Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě trpělivosti a v jakém věku to zvládne?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 6. 2018

Že trpělivost přináší růže, víme všichni. Dětem je to ovšem většinou jedno. Trpělivostí příliš neoplývají a chtějí všechno hned. Schopnost být trpěliví, sílí až s věkem a u našich andílků je to jako hledat jehlu v kupce sena.

Kdy už to bude? Aneb jak naučit dítě trpělivosti

Počkat si na něco souvisí s koncentrací a sebeovládáním. Zároveň je nutná i orientace v čase, kterou právě malé děti nemají, a proto se neustále ptají: „Kdy už tam budeme?“, „Kdy pojedeme k rybníku?“, „Kdy už bude víkend?“. V tomto směru může být netrpělivé takřka každé dítě. Jestliže vaše dítko ještě nechápe dny, týdny, měsíce či roky, je lepší mu oznamovat vaše činnosti těsně předtím, než je budete podnikat. Ušetříte si tak neustálé a natěšené dotazy stále dokola.

Chci to hned teď

I v krátkém horizontu mohou být děti hodně nedočkavé. Například, když dostane dárek, nebude čekat na nic a začne ho hned rozbalovat. Nebo když vy zrovna vaříte a nemůžete nikam jít a vaše dítě si vzpomene, že teď hned a okamžitě musíte jít do pokojíku postavit spadlou střechu na domečku z lega. Dítě nedokáže pochopit, že teď hned nemůžete, ono prostě chce. Toto umění je však potřeba naučit dítě co nejdříve. Mělo by vědět, že ne vždy bude vše podle něj, že musí umět počkat a odložit naplnění touhy.

Jak své dítě naučit zodpovědnosti? Techniky, které pomohou

Rozdělení podle věku

 • U malého miminka do půl roku věku nemá cenu učit ho trpělivosti. V tomto období plňte potřeby dítěte hned. Když je máma dítěti pořád nablízku, je spokojené a vše v pořádku. Po šestém měsíci už můžete zkusit nějakou změnu. Například, když dítě zapláče, protože něco chce, můžete chvilku počkat, než k němu poběžíte.
 • Samozřejmě čím mladší dítě, tím menší trpělivost. Dvouleté batole rozhodně nevydrží sedět v klidu v restaurace zatímco vy si chcete vychutnat kafíčko s kamarádkou.
 • Ve třetím roce už má dítě představu o tom, co znamenají slova „hned“ a „za chvilku“, ale rozhodně se ještě se skutečností, že pojede k babičce až zítra a ne hned, snadno nesmíří.
 • Předškolák už spoustě věcem rozumí. Ví, že maminka pro něj do školky přijde po spinkání, umí počkat na lavičce, atd. V tomto věku už se můžete zaměřit na podporu trpělivosti. Dopřejte dítěti dostatek podnětů. Čtyřleté dítě už by mělo být schopné vydržet u jedné činnosti cca 20 minut.
 • V pěti letech už by mělo dítě vydržet i hodinové divadelní představení pro děti. Záleží na tom, co má dítě rádo. V šesti letech už by mělo být schopné udržet pozornost u čtení pohádky nebo soustředěně a nerušeně kreslit obrázek. Brzy půjde do školy a tam bude muset vydržet celé vyučovací hodiny.

Jak doma zabavit děti, aby se nenudily? Tvořivé nápady pro nejmenší

Tipy, jak naučit dítě trpělivosti

 • Když budete dělat nějakou činnost, dbejte na to, aby nebyla odváděna pozornost dítěte něčím jiným, např. televizí.
 • Vyžadujte, aby dítě plnilo své úkoly nebo rozehranou hru hrálo až do konce. Podmínky musí být stanoveny hned na začátku. Čtyřleté dítě ještě nevydrží hrát pexeso se všemi kartičkami, proto jich na stůl vyskládejte méně.
 • Dítěti mohou při trénování trpělivosti pomoci i úplně obyčejné věci, přesívání mouky, přelévání vody, mazání chleba, vysávání, zametání, atd.
 • V pokojíčku by měl být řád a každá věc má mít své místo.
 • Trpělivost můžete trénovat i na procházce. Povídejte si, zastavujte u stromů, zajímavých domů, pozorujte ptáčky, komentujte auta. Mezi tím samozřejmě nechte i dítě běhat, skákat, atd.
 • Dítě nenaučíte trpělivosti nucením a slovy „seď v klidu“, „nech toho“.
 • Dodržujte pravidelné denní rituály, které dítěti umožňují předvídat události a dodají mu potřebnou jistotu a klid. Ví, že až si vyčistí zuby, přečte mu maminka pohádku nebo že až si složí pyžamko, půjde na procházku, atd.
 • Čtěte pohádky. Vždyť i princové si museli počkat, vydržet a mít pevnou vůli, aby našli svou lásku a dosáhli všeho, co chtěli.

Hurá do školy? 7 věcí, co má dítě umět ještě před nástupem

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak naučit dítě trpělivosti a v jakém věku to zvládne?