Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Nevolnost v těhotenství, jak ji zmírnit

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

9. 11. 2021

Až 80 % těhotných žen trápí nevolnosti v průběhu prvního trimestru. U 20 % z nich nevolnosti přetrvávají i po 15. týdnu těhotenství. Příznačnou dobou pro ně je ráno, proto se také často říká, že těhotné trápí ranní nevolnosti. Mnoho těhotných však zažilo, že se nevolnost zničehonic dostaví v kteroukoli denní dobu.

Co nevolnosti spouští

Původ nevolností lékaři připisují prudkým hormonálním změnám, které se v těle těhotné ženy odehrávají. Tuto teorii podporuje fakt, že nevolnosti většinou zmizí během 4. měsíce, kdy hladina těhotenského hormonu hCG přestává prudce stoupat. Na vině může být ale také změna hladiny cukru v krvi nebo překyselení žaludku.

Těhotná žena je víc než kdokoli jiný citlivá na pachy, chutě a na doteky. Nevolnost jí může rozpoutat silný čichový vjem, například při použití deodorantu v koupelně, ale také chuť silné kávy nebo příliš prudký pohyb při vstávání z postele.

Obvykle se ještě připojují nevypočitatelné vlny hladu a únavy, které mohou se žaludkem těhotné snadno zamávat.

Kyselina listová pro děti i těhotné ženy. Proč by děti měly milovat zeleninu?

Je to normální jev

Zvracení jednou až třikrát denně během prvního trimestru, při kterém zároveň nedochází k přílišné dehydrataci, úbytku na váze, horečkám či jiným varovným signálům, je zcela normální součástí fyziologických změn v těle těhotné a není potřeba se bát, že by nějak negativně ovlivnilo plod. Ten čerpá živiny ze zásob v matčině těle.

Statistiky hovoří o tom, že nevolnosti se vyskytují častěji u žen, jejichž těhotenství z hlediska vývoje plodu probíhá zcela v pořádku. Absence nevolností ale sama o sobě není známkou toho, že by s plodem něco mělo být špatně. Pokud patříte mezi ty šťastné ženy, které nevolnosti nepotkaly, plně si užívejte svého těhotenství.

Jak těhotenskou nevolnost zmírnit

Čtete-li však tento text, pravděpodobně patříte mezi ty méně šťastné, nejspíš vás nevolnosti akutně trápí. V tom případě čtěte dále, právě přichází pomoc.

V první řadě je vhodné zkusit těhotenské nevolnosti vyřešit úpravou denního režimu a jídelníčku. Je žádoucí zařadit více času pro odpočinek a celkově prosvětlit jídelníček zeleninou, ovocem a vlákninou. Dále je vhodné vynechat příliš tučná, ostrá a kořeněná jídla. Potravu přijímáme po menších porcích, ale častěji, ideálně 5x za den.

Když ranní nevolnost přijde hned po probuzení, paradoxně může někdy pomoci se najíst, i když na jídlo těhotná moc chuť nemá. Jakmile ale trochu zaplní žaludek něčím přiměřeně stravitelným (např. ovesnými vločkami) a dostatečně se zavodní, nevolnost je většinou tatam. Některé zdroje dokonce radí mít zásobu lehce stravitelného jídla přímo u postele a sníst malou porci ještě před tím, než vstaneme. Pokud je ranní nevolnost způsobená prázdným žaludkem, je to nejefektivnější řešení. Příčin ale může být více a ne vždy je tohle ta pravá pomoc.

Samovolný potrat. Proč k němu dochází a jak se s ním vyrovnat?

Pokud se nevolnost vrací, může pomoci heřmánkový, fenyklový a mátový čaj, čaj z čerstvého zázvoru (pozor, nepřežeňte množství) nebo teplá polévka, nejlépe vývar. Některé ženy se snaží žaludek uklidnit kolovými nápoji, ale to v těhotenství není vhodné, protože obsahují kofein, který odvodňuje organismus. Stejně tak káva.

Proti nevolnostem působí dobře konzumace vitamínu B6, který je součástí těhotenských multivitamínů. Ty je vhodné užívat od počátku těhotenství, protože obsahují řadu látek, které ani při zdravém stravování nemusí být v přirozené potravě obsaženy dostatečně. Zvláště když ženy trápí časté zvracení, je důležité doplňovat látky, které se v rozhoupaném žaludku nepodařilo udržet.

Farmakologické tlumení nevolností přichází na řadu raději až v případě, že ženu nevolnosti velmi obtěžují (např. zvrací častěji než 3x za den) a brání jí v běžném fungování. Rozhodně není vhodné užívat například léky na nevolnost při cestování nebo jiné léky, které nejsou přímo vyvinuty pro těhotné ženy. Mnoho léčiv může působit škodlivě na plod.

Chcete mít inteligentní dítě? Jezte jód v těhotenství

Z přípravků na tlumení těhotenské nevolnosti, které jsou volně prodejné v lékárně, vyberme těhotenská lízátka. Doplní cukr, jehož hladina je obvykle po ránu nižší, a také energii, tolik potřebnou pro fungování po celý den. Z léků, které se považují za bezpečné pro těhotné ženy, je často užíván metoklopramid (Degan). Pokud nevolnosti přicházejí nejčastěji po ránu, je vhodné ho užívat večer před spaním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevolnost v těhotenství, jak ji zmírnit