Osmák degu v noci neruší a snadno se ochočí. Proč ho pořídit dětem?
Redakce
9. 9. 2021
Hlodavci jsou obecně velice roztomilí a inteligentní mazlíčci. Skoro každý z nás měl jako dítě doma morčata či křečky. V posledních letech je čím dál dostupnější také americký hlodavec zvaný osmák degu. Díky své povaze je to velice příjemný domácí mazlíček. Samozřejmě však má i specifické nároky, na které je třeba dbát.
Seznamte se: Chilská veverka neboli osmák
Osmák degu (Octodon degus) je rozhodně méně náročný na péči než osmák-teenager. Svůj název získal díky zadním zubům, které mají tvar číslice 8. Přestože se vyskytuje na poměrně malém území, a to ve středním Chile, populace naštěstí nejsou ohroženy.
Toto zvířátko je větší než křeček a menší než potkan. Když se o osmáka správně staráte, může žít třikrát déle než potkan. V zajetí jej lidé začali chovat na výzkum cukrovky, jelikož osmáci nedokáží trávit cukry. Degu se však také osvědčil jako skvělý mazlíček – přestože je přirozeně plachý, díky své inteligenci rychle pochopí, že nejste hrozba, a ocení vaši společnost.
Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?
Většina hlodavců o samotě trpí a osmák není výjimkou!
Osmák degu ve volné přírodě žije ve velkých koloniích. Skupiny osmáků společně obývají rozsáhlé nory, ale ve dne dlouho hledají potravu na povrchu. Deguové si navzájem pomáhají v hloubení nor i v péči o mláďata a obraně před predátory. Neustále spolu komunikují a používají k tomu až 15 různých zvuků.
Co z toho plyne? Pro osmáky je naprosto nutné sdílet klec alespoň s jedním společníkem stejného druhu, stejně jako je to i u potkanů, pískomilů či myší. Samota vede k depresím, což se projevuje i na fyzickém zdraví. Ne nadarmo je v některých zemích pořízení samotného hlodavce jako mazlíčka klasifikováno jako týrání zvířat. Parťáka osmákovi nenahradíte vy ani jiné zvíře.
Sociální chování osmáků degu: Agresivita není vždy nebezpečná
Osmáci se perou, když si spolu hrají a když si vyjasňují svou hierarchii. To je třeba umět odlišit od skutečně agresivních soubojů, ke kterým docházet rozhodně nemá! Hravé souboje nezanechávají krvavé rány a vždy po nich zase nastává usmíření.
Samice mívají zpravidla mnohem snazší soužití, přesto se doporučuje chovat společně dvě sestry nebo matku s dcerou. U samečků je to o něco horší: musí se znát od mala, ideálně být sourozenci. Pokud v blízkosti není žádná samice, kterou by mohli ucítit a začít se o ni prát, může takové soužití fungovat.
Samce se samicí dohromady rozhodně nechovejte. Množení hlodavců, které je navíc velmi rychlé, je velká zodpovědnost, kterou je třeba nechat profi chovatelům. Pokud víte o velmi dobrém veterináři, který se specializuje na hlodavce, můžete samce nechat vykastrovat a pak b+ude se samicí moci sdílet klec. Kastrace sníží i agresivitu vůči druhým samcům.
Jak vybrat osmákům degu klec?
V případě osmáků degu velikost klece musí být taková, aby se dovnitř vešli minimálně dva. Když jsou osmáci ochočení, měli byste je pouštět do zabezpečené místnosti proběhnout. Čím méně takových příležitostí dostávají, tím větší by měla klec být. Absolutní minimum rozměrů půdorysu však je 1 x 0,5 metrů a klec by ideálně měla mít i několik pater.
Stejně jako u potkanů, terárium je pro osmáky naprosto nevhodný příbytek, protože nemá dostatečné větrání. Navíc se v něm nedá šplhat. Pořiďte proto nutně velkou klec s nepropustným dnem a mřížemi maximálně 1,5 cm od sebe.
Klec osmáků degu nesmí nikdy stát na přímém slunci ani v místnosti s teplotou vyšší než 24° C. Osmáci nežijí v teplém podnebí a na horko jsou velmi citliví. To ostatně souvisí s tím, že klec musí být dobře ventilovaná.
Moč ani exkrementy osmáků nijak zvlášť nepáchnou, ale v rámci zachování hygieny byste klec měli vyčistit každý týden. Deguové mají citlivou pokožku, proto vymývejte dno klece pouze vodou a ekologickým přípravkem na nádobí.
Co všechno musí být v kleci osmáků: Pítko, domeček, hračky
Na dno dávejte osmákům podestýlku, která absorbuje vlhkost. V žádném případě nepoužívejte piliny, ze kterých se práší, osmáci takto mohou dostat zánět dýchacích cest. Lisované dřevěné peletky zase odírají nožky a způsobují vředy. Také toxické cedrové dřevo a parfemované stelivo pro hlodavce je pro zdraví nebezpečné. Bezpečná podestýlka je například velmi jemná sláma, skartované noviny nebo borovicové hobliny.
Domeček by měl být z nezávadného dřeva či jiného pevného materiálu. Na vystlání poskytněte ubrousky nebo kousky kartonu, které si osmáci natrhají a nanosí do hnízdečka. Osmáci se také rádi popelí, což je důležité pro jejich kožíšek. Měli by mít příležitost tak učinit minimálně 2x týdně. Pro tento účel poslouží velká miska plná sepiolitového písku pro činčily.
Dále potřebují osmáci větve z nejedovatých stromů, které poslouží k obrušování zoubků i k lezení a hraní. Osmáci potřebují být v pohybu a mají velice rádi kolo na běhání. To však musí být co největší, aby si zvířátka postupně nezdeformovala páteř.
Samozřejmě nesmíme opomenout napáječku, ve které je třeba denně měnit vodu, a misku na jídlo. Pokud se osmáci perou o potravu, dejte jim misek více a rozmístěte je dále od sebe.
Jakou potřebuje osmák stravu, aby nedostal cukrovku?
Kvůli svému zvláštnímu metabolismu potřebuje osmák degu potravu s nízkým obsahem energie. Nedokáže zpracovávat cukr, proto se cukrům vyhněte obloukem. To však neznamená, že je osmáky těžké krmit.
Naprosto nezbytná je pro osmáka strava plná vlákniny v podobě sena. To musí být dobře vysušené, aby nezpůsobovalo nadýmání, ale naopak příliš staré seno zase práší, což také není zdravé. Luční seno bez pesticidů a jedovatých rostlin pro tento účel postačí.
Jako další má osmák na jídelníčku různá semínka. Některé směsi pro morčata a činčily se k tomu hodí dobře. Krmivo nesmí obsahovat melasu a sušené ovoce, které také bývá jeho součástí, osmák může opravdu jen zřídka.
Základem stravy osmáka je seno a semínka. Co dávat jako pamlsek?
Osmák by měl dostávat často i čerstvou stravu: papriku, řepu či tykev. Naopak nebezpečná je pro osmáka degu brokolice, zelí, pampeliška či květák – jednou za čas jako pamlsek neuškodí, ale podávejte opravdu velmi střídmě, protože tato zelenina může nadýmat. Jako vzácný pamlsek můžeme osmákům nabídnout okurku, mrkev nebo kukuřici, ale jen pokud se u nich nevyvinula diabetes.
Kromě výše uvedené zeleniny a nízkosacharidového ovoce si osmák také rád smlsne na pufovaných rýžových chlebíčcích bez dochucovadel. Velmi mu chutnají slunečnicová a dýňová semínka či arašídy, ale s těmi to nepřehánějte – vysoký obsah tuku může způsobit nadváhu nebo poškodit játra.
Velkou radost uděláte osmákům degu ovesnými vločkami, sušenými šípky nebo sušenými bylinkami, jako je koriandr, lístky růže, nať petrželky a bazalka. Tyto rostliny nepodávejte za čerstvého stavu, způsobují nadýmání.
Jak ochočit osmáka
U osmáků degu ochočení není příliš těžký proces. Důležité je být klidný a trpělivý. Nejdříve je nechte zavřené v kleci, aby si zvykli na nové prostředí. Navykněte je na svůj hlas tím, že na ně budete klidně mluvit. Můžete také pokládat ruku na klec, aby si vás osmáci mohli očichat.
Za několik dnů, pokud se osmáci před vámi nebudou schovávat, můžete zkusit otevřít dvířka klece a přidržet u nich svou ruku s pamlskem. Ruku nestrkejte do klece, osmáci by to brali jako snahu o napadení. Pro případ, že osmák z otevřených dvířek uteče, buďte v uzavřené místnosti a všechny nebezpečné předměty předem odkliďte.
Když se svým zvířátkům budete věnovat, postupně se s vámi sžijí a rádi vám vyšplhají na rameno, usnou vám na klíně nebo se naučí jednoduché triky.
Nedržte osmákům degu ocásek!
Nevýhodou oproti křečkům a myším je u osmáka degu ztráta ocasu. Stejně jako ještěrka nebo mongolský pískomil, i osmák může přijít o část ocasu. Kůže upadne a osmák si obnažený kus ocásku ukouše, aby se mu lépe hojil. Jde o obranný mechanismus proti predátorům a osmák bez ocasu může dále žít. Je to však zbytečný stres a riziko infekce, kterému je mnohem lepší se vyhnout.
Jaký je vhodný pes k dětem? Které rasy se nejvíce hodí do rodiny?
Zdraví osmáka degu: Nemocem předejdete hlavně správnou dietou
Pokud má osmák průjem, okamžitě jeďte k veterináři. Deguové přirozeně moc nepijí a průjem je dokáže velmi rychle dehydrovat. Příčinou tohoto problému s trávením může být stres, vnitřní parazité nebo otrava. Trávení u osmáků dělá hodně a spousta zdravotních obtíží u nich souvisí se stravou.
Má-li osmák zácpu, je dehydratace naopak možnou příčinou. Vždy poskytujte čistou vodu ve funkční a dostupné napáječce. Co se týče trávení, osmáci také mohou trpět již zmíněným nadýmáním, proto to nikdy nepřežeňte se zelenou stravou. Špatná dieta také může způsobit osmákům vypadávání srsti, obezitu nebo, jak již bylo řečeno, cukrovku.
Osmáci mohou trpět i alergickou rýmou nebo rakovinou
V případě, že má osmák přerostlé zuby, je na vině nedostatek tvrdého materiálu k okusování. Osmáci mohou kdykoli kompenzovat nedostatek větviček kousáním mříží, což je další důvod, proč je nechovat v teráriu, ale pokud klec je natřená, může dojít k otravě.
Kromě nemocí souvisejících s jídlem může mít osmák degu alergii na některé typy podestýlky, což stejně jako nachlazení způsobuje infekci dýchacích cest. Možná je i infekce uší nebo očí, což také může souviset s podestýlkou.
U hlodavců, zejména ze zverimexů s nevalnou péčí, kde se moc nedbá na genetiku, se obecně docela často vyskytuje rakovina. Ta se nevyhýbá ani některým osmákům.