Podnikání při mateřské a rodičovské dovolené. Jaké jsou podmínky?
Komerční sdělení
14. 9. 2019
Mnoho maminek přemýšlí o způsobu přivýdělku během mateřské nebo rodičovské dovolené. Po založení živnosti nebo odkoupení firmy na prodej se ale obávají, kolik si vlastně smí vydělat peněz, aby nepřišly o příspěvky, nebo jestli si mají platit sociální a zdravotní pojištění. Odpověď na základní byrokratické otázky ohledně podnikání při mateřské a rodičovské najdete v dnešním článku.
Mateřská vs. rodičovská dovolená
Na mateřskou odcházíte před plánovaným nástupem k porodu, v případě jednoho miminka může “dovolená” trvat nejdéle 28 týdnů. Pobíráte během ní peněžitou pomoc v mateřství, na jehož výši má vliv vaše účast na nemocenském pojištění (jedna z částí sociálního pojištění). Máte na ni nárok, pokud jste sociální pojištění řádně platili – nebo je za vás odváděl zaměstnavatel – nejméně po dobu 270 dní během předcházejících 2 let.
Více peněz k mateřské
Pokud jste si již před porodem vydělávala peníze ve své vlastní společnosti nebo v odkoupené firmě na prodej, dejte si pozor – peněžitá pomoc v mateřství plyne z vašeho předchozího podnikání. Jestliže chcete činnost vykonávat i nadále, můžete přijít o celý příspěvek, nebo jeho část. Svou živnost však můžete provádět prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracovníka. Pokud radši podnikání přerušíte, musíte změnu nahlásit na živnostenský úřad, úřad sociálního zabezpečení a pojišťovnu, jinak formálně činnost stále vykonáváte.
Byla jste před porodem zaměstnancem? S podnikáním na mateřské můžete začít bez obav – příspěvek v podobě mateřské vám poskytuje zaměstnavatel a vy povedete podnikání jako vedlejší činnost.
Podnikejte při rodičovské dovolené
Po mateřské dovolené většinou bezprostředně navazuje rodičovská dovolená. Pobíráte rodičovský příspěvek a rádi byste si přivydělala? Máme pro vás dobrou zprávu, výše výdělku při rodičovské dovolené není omezená a o finanční podporu tak nepřijdete. V tomto případě je podnikání považováno za vedlejší podnikatelskou činnost a zálohy na sociální a zdravotní se v prvním roce neplatí – uhradíte je až zpětně na základě ročního přehledu podle skutečné výše zisku. Zákonnou podmínkou je však zajištění celodenní péče o vašeho potomka – využijte hlídající babičku, jesle, nebo školku.
Příležitostný výdělek nebo skutečné podnikání?
Podnikání je činností, při které si opakovaně vyděláváte peníze, připravujete se na ni a inzerujete ji. Takové jednání by mělo být za každých okolností hlášeno na živnostenském úřadě bez ohledu na výši zisku. Jestliže máte například stránky nebo profil na sociální síti za účelem prodeje, tak podnikáte. Ale pokud jen sem tam kamarádkám pomůžete s nějakou službou nebo jim něco vyrobíte, jedná se o příležitostný výdělek, který registraci nepodléhá.
Nezapomeňte na registraci na úřadech
Jako osoba samostatně výdělečně činná s vedlejší činností se musíte registrovat na finančním úřadě, oznámit změnu na zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podáváte daňové přiznání a na ČSSZ i pojišťovnu musíte donést přehled o vašem zisku. Pokud ale zvládnete trochu té byrokracie, pak si můžete k příspěvkům hezky přivydělat a podpořit tak rodinu i finančně. Vždy byste ale měla myslet na to, zda vaše činnosti nezasáhnou do péče o dítě a chodu domácnosti více, než byste si přála.