Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Monitor dechu. Jaký vybrat a jak ho správně instalovat?

Redakce

Redakce

21. 7. 2018

Jako každá novopečená maminka si jistě i vy přejete pro své děťátko to nejlepší. Nově narozené miminko vypadá tak křehce a bezbranně. To nejdůležitější na celém světě nyní je, aby se mu nic nestalo. Pokud se děťátko narodilo předčasně nebo má nějaké zdravotní problémy, lékaři vám doporučí již v porodnici, abyste si alespoň na prvních pár měsíců pořídili monitor dechu. Jak je tomu ale u zdravých dětí? Vyplatí se investovat do monitoru dechu? Není to jen další nákladná zbytečnost? Jaký typ monitoru dechu je pro vás nejvhodnější? Jak monitor dechu správně nainstalovat, aby každou noc nehlásil poplach?

Monitor dechu

Monitor dechu je velmi citlivé zařízení, které monitoruje veškeré pohyby vašeho dítěte včetně dýchacích pohybů. Pokud dojde k absensi jakékoliv pohybové aktivity včetně dýchací po dobu 20 vteřin, spustí se poplach. Monitor dechu klasického deskového typu se skládá z kontrolní jednotky a dvou senzorových desek, které umístíte pod matraci v postýlce. Pro děti, které se ještě nepohybují stačí jedna deska, pro děti od 3 měsíců se používají desky dvě. Senzory nejsou v přímém kontaktu s dítětem a nijak neomezují jeho pohyb. Dalším typem monitoru dechu je takový, který se umístí skřipcem na plínku zezadu či zepředu, podle toho, jak miminko spinká.

Monitor dechu pro váš klid

Když jsme byli malí, samozřejmě že se naše maminky bez monitoru dechu obešly a většině z nás se nikomu nic nestalo. Na druhou stranu, co kdyby se opravdu něco stalo a vy jste si to pak vyčítala celý život, že jste nebyla ochotná dát několik stovek za půjčení monitoru, když už ne tisícovky za nový? Ačkoli to tedy lékaři a starší generace lehce zpochybňují a spatřují v monitoru dechu zbytečnou investici, pokud je miminko zdravé, za ten klid na duši monitor dechu maminkám většinou stojí. Na rozdíl od dětských chůviček, které představují elektrosmogovou zátěž pro miminko (chůvičky jsou vlastně velice silné vysokofrekvenční vysílačky), emituje monitor dechu minimální a téměř zanedbatelné (nízkofrekvenční) elektromagnetické pole. Monitor dechu je tedy jasná volba.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Monitor dechu – pod matraci nebo na plínku?

Nejprve se podívejme na monitory dechu. V současné době se již monitory dechu používají téměř ve všech porodnicích na neonatálním oddělení zcela automaticky. Zatímco do nedávna existovala pouze varianta monitoru dechu v podobě desky, která se umisťuje pod matraci, nyní je čím dál tím oblíbenější monitor dechu, který se upíná na plínku. Oba typy jsou vynikajícími pomocníky. Klasický deskový monitor má snad jen nevýhodu, že někdy prostě děťátko maminky berou k sobě do postele, tudíž je monitor v dětské postýlce jaksi zbytečný… Monitor dechu na plenku je oproti tomu mobilní.

Monitor dechu – jak funguje?

Většina maminek, které mají ke svým miminkům monitor dechu k dispozici, si nemohou vynachválit ten pocit jistoty. Někdo za ně ohlídá, že jejich miminko pravidelně dýchá, a ony se mohou v klidu vyspat nebo jít vařit vedle. Monitor je v tomto ohledu bezvadný pomocník proti tzv. SIDS (náhlému úmrtí novorozenců), který se stává zhruba v jednom případě z tisíce. Někdy se totiž mozek miminka „zapomene“ během spánku nadechnout. V tom případě se monitor dechu rozhouká na poplach a maminka běží děťátko zaktivovat (zatřást s ním). Některé děti trpí na tuto tzv. spánkovou apnoe více, jiné méně, ale to bez monitoru dechu nezjistíte. Ve většině případů se však miminko vzpamatuje samo i bez vaší pomoci. Navíc díky houkajícímu monitoru dechu se úlekem nadechne raz dva…

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Monitor dechu – půjčený, nový nebo použitý?

Monitor dechu je možné zapůjčit za cenu okolo 150 Kč za měsíc. Nový monitor dechu se podle typu pohybuje okolo 3000 Kč. SIDS hrozí dětem do půl roku, půlroční půjčovné vychází tedy do tisícovky. Záleží na vás, zda jej budete chtít používat i po půl roce jen tak pro jistotu. Na půl roku se to ale asi vyplatí půjčit. Záleží samozřejmě na vašich finančních možnostech. Další variantou je koupit si monitor dechu z druhé ruky, což vychází okolo 2000,-.

Pokud plánujete další děti, monitor si kupte

Pokud ovšem plánujete minimálně dvě děti, nejspíš se vyplatí investovat do nového. V mezičase, kdy ho nebudete potřebovat, ho můžete např. půjčit kamarádce. V případě zakoupení monitoru dechu z bazaru ovšem vždy trvejte na kupním dokladu, na kterém bude jasné, jak je monitor dechu starý. Kupujte pokud možno zánovní po jednom či dvou miminkách. Je jasné, že nový monitor dechu je nejspolehlivější, tedy pokud koupíte monitor dechu osvědčených značek (BabySense, Nany, Tomy, Tommee Tippee, Angelcare), nesáhnete vedle.

Jak správně oblékat novorozence? Rady pro nastávající maminky

Monitor dechu – co když houká často?

Někdy se stává, že monitor houká i 3 x do týdne. Je samozřejmě možné, že vaše děťátko dýchá méně často, než by si monitor dechu představoval. Mnohem pravděpodobnější ovšem je, že máte monitor dechu špatně nainstalován. Zkuste jej vypodložit nějakým velkým kartonem, aby byl celou plochou na tvrdém povrchu. Dětské postýlky mají mnohdy na dně pouze lamely či tyče, což může monitor dechu mást a výsledek měření zkreslovat. Někdy je problém přílišné polohování matrace.

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

A co vypolohovaná postýlka?

Pokud chcete mít postýlku vypolohovanou kvůli refluxu či ublinkávání, vypodložte nějakým kusem látky matraci v místě pod kartonem (či jinou desku), který jste dali pod monitor dechu. Pokud byste totiž dali měkký klín mezi monitor a matraci nebo pod samotný monitor, může to opět zkreslovat a častěji spínat alarm. Monitor prostě musí ležet na tvrdém povrchu a tomu vše přizpůsobte. Většinou však žádné problémy s monitorem dechu nejsou.

 

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Monitor dechu. Jaký vybrat a jak ho správně instalovat?