Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Odpovědnost za škody způsobené dětmi nesou vždy rodiče. Jak mírnit rizika?

Děti jsou naše cenné poklady, malí neposedové, anebo jak se říká “živé stříbro”. Přinášejí nám spoustu radostí, ale i starostí. Svou neposedností a bezprostředností nás okouzlují, ale nezřídka se stane, že něco provedou. U malých ratolestí se to ještě dá pochopit, ale u těch větších je to už horší. Rodiče pak často musí žehlit průšvihy všeho druhu. Jak to zařídit, abychom nemuseli neustále platit za prohřešky svých dětí? Bít je určitě nebudeme…

Rozumová vyspělost dítěte hraje roli

Když dítě něco rozbije, škodu vždy hradí rodič, který je za svého potomka zodpovědný. Řešením je samozřejmě snaha takovým škodám předcházet, a to dozajista všemožnými způsoby. Každé dítě je však jiné a vždy záleží především na jeho povaze, rozumové vyspělosti a porozumění dané situaci, nikoli až tak na věku.

Rizikovým věkem bývá období vzdoru v batolecím věku kolem dvou až tří let, anebo puberta, kdy děti nezkoušejí jen hranice druhých, ale především svoje vlastní. Je třeba také počítat s tím, že jinak se bude chovat autistické dítě, hyperaktivní batole, a jinak nezvladatelný puberťák, kterého vychovává pouze jeden rodič.

Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!

Období vzdoru v supermarketu

Pokud dojde ke škodě na veřejnosti, situace není příjemná pro nikoho. Důležité je zachovat klid, snažit se zpacifikovat dítě a nejprve jednat prakticky za účelem problém vyřešit. Nejprve je třeba zamezit tomu, aby dítě v ráži způsobilo další škodu. Poté můžete přivolat člověka, se kterým budete jednat. Promluvit do duše svému nezbedovi můžete až doma v klidu, jakmile trochu vychladnete.

Například v supermarketu se může snadno stát, že dítě nechtěně něco shodí na zem, anebo rozbije. Pokud to bylo neúmyslně, nemůžete jej za to nadměrně kárat. Jiná věc je, když dítě nezvládne svůj vztek a rozbije něco naschvál. U batolat v období vzdoru je třeba k situaci přistupovat tak, že dítě ještě nejedná plně uvědoměle, spíše zkouší hranice a poznává svět. Zodpovědnost má tedy vždy rodič, který vzniklou škodu uhradí. Takové období vzdoru v supermarketu vás může stát i několik lahví drahého alkoholu. Pokud na ně dítě ovšem dosáhne…

V případě rozbitého nebo poškozeného zboží je třeba vždy správně vyhodnotit, zda to byla nešťastná náhoda a zboží spadlo z regálu samo nebo už bylo poškozené, anebo bylo úmyslně zničeno. Vše závisí na dohodě a posouzení odpovědnou osobou v dané prodejně. Pokud jste vy sami viděli, co se stalo, je dost možné, že akce vašeho dítka měla i své další svědky.

Když dítě rozbije sousedovi okno

Složitější situace nastává, když vám soused nahlásí rozbité okno a všechno svádí na vašeho andílka. Vy jste ho přitom neviděli a soused možná také ne. V prvé řadě je třeba prokázat, že viníkem je skutečně vaše dítě, a pak už vše záleží na vaší rozumné dohodě a úhradě škody v rámci dobrých sousedských vztahů. Pokud se poškození nebo rozbití nějakého předmětu uskuteční například na půdě školy, obvykle následuje pozvání rodiče do školy a finanční úhrada škody. Navíc potomka zpravidla čeká i příslušný postih udělený přímo školním zařízením, třeba důtka nebo snížená známka chování podle toho, o jaký prohřešek se jednalo.

I když rodič v té době nebyl ve škole přítomen a nemohl škodě zabránit, je pochopitelně za ni zodpovědný a bude ji muset uhradit. Škodu nemůže za rodiče zaplatit pedagogický dozor, který v té době na děti dohlížel. Tady už jde o výchovu dítěte a to, co si může a nemůže dovolit. Samozřejmě mohlo jít také o nešťastnou náhodu a neúmyslné poškození cizího majetku. To, že pak dítěti peníze vezmete z jeho pokladničky je už vaše věc…

Peníze z pokladničky jako odškodné

Jednou z možností, jak vést starší dítě k tomu, aby si plně uvědomovalo zodpovědnost za své činy a důsledky svého jednání, je to strhnout mu část, anebo i celou finanční částku za škodu z jeho kapesného. Některé rodiny také mají pro nenadálé události speciální účet nebo domácí pokladničku, kam ukládají peníze.

Pojištění na blbost

Praktickým řešením ale také může být pojištění, kterému se říká pojištění odpovědnosti nebo-li takzvaně pojištění na blbost. Podmínky se mohou u různých pojišťoven lišit, zároveň si můžete zvolit, zda se bude vztahovat na jednoho člena domácnosti nebo na všechny osoby žijící na dané adrese. Pojištění se hodí v případě, když například dítě na návštěvě nechtěně rozbije televizi, shodí na zem monitor, rozbije boční okno auta při venkovních a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odpovědnost za škody způsobené dětmi nesou vždy rodiče. Jak mírnit rizika?