Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Očkování MMR jedině bezpečně. Mohou pomoci homeopatika?

Ať už jste příznivcem či odpůrcem očkování, prioritou každého rodiče by vždy mělo být zdraví dítěte. Mnozí rodiče se obávají nákazou spalniček, která se u nás začala znovu objevovat ve velké míře. Jak očkovat bezpečně a vyhnout se nežádoucím účinkům a následným problémům? Jaká homeopatika můžeme v rámci první pomoci zvolit?

Spalničky a očkování v historii

Proti spalničkám se u nás očkuje už od roku 1969. Naočkováno bylo 140 tisíc dětí ve věku do tří let. Právě díky této velké proočkovanosti postupně výskyt nemoci značně klesl. Dříve bylo zcela běžné, že na spoustu nemocí, proti kterým se zavedlo očkování, zemřela spousta dětí.

Očkování MMR po druhém roce

Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR) se dítěti podává ve druhém roce života, respektive nejdříve první den 15. měsíce po narození dítěte. Odklad kvůli zdravotnímu stavu dítěte je určitě možný. Předem se doporučuje dítě na očkování tak trochu připravit, a to posilováním imunity a zdravou životosprávou.

Určitě je vhodné, aby dítě mělo dostatečný přísun vitamínů, zejména zvyšte příjem vitamínu C a D. Nezapomínejte ani na probiotika, vhodnou stravu a klid v rodině. Dítě by nemělo být vystaveno žádné zátěži, ať už nemoci sourozence či v kolektivu mateřské školy, tak ani domácímu stresu a nepohodě.

Režim po očkování MMR

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se provádí živou vakcínou s oslabenými viry. Proto je nesmírně důležité, aby proběhlo v době, kdy je dítě naprosto zdravé. Režim po očkování má být klidový, protože se mohou objevit nejrůznější nežádoucí účinky, které však můžete zklidnit vhodnými homeopatiky. Dítě by mělo mít stejný režim jako kdyby bylo nemocné. Ideální je klid na lůžku po dobu 5 dnů, podávání dostatečného množství tekutin a snižování zvýšené teploty nebo horečky bylinkami nebo homeopatickými léky. Nedoporučuje se cestování a pobyt v dětském kolektivu.

Dítěti lze nabídnout jeho konstituční homeopatický lék a dále také lék Ferrum Phosphoricum, který vám okamžitě pomůže nastartovat imunitní systém. Proti typickým příznakům v podobě horečky můžete sáhnout například po lécích jako je Belladonna, Aconitum napellus nebo jiné dle konkrétních symptomů u dítěte. Nesnižujte horečku léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, které mohou být pro dítě nebezpečné a způsobovat závažný Reyův syndrom. Vyloženě po očkování také není vhodný paracetamol, volte proto raději léky s obsahem ibuprofenu.

Očkování MMR a nežádoucí účinky

Mezi typické nežádoucí účinky patří celková únava a schvácenost dítěte, zvýšená teplota nebo i vysoká horečka nad 39 °C. Pokud by se objevily jakékoli podezřelé příznaky, okamžitě kontaktujte svého ošetřujícího pediatra. V tomto případě by dítě již nemělo absolvovat další dávku, anebo ji lze případně odložit o několik let. Jakkoliv oslabené nebo neprospívající dítě s narušenou imunitou by nemělo být očkované vůbec. Jedná se například o časté infekce, alergie nebo ekzémy.

Při silnějších nežádoucích účincích můžete bohužel počítat s tím, že s další dávkou by se projevy mohly ještě více zhoršit. Určitě se o dalším postupu poraďte s pediatrem. Pro přijetí dítěte do předškolního zařízení stačí i první dávka vakcíny. Protilátky by určitě mělo mít.

Očkování MMR a těhotenství

V době těhotenství se žádné očkování nedoporučuje. Pokud vám to doporučí lékař, zvažte možné následky pro dítě, o kterých prozatím nemusíte vědět.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Očkování MMR jedině bezpečně. Mohou pomoci homeopatika?