené.

Jak naučit miminko sedět a přitom mu neublížit?

Jak na správný sed miminka?  Jak ho posadit na klín?  Existuje návod?

Zklamu vás, neexistuje žádný návod a ty, které na internetu najdete, nečtěte! Se sezením u miminka, které samo nesedí, nejde nikdy o správný sed. Jak psáno výše, neposazujte ho, nedržte ho v sedu na klíně, nenuťte ho, nepodkládejte ho polštáři, ubližujete mu! Páteř se ještě většinou hroutí, hlavička nedrží pevně a s tím přichází zapojení jiných svalových skupin a špatných pohybových vzorců. Výsledkem může být skolióza páteře, pozdější vtáčení nožiček při chůzi, ale potíže s plícemi a další komplikace.

Pokud máte pocit, že chcete dítěti zprostředkovat svět z jiného úhlu, umístěte ho do polohovatelného houpacího lehátka. Zajistí mu pohodlí, zábavu, lepší kontakt s okolím a přirozenou fixaci těla. Pozor! Ani tady ho, však, nesmíte ponechat příliš dlouho.

Od kdy může dítě sedět? Kdy se vlastně posadí?

Odpověď už přece znáte. Dítě může sedět od toho okamžiku, kdy se posadí zcela samo! Jinou odpověď nemám, lituji.

A co do sporťáku, to si sednout může? A kdy vlastně pořídit sporťák?

Může, samozřejmě! Jen opět platí, že musí umět sedět samo.

Nejvíce se v současné době prodávají kočárky kombinované, kdy je „sporťák“ součástí vybavení. Výhodou takového nákupu je, že se s první koupí dál nemusíte starat o samostatný „sporťák“. A našla by se ještě jedna výhoda, a tou jsou nesporně ušetřené peníze.

Pokud však preferujete samostatný sportovní kočárek, lze nalézt mnoho typů a variant.

A kdy začíná dítě lézt? Začněme motorickým vývojem, ano?

V případě motorického vývoje je důležité si znovu připomenout, že každé dítě je jiné a různých pohybových dovedností, dosahuje ve zcela různém věku. Nicméně, každé dítě obvykle prochází určitým vývojovým pořadím.

Tady platí, že dítě by se mělo samo nejprve naučit lézt, potom sedět, a teprve potom se začít učit chodit. Věk se bude u dětí lišit.

Nohy do o nebo do x u dětí. Jak a kdy to začít řešit?

Jednotlivé vývojové stupně motoriky:

  • Převalování se ze zad na bříško, z bříška na záda a válení sudů, patří k nejrannějším dětským pohybům. Dítě je jich schopno až v okamžiku, kdy dokáže nějak koordinovat svoje ruce, nohy a tělo. Před tímto vývojovým stádiem leží dítě pouze na zádech a dělá nekontrolovatelné pohyby. Později začne zapojovat ruce a v pozici na bříšku je schopné se pootočit kousek kolem své osy. Teprve potom a po dalším posilování, se cíleně otočí ze strany na stranu. Ze zad na bříško se mu podaří otočit ještě později, zhruba mezi 5-7 měsíci věku. Pokud se mu to podaří před 4 měsícem věku, potom jde pouze o náhodný jev, nikoli cílený pohyb.
  • Na řadu přichází fáze plazení, neboli lezení, chcete-li. Novorozené dítě leží na bříšku, hlavu má položenou do strany a nohy lehce pokrčené. Pokud je dítě vzhůru, mělo by být necháváno na bříšku, pod dohledem, co nejčastěji. Posiluje si tak svaly a postupně získává kontrolu nad svým tělíčkem. Vzhledem k syndromu náhlého úmrtí, ho nechávejte spát výhradně na zádech!

Kolem 12. týdne začíná dítě zvedat bradičku a ramena nad podložku. V době mezi 6. – 7. měsícem se děti začínají pohybovat pomocí rukou, často se „šoupou“ po podložce a většinou jako rak, dozadu. Okolo 9. měsíce pochopí princip plazení vpřed.

Všechny děti nemusí nutně lézt. Některé z nich zjistí, že se na cílové místo dostanou jiným způsobem, třeba válením sudů.

  • Samostatné sezení se objevuje mezi 9. – 12. měsícem věku dítěte.
  • V době od 9. – 14. měsíce je dítě schopno obcházet nábytek a chodit s oporou (držet se potřebuje). Některé děti se opravdu naučí chodit takto, jiné před sebou tlačí velké předměty. Prostě se učí chodit s jejich pomocí.
  • Většina dětí chodí, samostatně, okolo 13. měsíce věku.

I tady je potřeba nezapomínat, že všechny údaje jsou pouze informační, že vaše dítě nelze srovnávat s těmi ostatními. Dejte čas jemu i sobě. Mnoho úspěchů!

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Předčasné posazování dětí. Je to bezpečné?