Masáže pro miminka. V čem jsou prospěšné a jak při nich postupovat?
Šárka Jirchářová
2. 11. 2020
Masírování miminek má celou řadu výhod. S každým jemným dotekem propojujete vzájemné pouto a dítě se tak cítí v bezpečí a milované. Velkým benefitem je i zklidnění miminka a lepší spánek.
Zdravotní i duševní výhody masírování miminek
Masáže představují skvělý způsob, jak se sblížit se svým miminkem. Při této interakci se rozvíjí důvěra a vzájemná komunikace. Díky uklidňujícímu dotyku se bude vaše miminko cítit bezpečně a uvolněně.
Podle Mezinárodní asociace pro kojenecké masáže stimuluje dětská masáž oběhový a trávicí systém, což působí jako ideální prevence kolik, křečí, nadýmání a zácpy.
Masáže miminek zmírňují svalové napětí, zbavují bolestí a nepohodlí, uklidňují při růstu zoubků a navíc stimulují růst předčasně narozených dětí. Pokud má však vaše miminko zdravotní problémy, nejprve si o vhodnosti masáží promluvte s jeho lékařem. Odborník vám může dát tipy, jakým technikám masáží byste se měli věnovat, a kterým dotykům se raději vyhnout.
Kdy můžete s masážemi začít?
Novorozenec
Podle odborníků je možné začít miminko masírovat už od samotného narození. Novorozence je vhodné si položit na hruď tak, abyste se vzájemně dotýkali holou kůží. Když máte své dítě v této poloze, postupně ho začnete hladit po nožičkách a zádech. Poté přejděte i na další oblasti, jako jsou paže. Dbejte na to, abyste na novorozence nevyvíjeli velký tlak a vaše doteky pro něj byly jemné a příjemné.
Kojenec
Několik týdnů po narození můžete s masírováním postoupit dále. Je však velmi důležité, aby mělo vaše dítě na masáž náladu. Poznáte to podle toho, že je klidné, bdělé a ve všech směrech spokojené. Pokud se miminko zamračí, odvrátí hlavu nebo začne plakat, odložte masírování na později. Nikdy neprovádějte masážní techniku, která by byla vašemu miminku nepříjemná.
Ideální čas k masáži nastává většinou 45 minut po kojení. Dřívější začátek masírování může způsobit zvracení. Pokud se rozhodnete začít s masáží ráno, bude během dne dítě klidnější. Večer před usnutím zase přivodíte dítěti příjemnější a hlubší spánek. Navíc podpoříte vhodnou spánkovou rutinu, která je důležitá při zavádění denního rytmu.
Jak často můžete miminko masírovat?
Četnost masáží záleží jen na vás a na vašem miminku. Někteří rodiče své dítě masírují denně, jiní obden, případně jedenkrát týdně.
Tipy pro příjemné a účinné masírování miminek
Zásadní je útulná atmosféra
Miminko masírujte vždy na teplém a klidném místě. Ujistěte se, že máte oba naprosté pohodlí. Položte dítě zády na ručník, abyste spolu mohli udržovat oční kontakt. Jako podložku můžete využít přebalovací pult i vaši postel. Jakmile miminko svléknete, povězte mu, že je čas na masáž.
Začínejte pomalu
Po položení miminka na podložku začněte třením každé části jeho těla. Váš dotyk by měl být velmi jemný. U každé oblasti se na nějakou chvíli zastavte. Začněte hlavou a postupným pohybem dolů směrujte až k nohám.
Neexistuje žádný předem stanovený konkrétní čas, který byste si měli k masáži vyhradit. Dbejte na to, aby masáž trvala vždy tak dlouho, abyste si ji vy i vaše miminko užívali. Pokud si oba masírování užíváte, pokračujte s mírným třením dál od hlavy až k patám.
Mluvte na miminko
Během masáže s dítětem komunikujte. Opakujte jeho jméno a povídejte mu, že se může uvolnit. Klidným a tichým hlasem ho uklidníte a přimějete ho, aby si masáž skutečně užívalo. V průběhu masáže můžete také vyprávět pohádku nebo zpívat oblíbenou písničku.
Pokud chcete, použijte olej
Někteří rodiče považují olej při masáži za zbytečný. Jiní ho naopak používají rádi, protože se tím zmírní pocity tření. Pokud se rozhodnete olej vyzkoušet, myslete na to, aby se jednalo o olej jedlý, bez zápachu a vhodný pro citlivou pokožku. Vašemu dítěti by se totiž mohla část oleje dostat do úst a v případě nevhodného výrobku mu tím způsobit trávicí potíže. Ideální je olej kokosový, hroznový, meruňkový nebo třeba avokádový. Tyto druhy olejů se snadno vstřebávají do dětské pokožky a nedělají neplechu v žaludku.
Před masáží olej nejprve otestuje na malém kousku kůže miminka, např. na lýtku nebo zápěstí. Po pár minutách zkontrolujte, zda se na pokožce nerozvine alergická reakce. Tento postup je obzvlášť důležitý u kojenců s alergiemi nebo citlivou pokožkou.
Masážní techniky
Nohy a chodidla
Vezměte patu miminka do jedné ruky a druhou rukou začněte od horní části stehna sjíždět pomalu až ke kotníku. Na nožičku zároveň mírně tlačte. Poté změňte směr a pokračujte směrem od kotníku ke stehnu. Nakonec jemně promněte chodidla miminka palci a hlaďte mu jeho prsty. Stejné tahy můžete provádět i na pažích a dlaních.
Hlava
Začněte dítě hladit po obou stranách hlavy a postupně sjeďte až na strany celého těla k prstům u nohou. Nakonec na hlavičku dítěte nakreslete několik malých kruhů.
Tvář
Složte ruce jako byste se modlili na čelo miminka a poté jemně zatlačte ze středu směrem ven. Poté hlazením palce nakreslete dítěti úsměv od jedné tváře přes horní ret až k druhé tváři. Totéž opakujte i na spodním rtu.
Hrudník
Složte ruce na hrudník miminka a vytahujte je směrem do stran, jako byste hladili stránky otevřené knihy.
Bříško
Prsty kreslete ovál v oblasti pod pupíkem miminka a pohybujte se ve směru hodinových ručiček. Podpoříte tak přirozenou cestu trávení.
Nedaří se vám? Dejte si načas
Ačkoliv masáže fungují jako úžasná uklidňující terapie, která miminko dokáže uklidnit, nemusí být masírování zpočátku přirozené všem rodičům. Nenechte se ale odradit, pokud masáž u vašeho miminka na první pokus nezafunguje. Možná si budete muset masírování párkrát zopakovat, než se vám to povede. Myslete ale na to, že s každým pokusem prohlubujete vzájemné láskyplné pouto.