Očkování proti rotavirům by mělo být bezplatné, tvrdí praktičtí lékaři
Redakce
4. 3. 2020
Zvracení, průjem, horečka, dehydratace – s těmito příznaky rotavirové infekce ročně skončí v nemocnici asi 4 000 malých dětí. Nejčastěji právě v tomto období, tedy od února do května. Většinu z nich by ochránila preventivní vakcína, tu však svým dětem dopřeje jen přibližně 16 % rodičů. Dětští praktičtí lékaři podporují, aby rodiče nemuseli za vakcíny proti rotavirům platit, jak je tomu doposud. Proočkovanost by se podle nich mohla poté zvýšit.
„Rozšíření očkování hrazeného zdravotními pojišťovnami jsme řešili loni v dubnu na jednání Národní imunizační komise. Očkování proti rotavirům bylo odborníky doporučeno jako jeden z kandidátů k možnému rozšíření hrazení. Od té doby se ale komise nesešla, ani se nevedlo žádné jednání. Vzhledem k častým hospitalizacím jsou rotavirové infekce pro systém nákladné. Zanedbatelný není ani stres, který pobyt v takto nízkém věku v nemocnici přináší jak dětem, tak rodičům,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Před několika dny tak oslovila Výbor pro zdravotnictví poslanecké sněmovny s žádostí o systémové řešení rozšíření hrazeného očkování. „S rotavirovou infekcí se potkáváme velmi často. U dětí v našich zdravotních podmínkách ho sice nepovažuji za život ohrožující onemocnění, ale mám ze své praxe zkušenost s rotavirovým onemocněním sedmitýdenního, původně nedonošeného dítěte, kde měla infekce překvapivý průběh a téměř fatální konec, kterému se naštěstí podařilo zabránit. I tak si ale stav dítěte s rotaviry vyžádal téměř tři týdny hospitalizace,“ popisuje MUDr. Šebková.
Úmrtí na rotavirovou infekci hrozí kojencům i seniorům
Podle prof. MUDr. Petra Pazdiory, CSc., přednosty Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni, umírá každý druhý, třetí rok v ČR na rotavirovou nákazu kojenec. „Bohužel ale dochází i k četným úmrtím u dospělých osob, zejména v seniorském věku. Pokud má očkování vést ke snížení rizika onemocnění, hospitalizace, ale i úmrtí, je nutné dosáhnout minimálně 80 % proočkovanosti,” vysvětluje prof. Pazdiora.
Kdy je vhodné děti proti rotavirům očkovat
Rotavirové infekce jsou jedny z mála střevních infekcí, kterým lze předejít, a to preventivní vakcínou, kterou je dětem možné podat ve formě sladkého roztoku do úst v rozmezí od 6 týdnů do 6 měsíců. První dávku by dítě mělo dostat od 6 do 12 týdnů.
Kolik vakcína proti rotavirům stojí
Nyní se cena očkování pohybuje kolem 3 000 korun. Dětští praktičtí lékaři se shodují, že pokud by zdravotní pojišťovny ochranu hradily, odstranily by tak jednu z překážek rozhodnutí u řady rodičů novorozených dětí.
Jak se lze rotavirovou infekcí nakazit
Rotavirová infekce je vysoce nakažlivá, přenáší se dotykem, orálně, ze stolice, ale je možná i vzduchem, a v drtivé většině onemocní celá rodina. Rotaviry se rychle šíří i na dětských odděleních, v mateřských školkách či jeslích. „Rotaviry jsou nejčastější příčinou dehydratace a důvodem, proč děti končí v nemocnici. Infekce většinou trvá dva až sedm dní. Pokud je její průběh závažnější, dokáže dítě odvodnit i za několik málo hodin, a způsobit tak těžkou dehydrataci s rozvratem vnitřního prostředí. Rodiče by určitě neměli váhat a raději dítě přivézt,” apeluje infektolog MUDr. Peter Mikolášek z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice v Brně.
Kolik dětí ročně onemocní?
Rotavirová infekce v tuzemsku ročně oslabí přibližně 30 000 dětí, nejčastěji onemocní v kojeneckém, batolecím a předškolním věku. Očkování dětem doporučuje jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak Česká vakcinologická společnost.
Očkování proti rotavirům ve světě
Plošné očkování zavedlo čtrnáct evropských zemí, například Rakousko, Nizozemí, Německo či Itálie. Česká republika mezi těmito zeměmi není. V Belgii došlo po zavedení plošného očkování proti rotavirům k poklesu komplikací této infekce o 75 %, podobně jako v Rakousku. Ve Finsku data ukazují, že se díky bezplatnému očkování proti rotavirům snížil počet dětí vyžadujících nemocniční léčbu o 93 %.
„Rotaviry každoročně vyvolávají na celém světě kolem 111–125 milionů onemocnění, rotavirové infekce jsou celosvětově příčinou přibližně třetiny hospitalizací dětí s průjmem. Zatímco ve vyspělých zemích jsou nejčastější příčinou hospitalizace pro akutní gastroenteritidy a úmrtí jsou poměrně výjimečná, v rozvojových zemích je dopad těchto infekcí závažnější. Každoročně způsobují 125 000–200 000 úmrtí. Celosvětový výskyt naznačuje, že šíření infekce nelze ovlivnit distribucí kvalitní pitné vody a vysokou úrovní hygieny. Jiné metody prevence mají krátkodobou nebo žádnou účinnost.
Vzhledem k tomu, že v současnosti není k dispozici specifická léčba a na trhu jsou kvalitní dlouhodobě ověřené rotavirové vakcíny, zařadila WHO prevenci rotavirových onemocnění mezi své priority v globálním očkovacím akčním plánu do roku 2020. Je žádoucí, aby se ke strategii plošného očkování proti rotavirovým infekcím přidala co nejdříve i Česká republika,“ dodává prof. Pazdiora.