Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Obávaná těhotenská cukrovka. Jak ji poznat a léčit?

Přibližně 2-3 % těhotných žen se setká s těhotenskou cukrovkou. Díky včasné diagnóze a dodržování pokynů od lékaře onemocnění neohrozí dítě ani nastávající maminku.

Co je těhotenská cukrovka?

Během těhotenství se u některých žen objevuje vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav je známý jako těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes. Dočasná porucha metabolismu cukrů se vyskytuje pouze v období těhotenství a po porodu se ve většině případů vše opět vrací do normálu. Pokud se léčba zahájí včas, těhotenství i následný porod probíhá obvykle bez problémů. V případě ignorace cukrovky může dojít k potratu. Protože těhotenská cukrovka v budoucnu zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, je důležité hladinu cukru v krvi kontrolovat i po porodu.

Proč a jak gestační diabetes vzniká?

Prvním krokem k rozvoji těhotenské cukrovky je inzulinová rezistence. V této chvíli začíná placenta vytvářet hormony, které oslabují účinnost inzulínu, tedy hormonu regulujícího hladinu glukózy v krvi. Nastávající maminka má v organismu přemíru cukru, se kterým si oslabený inzulín nedokáže poradit. Výsledkem je hyperglykémie.

Příliš vysoká hladina glukózy v krvi se přes placentu dostává i k plodu a ovlivňuje tak i jeho hodnoty krevního cukru. Cukr se ukládá do těla ve formě tuků a přispívá k rychlejšímu růstu dítěte a vyšší porodní váze. V některých případech může naopak způsobit zpomalení vývoje plodu.

Příčiny těhotenské cukrovky

Za gestační diabetes nemůže nadměrný příjem sladkostí ani slazených nápojů. Cukrovka se může objevit i u maminek, které se sladkostem vyhýbají obloukem. Přesná příčina potíží stále není známá. Jasné je jen to, že existují určité predispozice, které vznik těhotenské cukrovky podporují.

Nejčastější faktory zvyšující riziko těhotenské cukrovky:

  • Obezita
  • Výskyt cukrovky v rodině
  • Těhotenská cukrovka u předchozího těhotenství
  • Věk nad 30 let
  • Porod mrtvého plodu
  • Opakovaný samovolný potrat
  • Předchozí porod dítěte s váhou větší než 4 kilogramy

Diabetes u kojenců – jak se projevuje a léčí?

Test těhotenská cukrovka

U těhotenské cukrovky často dochází pouze k mírně zvýšeným hodnotám cukru v krvi. Proto většina žen nepociťuje žádné viditelné příznaky. V některých případech se ale může objevit zvýšená žízeň a s n spojená neustálá žízeň. Jediným spolehlivým vodítkem je test na těhotenskou cukrovku.

Těhotné ženy obvykle podstupují testy na gestační diabetes mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Jedná se o orální glukózový toleranční test (oGTT), během kterého nastávající maminka vypije na lačný žaludek 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Lékař přibližně po 120 minutách vyšetřuje hladinu krevního cukru. Diagnózu těhotenská cukrovka odběry krve potvrdí či vyvrátí. Ženy, které spadají do rizikové skupiny, podstupují tento tes už mezi 16. a 18. týdnem těhotenství.

Před testem je důležité alespoň 10 hodin nejíst a během vyšetření se nesmí jíst, pít ani se příliš hýbat. Testů na těhotenskou cukrovku se některé ženy obávají. Vypití velmi sladkého roztoku může být na lačný žaludek velmi nepříjemný, a to zejména tehdy, pokud žena trpí ranními nevolnostmi. Jedná se o jeden z důvodů, proč jsou na téma těhotenská cukrovka diskuze na internetu plné otázek a komentářů.

Těhotenská cukrovka hodnoty

Pro vyšetření na těhotenskou cukrovku jsou určené hraniční hodnoty krevního cukru. Na počátku testu je to 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a ve druhé hodině pak 8,5 mmol/l. Pokud se dosáhne jedné z uvedených hodnot nebo jsou hodnoty ještě vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku.

Těhotenská cukrovka léčba

Ženy s potvrzenou těhotenskou cukrovkou by měly navštívit diabetologa a pravidelně k němu docházet až do porodu. Pokud ženy dodržují speciální dietu a pravidelně se hýbou, mají velkou šanci vyhnout se inzulínovým injekcím. Pokud i přes dodržování těchto pravidel hladina krevního cukru stále stoupá, přistupují lékaři k podávání inzulínu. Podle Mayo Clinic pouze 10 až 20 % žen s gestačním diabetem potřebuje doplňovat inzulín.

Všechny ženy s těhotenskou cukrovkou majmayoclinic.org/diseases-conditions/gestational-diabetes/diagnosis-treatment/drc-20355345í doporučené pravidelné návštěvy lékaře kvůli opakovaným kontrolám hladiny krevního cukru. Druhou možností je domácí testování pomocí glukometru.

Těhotenská cukrovka rizika

Riziko hrozí zejména v případech, kdy není těhotenská cukrovka odhalena včas a nijak se neléčí. Žena si koleduje o vysoký krevní tlak, preeklampsii, zvýšený výskyt infekcí a porodní zranění. Miminko se zvýšenou hodnotou glykémie může trpět několika zdravotními potížemi.

Dítěti hrozí:

  • Zrychlený vývoj a větší porodní váha
  • Mozková dysfunkce
  • Dechové potíže
  • Dětská obezita
  • Organomegalie – zvětšení některých orgánů, např. jater, sleziny nebo srdce
  • Cukrovka 2. typu v dospělosti
  • Horší průběh novorozenecké žloutenky
  • Smrt v posledních týdnech těhotenství

Těhotenská cukrovka jídelníček

Základem diabetické diety je vynechání rychlých cukrů, zejména řepného cukru a fruktózy. Zcela nevhodné jsou limonády a sladkosti. Myslete na to, že v těhotenství není ideální čas na redukční diety. Cukr vy i vaše dítě potřebujete, ale pouze v jiné formě. Rychlé cukry nahraďte pomalými, po kterých hladina glykémie stoupá mnohem pomaleji. Sáhněte zejména po celozrnných obilovinách, celozrnném pečivu, celozrnných těstovinách, luštěninách a celozrnné rýži. Vynechte sladké ovoce (banány, mango) a nahraďte ho citrusy, kiwi a lesním plody.

Protože i po pomalých cukrech může hladina glukózy rychle vyskočit, je třeba konzumovat je v menším množství a raději častěji během dne. Těhotné ženy s diabetem by měly jíst nejlépe 6-7x denně a v každé porci mít nejvýše 70 g cukrů, nejlépe však 30-50 g. Přesné množství stanovuje dietolog v závislosti na individuálních potřebách těhotné ženy.

Hamiltonův hmat na vyvolání porodu. Kdy se provádí a máte důvod se ho obávat?

Těhotenská cukrovka porod

Ženám s gestačním diabetem se dostává podobné péče jako zdravým rodičkám. Na rozdíl od nich je však čeká více ultrazvukových vyšetření. Pokud máte těhotenskou cukrovku, měla byste na kontroly chodit každý třetí týden. S blížícím se datem porodu se pak frekvence návštěv u gynekologa ještě zvyšuje. Při pečlivém dodržování všech doporučení probíhá celé těhotenství bez komplikací. Pokud ale nedochází k porodu přirozeně ve stanovený termín, je nutné jej uměle vyvolat. S cukrovkou ženy totiž nesmí přenášet.

Co se děje po porodu?

Těhotenská cukrovka obvykle porodem mizí. Upouští se proto od aplikací inzulínu i diabetické diety. Ženy, které v těhotenství prodělají gestační diabetes, mají o 20-30 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne diabetes 2. typu. Z toho důvodu se po 3 měsících od porodu opakuje kontrolní glukózový toleranční test, který ukazuje, zda cukrovka skutečně odezněla nebo došlo k rozvoji jiného typu cukrovky.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Obávaná těhotenská cukrovka. Jak ji poznat a léčit?