Anémie z nedostatku železa způsobuje únavu a další nepříjemné zdravotní potíže. Chudokrevnost u dětí proto nepodceňujte a řešte ji co nejdříve.
Proč děti potřebují železo?
Železo je nezbytné pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu a správný vývoj mozku. Dlouhodobý nedostatek železitého minerálu způsobuje dětem i dospělým lidem anémii, která s sebou přináší nepříjemné projevy. U dětí může mít dokonce negativní vliv na pozornost a schopnost učit se základní dovednosti.
Co je anémie?
Pro anémii neboli chudokrevnost je charakteristická nízká hladina hemoglobinu neboli červeného krevního barviva a nižší počet červených krvinek. Protože hemoglobin na sebe váže kyslík a dodává ho všem tkáním, jeho snížená hladina způsobuje tkáním nedostatek potřebného kyslíku.
Příznaky anémie
- únava a ospalost
- mdloby
- bledá kůže a sliznice
- světlá nehtová lůžka
- rychlejší dýchání
- bušení srdce a zrychlený pulz
- průjem nebo zácpa
- nenápadné nabírání hmotnosti
- krvácivé afty v ústech
Stanovení diagnózy a léčba
Pro zjištění hladiny železa je důležitý odběr krve a krevní obraz, který stanoví hladinu hemoglobinu. Pokud krevní testy nedostatek železa potvrdí, lékaři předepisují doplňkové železo pro děti kapky nebo sirup. Větší děti mohou užívat i tabletky. V případě mírné anémie někdy stačí pouhé sledování a častější kontroly u lékaře. Naopak závažné případy si mohou vyžádat krevní transfuzi, která poskytne okamžitou pomoc.
Hodnoty železa u dětí
Jak vypadají hodnoty železa u dětí? Tabulka ukazuje optimální čísla. První část označuje průměrnou hodnotu hladiny hemoglobinu v krvi. Druhá část pak dolní hranici, která je ze zdravotního hlediska stále v pořádku.
- Novorozenec v den narození: 180/145
- 3-6 měsíců: 115/95
- 1 rok: 120/105
- 2-6 let: 125/115
- 6-12 let: 135/115
- 12-18 let chlapci: 145/130
- 12-18 let dívky: 140/120
Seznam potravin bohatých na železo
Kvalitní, pestrá a vyvážená strava poskytuje přírodní železo pro děti s dobrou vstřebatelností.
- hovězí maso
- játra
- sardinky
- vaječné žloutky
- quinoa
- amarant
- sušené švestky
- sušené meruňky
- rozinky
- čočka
- cizrna
- bílé fazole
- avokádo
- špenát
- červená řepa
- pažitka
- ořechy
- dýňová a slunečnicová semínka
- mák
- pšeničné klíčky
- rooibos čaj
- melasa
Celiakie u dětí. Příčiny, projevy, diagnostika a léčba v kostce
Pokud je hodnota železa v krvi u dětí nízká a máte problém s některými potravinami, můžete sáhnout po volně dostupných doplňcích stravy s obsahem železa. Myslete na to, že železo má nejvyšší vstřebatelnost v ranních hodinách.
Pozor na nevhodná jídla a kombinace
Absorpci železa zabraňuje nadměrná konzumace cukru, soli, bílého pečiva, bílé rýže, mléka a mléčných výrobků, kávy, černého čaje, fosforečnanů (kolové nápoje, tavený sýr), kakaa a čokolády. Škodit dobrému vstřebávání může také nadbytečný příjem vlákniny.
Doporučená denní dávka železa
- Kojenci: 6 mg
- Od 1 do 3 let: 7 mg
- Od 4 do 6 let: 8 mg
- Od 7 do 9 let: 10 mg
- Od 10 do 12 let: 12 mg
- Od 13 let: 15 mg
Nedostatek železa u kojence
Jestliže své dítě stále plně kojíte a lékaři stanovili anémii z nedostatku železa, upravte svůj vlastní jídelníček. Přidejte potraviny s vyšším obsahem železa a kombinujte je s vitaminem C, který vstřebávání železa výrazně podporuje.
Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit
Doplnění železa při odstavování
Miminka vyčerpají své zásoby železa od matky kolem 6. měsíce věku. V této chvíli je proto zcela nezbytné zajistit jim dostatek železa v potravinách při přechodu na pevnou stravu. Krmíte dítě kojeneckým mlékem? Zpočátku přikrmování přejděte na pokračovací mléko, které obsahuje dostatečné množství železa.