Létání s ročním dítětem. Autorka knihy Ženy z Bohnic přináší své zkušenosti!
Martina Havlíčková
22. 6. 2021
Létání s ročním dítětem je pro některé rodiče přímo noční můra. Vše se dá ale zvládnout v klidu. Své zkušenosti má i známá blogerka a autorka knihy Ženy z Bohnic Edna Nová, která je matkou dvou malých dětí. Se svým partnerem i roční holčičkou letěla do Turecka. Přečtěte si její rady a tipy, na co byste neměli zapomenout, pokud se rozhodnete letět s několika měsíčním miminkem, i starším dítětem, na dovolenou.
Cestování letadlem s ročním dítětem. Jaká platí pravidla?
Letecké společnosti povolují mít na palubě kojence již po 14tém dni narození. I přesto se však rodičům doporučuje, aby raději přepravovali děti starší tří měsíců. Děti do tří měsíců jsou totiž více náchylné k následkům změny tlaku, ke kterým při cestování letadlem běžně dochází. Navíc jsou také náchylnější k infekcím, kterými se mohou nakazit od ostatních pasažérů během letu.
Do dvou let mohou děti cestovat letadlem v náruči rodiče, či sedět na jeho klíně. Po dovršení dvou let by rodiče měli počítat s vlastní sedačkou, na níž bude dítě sedět. Pokud jste někdy letěli letadlem, pak víte, že v určitých fázích letu je nutné být připoután. Připoutání dítěte je řešeno tak, že k vašemu pásu je přidaný prodlužovací pás, který obejme i vaši ratolest.
Požadavky na létání s dítětem se liší společnost od společnosti. Již při koupi letenky je nutné nahlásit, že cestujete s kojencem či batoletem. Některé letecké společnosti dokonce poskytují nadstandardní podmínky pro děti – jedná se především o speciální jídlo, popřípadě závěsnou dětskou postýlku. V každém letadle se už dnes nachází přebalovací pult, takže ani toto nebude pro vaše pohodlí, a především pohodlí vašeho děťátka, překážkou.
Opravdu malým dětem se také doporučuje létat přes noc, je tu totiž velká pravděpodobnost, že vaše děťátko bude po většinu cesty spát.
Létání s ročním dítětem – praktické rady Edny Nové
S vaší dcerou jste poprvé letěla, kdy jí byl jeden rok. Měla jste z toho předem nějaké obavy? Jak jste se na to připravovala? Načítala jste k tomu všechny možné informace, nebo jste to nechala plynout s tím, že už to nějak dopadne?
Možná jsem vyhledávala nějaké zkušenosti, ale zpětně si nic přínosného nevybavuji. Co se vyplatilo mně – vzít opravdu hodně občerstvení pro roční dítě jako jsou křupky, piškoty, ovocné tyčinky, kapsičky. Zapomenout by člověk určitě také neměl nosítko, ve kterém byla i má dcera při procedurách na letišti i v letadle.
Při čekání na letadlo mohu také doporučit dětský koutek na Letišti Václava Havla, kde se dítě zabaví a unaví. Opravdu doporučuji, je skvělý.
Když jste letěli do Istanbulu, letěli jste v nějaké nadstandardní třídě, nebo v ekonomické? A mělo vaše dítě nějaký standardní či nadstandardní servis?
Letěli jsme normálně low-cost, tudíž žádný nadstandard. Dcera mi seděla na klíně, případně byla v nosítku.
Napadá váš něco, na co si dát při letu s dítětem pozor?
Rozhodně nepoužívejte termosku na čaj, tekutina musí být v průhledné plastové láhvi. Navíc pokud letíte s dítětem, můžete pro něj mít i více než 100 ml tekutiny.
Doporučuji spíše kratší let. Dlouhé lety jsou náročné pro dítě i pro spolucestující. Neboť v klasické low-cost variantě není opravdu místa nazbyt.
Aby dcera nebrečela, muž s ní hopsal v nosítku, když nebyly turbulence. Přetlak v uších při vzlétání či přistávání letadla zmírňuje například kojení, změna polohy, nebo taky dudlík, pomoci může též zívání. Zkrátka vše, co otevírá Eustachovu trubici, čímž se vyrovnává tlak ve vnitřním uchu.
Na co nezapomenout, když balím na cesty do letadla?
Pití, jídlo, nosítko, kočár je také možné vzít na palubu. My cestovali bez kočáru. A nějaké věci, kterými se děti zabaví. Dvouletému dítěti už bych se nebála pustit během letu nějaké pohádky, které normálně poslouchá v audio formátu.
Na svém oficiálním instagramovém profilu jste nedávno zmiňovala, jak se váš partner zničehonic rozhodl letět o půlnoci s vaší již dvouletou dcerou do Egypta. Nebála jste se je pustit spolu samotné? A jak to nakonec dopadlo?
Letěli na poslední chvíli, nebála jsem se ničeho, jen jsem si kladla otázky, jak to bude v dnešní covidové době. Muž se nechal otestovat a bylo. Děti do šesti let (včetně) se testovat nemusí. V případě, že by ovšem Covid-19 chytli v zahraničí, tak je do ČR nepustí a museli by být v karanténě v Egyptě, což by přece jen tolik příjemné nebylo. Výhoda nočního letu byla zjevná, dcera cestu prospala. Ale je zvyklá cestovat vlakem, tudíž to pro ni nebylo nic zase tak náročného.