Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Lymská borelióza u dětí. Jak jí předcházet a jak ji léčit?

Redakce

Redakce

25. 5. 2018

Víte, jak probíhá onemocnění lymská borelióza u dětí? Nejdůležitější ze všeho je prevence, tedy děti co nejvíce chránit před klíšťaty. Proti borelióze neexistuje očkování a také léčba bývá často komplikovaná. Může totiž postihnout více systémů těla, nejčastěji však kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce. Nejtypičtějším příznakem je červený flek v místě přisátí, ale ten se nemusí objevit vždy. Jak je to s testováním klíšťat v laboratoři – má to smysl?

Borrelie – co to je?

Původcem onemocnění je bakterie Borrelia burgdorferi. Jedná se o spirálovitě stočenou pohyblivou bakterii patřící do skupiny spirochet. Zajímavé je, že do stejné skupiny patří také původce onemocnění Syfilis.

Lymská borelióza u dětí

Přenašečem na člověka je klíště obecné (Ixodes ricinus). Borrelie se v přírodě vyskytují u malých savců a lesní zvěře, nakažení ovšem mohou být i psi či kočky. Klíště se infikuje borreliemi většinou ve fázi dospělce (přisátím na většího savce), ale zhruba u 10% případů je možný přenos boreliózy z matky klíštěte na své potomky (tzv. nymfy, ta nejmenší klíšťata, která se na děti nachytají zejm. zjara).

Borelióza – přenos na člověka

K nákaze boreliózou dochází buď přisátím infikovaného klíštěte, příp. veškrabáním jeho výkalů či kousků rozdrceného těla (borrelie se u klíšťat nacházejí ve střevech). Uvádí se, že klíště začne vypouštět borrelie do těla až po 2 hodinách, ale nemůže na to být samozřejmě stoprocentní spoleh (někdy dochází k přenosu i dříve). Podle některých zdrojů mohou boreliózu přenášet také komáři.

Endemické oblasti

V ČR je nakažených přibližně 5-10 % klíšťat, na některých místech ovšem až 30 %. Po přisátí infikovaného klíštěte dochází k nákaze u 30 % lidí. Každoročně se objeví několik tisíc hlášených onemocnění. Tyto informace ovšem nemusejí být zdaleka přesné, protože ne každý (spíše málokdo), kdo měl přisáté klíště, jej posílá na rozbor, pozoruje na sobě příznaky, případně si své zdravotní potíže vůbec s onemocněním boreliózy spojí. Onemocnění je totiž poměrně zdlouhavé, může trvat několik týdnů až několik let. Pokud se včas nepřeléčí antibiotiky v odstatečné míře, mohou se pacienti dostat dokonce do chronického stádia nemoci, kdy již prakticky není možné borrelie z těla vyhnat.

Lymská borelioza – prevence

Co se týká prevence, nezbývá než chránit děti před klíšťaty, jak se dá. Nejúčinnější by bylo očkování, ale tato možnost bohužel v současnosti pro boreliózu u nás ještě neexistuje (v USA existuje očkovací látka, ale je specifická pro tamní druh borrelií). Důležité je děti chránit proti klíšťatům pomocí vhodného ochranného oděvu – dlouhé kalhoty, kalhoty zastrčené do ponožek, zastrčené tričko do kalhot, uzavřená obuv a oblečení světlé barvy, na kterém jsou klíšťata lépe vidět. Každé 2 hodiny děti celé prohlédněte.

Repelenty proti klíšťatům

Nejvhodnější jsou repelenty s mechanickým rozprašovačem (musíte po každém stříknutí opět zmáčknout), který nedráždí dýchací cesty jako repelenty v aerosolu (stačí držet spoušť a stříká sám). Stříkejte děti každé 2 hodiny, pokud jsou venku. Repelent by pro vás měl být od dubna do září nepostradatelnou součástí vaší kabelky či batohu. Pokud jedou děti na školu v přírodě, dejte jim s sebou repelentní náramek, ale pozor – vhodnější jsou přetahovací, než ty zapínací, které děti často během pobytu v přírodě ztratí (náramek se rozepne). Prodávají se také repelentní ubrousky v malých baleních (např. v dm). Použití repelentního ubrousku zvládne samo i malé dítě.

Klíšťová encefalitida u dětí. Jak ji včas poznat a jak děti před klíšťaty chránit?

Klíšťata

Klíšťata většinou pobývají v zarostlých loukách na stéblech vysoké trávy. Proto je dobré se takovému terénu raději vyhnout. Bohužel jsou však klíšťata přítomná také na zahradách či v okrasných parcích, kde je tráva posečená. Rizikové jsou veškeré vegetace, které často navštěvuje lesní zvěř (zejména srnky), na kterých se klíšťata množí. Srnky mají rády např. ovocné stromky, maliny a ostružiny. Pokud si děti trhají lesní plody, vždy je hned po tom prohlídněte. Čím déle je klíště přisáté, tím více se zvyšuje riziko infikování. Po návratu domů děti celé vysvlékněte, prohlídněte a převlékněte do domácího. Protože klíšťata nesnáší sucho a vysoké teploty, je dobré dát oblečení, v kterém jste v lese byli, do sušičky (zní to neuvěřitelně, ale bylo prokázáno, že pračka ani na 60° C všechna klíšťata nezničí).

Odstranění klíštěte

V případě nalezení klíštěte je potřeba ho okamžitě odstranit. Odstraňujte ho pinzetou, vyhýbejte se doteku holýma rukama. Místo s přisátým klíštětem desinfikujte Jodisolem či alkoholem. Po zaschnutí desinfekce uchopte klíště pinzetou co nejblíže k pokožce, abyste ho chytli blíž k hlavičce a jemným kývavým a pomalým pohybem se ho snažte vytáhnout tak, aby se hlavička neutrhla. Poté ranku opět vydesinfikujte. Pokud hlavička zůstane v pokožce, nalijte na ni ještě kousek desinfekce. Měla by uschnout a sama odpadnout. Borrelie sídlí v trávicím traktu klíštěte, hlava není nebezpečná.

Lymská borelioza – příznaky

Nemoc se dělí do tří stádií. Přibližně u desetiny lidí nakažených infikovaným klíštětem se projevy ani nevyskytnou.

První stadium boreliozy

Pro první fázi je charakteristická tzv. erythema migrans. Po inkubační době (14 – 23 dní) se objeví červený okrouhlý flek v místě, kde bylo přisáté klíště. Ten může dosahovat i víc než 5 cm v průměru, v centru je vybledlý. Místo není bolestivé. Mnohdy si již lidé nepamatují, že v tomto místě měli klíště a s boreliozou si flek nespojí. Je proto dobré si každé klíště, které se na vás nebo vaše dítě přisálo, poznamenat (datum a místo), abyste měli referenci. Erytrém během několika týdnů zmizí a pak se může do několika dnů znovu objevit, ale už na jiném místě a většinou menší. Někdo erytrém ani nemá.

Příznaky podobné chřipce

Současně s objevením se prvního fleku mohou být přítomny i jiné příznaky připomínající chřipku, nejčastěji zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů a zad, nevolnost a zduření lymfatických uzlin.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Druhá fáze

Druhé stadium se projevuje neurologickým a srdečním postižením. V ČR je velice časté postižení centrálního nervového systému – neuroborrelioza. Vyskytuje se při něm hlavně u dětí nehnisavý zánět mozkových blan (serózní meningitida) projevující se bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, nervozitou, brněním v rukou, nohou a tzv. objektivními meningeálními příznaky – např. nemožnost předklonit hlavu a dotknout se bradou hrudě, zánět nervových kořenů (meningoradiku­litida), parézy hlavových nervů, rozličné poruchy hybnosti končetin, hlavně periférií končetin a také změny citlivosti. Všeobecně může být přítomna intenzivní bolest v zádech, mezi lopatkami, změny kožní citlivosti, pocity mravenčení v končetině nebo pálení a záškuby svalů.

Poznejte příznaky smrtelně nebezpečné meningitidy. Jaké jsou možnosti očkování?

Borrelie

Vzhledem k vřetenovitému tvaru borrelií se mohou tyto bakterie zavrtat téměř kdekoliv. V druhém stadiu bývá někdy postiženo i srdce. Nejčastěji však borrelie vyhledávají měkké tkáně uvnitř kloubů. Většina nemocných si proto stěžuje na bolesti ramenou, loktů, kyčlí či kolen. Kromě neurologických a kardiologických projevů se pozorují ještě i další kožní projevy.

Tětí fáze – chronická borelióza

Po dlouhé době ještě může lymská borelióza přejít do tzv. třetího stadia, jehož projevy nejsou dány jenom přítomnosti bakterií, ale též se na nich podílejí imunitní mechanizmy obrany proti borreliím, které vedou k přemrštěným až nevhodným imunitním reakcím (imunopatologie). Dochází ke změnám na různých orgánech. Nejčastěji na kůži a kloubech.

Lymská borelióza – léčba

Jediným účinným způsobem, jak lze proti borreliím bojovat, jsou specifická antibiotika (doxycyklin, amoxycilin,ery­tromycin, ceftriaxon). S léčbou by se mělo začít co nejdřív, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stadií. Z počátku léčba probíhá doma, kde berete antibiotika přibližně tři týdny ve formě tablet. Ale pozor – pokud již máte erytrém a boreliozu detekovatelnou z krve na základě protilátek, jedná se již o druhou fázi onemocnění a antibiotika budete vy nebo vaše dítě brát ještě déle. Čas zde hraje opravdu velkou roli. Pokud má dítě flek, nenechte se odbýt s tím, že se počká na protilátky z krve. Trvejte na nasazení antibiotik ihned.

Čím déle boreliózu máte, tím déle musíte brát antibiotika

V případě, že antibiotika nezaberou, příp. má-li dítě neuroborreliozu, je potřebné podávat antibiotika ve větších dávkách ve formě infuzí (hospitalizace od dvou týdnů až jednoho měsíce). Kromě antibiotik se podávají i léky pomáhající ulevit od příznaků. Jsou předepsány léky proti bolesti, proti zánětu, otokům. A i když už člověk jednou boreliózu prodělal, neznamená to, že se nemůže nakazit opět.

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků

Laboratorní testy klíšťat

Na rozdíl od encefalitidy, která se projeví většinou sama za týden až dva, je lymská borelióza dlouhodobé, úporné onemocnění, které se v počátcích, kdy je ještě léčitelné, špatně detekuje. Čas je zde důležitý. Pokud bylo klíště přisáté déle, než 2 hodiny, a chcete mít jistotu, co od toho očekávat, vyplatí se vám investovat do speciálního DNA laboratorního vyšetření klíštěte (stojí cca 500 Kč). V současnosti to u nás nabízejí laboratoře v Brně a v Českých Budějovicích. Klíště pošlete poštou dle instrukcí a za několik dní máte výsledek. Pozor na levné domácí testy! Opakovaně se stává, že zatímco domácí test boreliózu nepotvrdil, dítěti se udělal v místě přisátí erytrém. Domácí testy nejsou nikdy tak citlivé, navíc není jednoduché malé klíště dobře rozdrtit (borrelie jsou přítomny ve střevech).

Co když bylo klíště pozitivní na boreliozu?

Pokud bylo klíště pozitivní na boreliozu a dítě ho mělo přisáté delší dobu, je vhodné nasadit antibiotika ihned a nečekat na to, až bude lymská borelióza zjistitelná z krve, kdy už se léčí složitěji. Někteří pediatři, zejména mladí či dovzdělaní (starší lékaři boreliózu většinou dost podceňují) lékaři vám vyjdou vstříc, zejména pokud dítě v uplynulé době žádná antibiotika nemělo.

Lymská borelióza – chronické komplikace

V případě, že nebyla lymská borelióza léčena včas, může přejít do stadií s rozvinutím dlouhodobých následků. Mezi nejčastější patří únavový syndrom, chronický zánět kolenního kloubu, poruchy periferních nervů a lícního nervu. Dochází k poruchám rytmu srdeční činnosti a následkům z postižení centrálního nervového systému projevující se zejména poruchami paměti, nebo až jejími výpadky, zmenšením schopnosti koncentrace a udržení pozornosti, změnami nálad a v neposlední řadě také změnami spánku.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Lymská borelióza u dětí. Jak jí předcházet a jak ji léčit?