Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Padání vlasů po porodu. Jak dlouho a v jakém rozsahu je to ještě normální?

Padání vlasů po porodu probíhá ve větší míře během prvních dvou až šesti měsíců a není potřeba panikařit. Jedná se o zcela obvyklý jev a u každé ženy se jeho průběh individuální liší. Některé ženy padání vlasů po porodu vůbec nezaznamenají, u jiných může proběhnout pouze při jednom těhotenství. Výzkumy ale ukazují, že zhruba 90 procentům žen budou vlasy po porodu padat v různé míře.

Co způsobuje padání vlasů po porodu

Během těhotenství tělo produkuje velké množství estrogenu a progesteronu, což mimo jiné způsobuje, že vlasy rychle rostou, jsou bohatší a lesklejší. Po porodu se pak hormony vyrovnávají, jejich hladina klesá a růst vlasů se dostává do takzvané klidové fáze. Právě ta způsobuje padání vlasů 3 měsíce po porodu a někdy i déle. Po uplynutí tohoto období by měly vlasy zase začít růst svým obvyklým tempem a měly by se objevovat i nové prameny. Extrémní padání vlasů po porodu není sice nic příjemného, ale pokud probíhá během zmiňovaných třech měsíců, jde o normální jev.

Půl roku a dost

Na otázku padání vlasů po porodu diskuze uvádějí, že zatímco lidem normálně vypadne zhruba 80 vlasů denně, u žen po porodu je to až přes 400. Ženy se také ptají na padání vlasů po porodu, a jak dlouho bude probíhat. Během šesti měsíců po porodu by se mělo vypadávání vlasů zpomalit na míru před těhotenstvím. Pokud máte pocit, že se šílené padání vlasu po porodu nezpomaluje, je pravděpodobné, že do hry vstoupily nějaké zdravotní problémy. Těhotenství může změnit hladinu feritinu (bílkovina v krvi, která pomáhá tělu uchovávat železo) a rozhodit funkci štítné žlázy. V takovém případě na velkou ztrátu vlasů upozorněte lékaře a požádejte jej o krevní testy.

Hormony v šestinedělí – kdy zase budete sama sebou?

Jak zabránit padání vlasů po porodu

Mnoho žen se zajímá, zda existuje léčba nebo preparáty na to, jak zastavit padání vlasů po porodu. Péče o novorozence je v prvních měsících stresující a vyčerpávající doba, kdy je na tělo vyvíjený velký tlak. Když se k tomu připočte kojení, je to dost silná zátěž. Důležité je v těle udržovat normální hladinu cukru, železa, zinku a vitaminu D. Snažte se co nejvíce minimalizovat stres, i když se to snadněji řekne, než udělá. Zařaďte do jídelníčku zdravou stravu s dostatečným množstvím bílkovin, které podporují růst vlasů. Občas se objevují názory, že za padání vlasů při kojení může jejich časté mytí. Pravdou ale je, že frekvence, s jakou si myjete vlasy, nemá vliv na množství vlasů, které ztratíte. Vlasy, které jsou připraveny k vypadnutí, prostě vypadnou.

Naopak používání kulem, fénů a dalších přístrojů může způsobit, že vlasy vypadají tenčí. V případě, že bojujete s extrémní ztrátou vlasů, nechte je raději přirozeně uschnout na vzduchu a omezte styling. Také příliš intenzivní česání a kartáčování může zvýšit počet vlasů, které vypadnou. Pokud padání vlasů po porodu neustává ani po půl roce a lékař podle krevního obrazu nezjistil žádné problémy, zvažte možnost navštívit s dermatologa nebo certifikovaného trichologa (odborník na vlasy). Ten může doporučit na padání vlasů po porodu homeopatika nebo léky, které stimulují vlasový růst.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Padání vlasů po porodu. Jak dlouho a v jakém rozsahu je to ještě normální?