Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Nebezpečí oparu u miminek. Proč bychom si měli hlídat, kdo naše děti pusinkuje?

Redakce

Redakce

19. 2. 2018

Zatímco pro nás je opar nepříjemné, ale relativně neškodné onemocnění, pro miminka může být fatální. Nákaza virem herpes simplex je u nich sice vzácným jevem, ale i přesto bychom se měli mít na pozoru.

Herpes virus

V rodě herpes simplex najdeme dva základní typy, kterými jsou HSV-1 a HSV-2. První typ způsobuje známé puchýřky na rtu, druhý pak v oblasti genitálií. Oba viry jsou známé tím, že jakmile se jednou nakazíme, už se jich nezbavíme.

Herpes viry si nosíme v těle celý život a jejich opětovná aktivace nastává například ve stresu, při snížené imunitě nebo zátěži. V takovém případě herpes virus zaregistruje oslabení těla a projeví se výsevem puchýřků.

Infekce virem herpes se vyskytuje hlavně na zmíněných rtech a genitáliích, ale najít ji můžeme i na rukou, v očích a ve vzácných případech způsobuje také onemocnění centrální nervové soustavy a infekci novorozenců.

Infekce u novorozenců je vzácná z toho důvodu, že přijímají protilátky přes placentu a z mateřského mléka od matky. To je také jeden z důvodů, proč malá miminka až na výjimky nechytnou plané neštovice, jejichž virus také patří do rodiny herpes.

Varovná zkušenost

Své o herpesové infekci ví Amy Stinton, která na svém facebookovém profilu zveřejnila fotky čtrnáctiměsíčního syna Olivera s výsevem červených puchýřků po celém těle. „Přemýšlejte než příště dáte pusu svému miminku,“ varovala.

Co původně vypadalo jako plané neštovice, se ukázalo být infekcí virem herpes, kterou malý Oliver získal od svého okolí. Amy také poznamenala, že kdyby nedošla do nemocnice včas, její syn by skončil na oddělení intenzivní péče.

Příspěvek Amy vyvolal na sociálních sítích vlnu zájmu a reakcí rodičů, kteří se také s infekcí virem herpes u svých malých dětí setkali. „Moje malá holčička si prošla tím samým. Na rukou jí náhodně vyskakují puchýřky a přijde o svůj malý nehtík pokaždé, když se to vrátí. Pro miminka je to tak nebezpečné!“ napsal jeden z uživatelů.

Potenciálně smrtelný virus

Šťastnou dohru bohužel neměl příběh malé Eibhlin. Ta krátce po svém narození zemřela v nemocnici. Diagnóza? Herpes simplex virus 1, který způsobil diseminovanou novorozeneckou infekci. Ta se šíří po celém těle a napadá orgány, což ústí v jejich selhání.

Eibhlin nejprve neměla žádné typické příznaky, vypadalo to jenom na nachlazení. Poté už to ale šlo ráz na ráz a v nemocnici jí nestihli zachránit.

Její rodiče proto rozjeli kampaň na zvýšení povědomí o riziku viru herpes pro malé děti a doufají, že tak zabrání dalším podobným neštěstím. Chtějí informovat mladé maminky, vylepit plakáty v nemocnicích a zařadit příběh Eibhlin do hodin lékařských fakult.

Pozor na to, kdo pusinkuje naše děti

Jedna pusinka nebo pomazlení od osoby, která má opar, může mít dalekosáhlé následky. Proto byste si měli hlídat koho pouštíte k vašemu bezbrannému drobečku a kontakt zakázat klidně i nejbližšímu členu rodiny, případně mu nabídnout roušku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nebezpečí oparu u miminek. Proč bychom si měli hlídat, kdo naše děti pusinkuje?