Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Potravinová neofobie je nová diagnóza dětí, které nechtějí jíst

Už jste se setkali s pojmem potravinová neofobie? Při překladu do srozumitelného jazyka můžeme vycházet z toho, že se to nejspíše bude týkat strachu z jídla, a to především z nových potravin. S touto diagnózou se setkáváme především u batolat, která se teprve seznamují s jídlem. Jak rozpoznat strach z jídla a docela obyčejnou vybíravost?

Problémy s jídlem u dětí

Starší generace si možná pamatuje, jakým způsobem se kdysi děti v mateřských školách, ale i v rodinách, nutily k tomu, aby dojídaly polévku, špenát a další méně oblíbené pokrmy. Dítě se takzvaně lámalo pod příslibem nějakého trestu nebo nesmělo vstát od stolu, dokud všechno nesnědlo a podobně. Už tímto způsobem se v dětech pěstoval odpor k jídlu, anebo vznikaly dokonce i traumata. V dnešní době je všechno jinak a existuje i spousta potravinových alergií a intolerancí, takže vlastně dítě mnoho potravin třeba ani jíst ze zdravotních důvodů nemůže.

Dětem se ponechává velká svoboda ve všem, a to samozřejmě také v jídle. Už malým batolátkům se předkládá na talířku pestrá nabídka zdravých potravin, ze kterých si mohou samy vybírat to, co jim chutná. Některé děti se ale zarytě bojí toho, co je pro ně nové a nemají důvěru k potravinám, které neznají. Také dlouho kojené děti obtížně přecházejí na běžnou pevnou stravu. Co dělat, když dítě odmítá jídlo?

Vybíravost v jídle nemusí znamenat zdravotní problém

Každé odmítání jídla představuje problém, jehož příčiny však mohou být různé. Ne vždy se jedná o konkrétní onemocnění jako například o potravinovou alergii či nesnášenlivost, histaminovou intoleranci, infekci trávicího traktu, onemocnění či nezralost orgánů trávicí soustavy, psychickou příčinu nebo strach z jídla. Může jít o docela obyčejnou vybíravost v jídle, která však také z něčeho pramení. Dítě má vždy své důvody k tomu, proč se chová tak, jak se chová.

Abychom vyloučili jiné potíže, je dobré vědět, co vlastně taková potravinová neofobie znamená. Jde o chorobný strach z neznámých potravin, které by dítěti mohly uškodit. Objevuje se kolem dvou let, když se dítě učí jíst. Paradoxně odporuje projevům orální vývojové fáze podle Freuda, která probíhá přibližně do tří let věku dítěte. Dochází v ní k tomu, že dítko strká do pusinky bez rozdílů naprosto všechno, a to beze strachu. Má zkrátka tendence ochutnávat a poznávat svět svými ústy. Neofobie představuje jakýsi protipól, kdy dítě zcela nepřirozeně odmítá všechno neznámé.

Dvouleté dítě nechce jíst, je závislé na prsu

Světová zdravotnická organizace doporučuje maminkám, aby své děti kojily co nejdéle, do půl roku plně, a poté s příkrmy až do dvou let. Děti, které jsou kojené delší dobu často mívají problémy s přijímáním jiné potravy než té, kterou představuje matčin prs. Důvodem tedy nemusí být žádná neofobie nebo vybíravost, ale obtížnější adaptabilita ve vztahu ke konzumaci pevné stravy.

Jak donutit dítě jíst? Určitě ne pod pohrůžkou násilí…

V prvé řadě je třeba batoleti nabízet různé druhy pestré a zdravé stravy a samozřejmě mu jít příkladem. Dítě nemůžeme do jídla nutit. Právě děti ve věku kolem dvou let ve všem napodobují dospělé a zkoušejí jejich jídlo. Mají zájem jíst to, co chutná mamince nebo tatínkovi. Poznávají vše nové zcela přirozenou cestou.

Jak podpořit chuť k jídlu u dětí:

  • Dítěti je třeba nabízet různé potraviny opakovaně.
  • Vystihnout ten správný moment.
  • Pozitivně jej motivovat.
  • Jít mu správným příkladem.
  • Jíst společně.
  • Vsadit na estetický vzhled talíře.
  • V žádném případě jej nenutit.
  • Nevytvářet špatné návyky, například jíst u televize.
  • Kombinovat známé potraviny s novými.

Nemocné dítě nechce jíst. Pomůže ho nakojit?

Kojení pomáhá vždy. Není ale žádoucí, aby se z něj stala závislost, a aby se dítě díky své nemoci dostalo do takzvané regrese, a poté odmítalo pevnou stravu. V průběhu nemoci vůbec nevadí, že dítě nepřijímá potravu, naopak je to pochopitelné a mnohdy i prospěšné. Nemocný organismus potřebuje soustředit veškerou energii na uzdravení a zničení patologických organismů, nikoli na proces trávení. Důležitými zůstávají tekutiny a na ty se snad naštěstí žádná neofobie nevztahuje.

V průběhu nemoci bychom dítěti určitě neměli nabízet žádné nové potraviny. Nemůžeme vědět, jakým způsobem by na ně mohl nemocný organismus zareagovat.

Dvouleté dítě nechce jíst kousky

Pokud vám dítě zvyklé dudlat prs stále nechce pořádně kousat větší kousky potravy, je na čase, aby si uvědomilo, že má také zuby a ty k něčemu slouží. Neslevujte ze svých požadavků na dítě, naučit se kousat musí. Můžete mu jen vyhovět v tom, že mu jídlo předložíte v takové podobě, která je pro něj přijatelná a bezpečná. Není zase potřeba jej nechat se trápit ve dvou letech s příborem v ruce nebo se dusit tuhými kousky masa. Opět platí jít dítěti příkladem a naučit jej, jak si může poradit.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Potravinová neofobie je nová diagnóza dětí, které nechtějí jíst