Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Nohy do o nebo do x u dětí. Jak a kdy to začít řešit?

Vady postavení nohou u dětí nejsou jen estetickým problémem. Pokud se včas nezačnou řešit, hrozí další zdravotní komplikace nejen v dětství, ale i v dospělosti.

Jak vypadají nohy do o a do x?

Při správném stoji jsou chodidla položená vedle sebe a kolena směřují rovně dopředu. V případě končetin do o (tzv. supinace) chodidlo míří směrem ven, kolena se vzájemně nedotýkají, zato vnitřní kotníky ano. U nohou do x (tzv. pronace) je to přesně naopak, chodidlo se vychyluje směrem dovnitř.

Příčiny nohou do o nebo do x

Pokud nejsou nohy rovné, znamená to, že dítěti nefunguje optimálně základní svalová souhra. Na tuto vadu je třeba přijít včas a co nejdříve ji začít řešit pravidelným rehabilitačním cvičením. Neléčené odchylky vedou v budoucnu k úrazům kolen, brzkému opotřebení chrupavky kyčelního kloubu a rovněž k bolestem dolní části zad, pánve a kostrče.

Nohy do o nebo do x u dětí řešte už po šestinedělí

Pokud si u svého miminka všimnete možného problému s nohami, je dobré zajít na speciální diagnostiku pohybového ústrojí. Na tu vás může poslat váš pediatr nebo ortoped po běžném vyšetření kyčlí. Sklon k nohám do x nebo do o se začíná objevovat už u kojenců. Postavení dolních končetin je závislé na zapojení svalů, které tvarují páteř a další kosti. Na zakřivení nohou má velký vliv i postavení nožní klenby. Děti s plochými nožkami mívají větší tendenci k nohám do x.

Zdravé kyčle u miminek. Nepodceňujte důležitá vyšetření

Vzájemnou souhru svalů naštěstí může odborník vyšetřit už v útlém věku miminka a případný problém ihned začít řešit. Optimální je, pokud ke specialistovi dorazíte mezi 6. a 8. týdnem věku dítěte. Jedno preventivní vyšetření vám může ušetřit spoustu starostí v budoucnu a dítě zachránit od rizika možných zdravotních potíží.

Ideální prevence? Nepřeskakujte jednotlivé vývojové fáze

Problém s nohami do x nebo do o může být způsobený i nesprávným psychomotorickým vývojem. Proto je důležité respektovat všechny fáze vývoje dítěte. Nevynechávejte důležité lezení u batolete a nesnažte se ho přeběhnout tím, že budete dítě rovnou učit sedět.

Lezení a samostatné posazování z kleku totiž patří mezi důležité fáze, které mají obrovský vliv na vývoj dětského pohybového aparátu. Nemějte strach, pokud fáze lezení u vaše dítěte trvá několik měsíců. Dochází při ní k procvičování všech důležitých svalů, které jsou důležité pro následný stoj a chůzi.

Všímejte si postavení pánve

U novorozeného miminka sledujte postavení pánve a rozsah pohyblivosti kyčlí. Pokud má rozkročení kyčlí více než 90 stupňů, jedná se o rizikový faktor, který může vést k pozdějším vývojovým vadám. Jestliže si tohoto znaku všimnete, objednejte se k fyzioterapeutovi, který dítě vyšetří a prostřednictvím jemného cvičení vás naučí stav řešit.

Hlídejte správné sezení

Velkou paseku dokáže nadělat i špatný sed, který bývá bohužel problémem u mnoha dětí. Snažte se dítě odnaučit sed do W, kdy svůj zadeček vloží mezi chodidla a špičky na zemi přiblíží k sobě. Tuto chybu naštěstí můžete sami korigovat. Naučte dítě, aby sedělo přímo na patách nebo ještě lépe v přímém sedu s nohama před sebou. Záda by přitom měla být rovná a nikoliv kulatá. Děti s nohami do x mohou sedět i v tureckém sedu, který bývá často součástí terapeutických cviků.

Dítě neroste. Jak lze podpřit růst dítěte?

Do cvičení se nepouštějte sami

Pokud se u lékaře dozvíte, že vaše dítě skutečně trpí některou vývojovou vadou postavení nohou, nikdy se do cvičení nepouštějte sami bez odborníka. Zkušený fyzioterapeut vám nejprve ukáže, jakým způsobem s dítětem správně cvičit, jak ho při jednotlivých cvicích držet a kterých reakcí u dítěte byste si měli všímat. Už po první návštěvě budete mít dostatečné znalosti a zvládnete cvičení i sami doma.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Nohy do o nebo do x u dětí. Jak a kdy to začít řešit?