Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Laktační psychóza se nesmí podceňovat. Včasným odhalením můžete předejít tragédii. Jak se projevuje?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 5. 2020

Extrémní výkyvy nálad, poruchy soustředění, výpadky paměti a emoce jak na kolotoči. Přesně tak se projevuje laktační psychóza, závažný psychický stav. Hormonální smršť, těžký porod a nedostatek spánku zkrátka udělá své. Neléčená může v některých případech končit i tragicky. Jak poznat, že máte problém a kde hledat řešení?

Laktační, správným označením puerperální psychóza, se v Česku vyskytuje zhruba u 100 až 200 žen po porodu v období šestinedělí. První příznaky se začínají projevovat během prvních dvou týdnů. Naštěstí se díky odborné pomoci ženy mohou během několika měsíců zase vrátit do psychické pohody, v jaké byly před vypuknutím potíží.

Poporodní blues nebo něco horšího?

Větší či menší psychické problémy po porodu se objeví u většiny žen. Některé hodně často pláčou a jsou náladové, ale další velké problémy nemají. V tom případě se jedná o poporodní blues, které obvykle samo odezní během několika týdnů. Objevuje se až u 80 % žen.

O něco vážnější může být poporodní deprese, která se objevují přibližně u 10 % žen a začíná klidně až po šestinedělí. Mezi hlavní projevy patří deprese, vyčerpání, úzkost, pesimismus, pocity naprosté neschopnosti postarat se o sebe a o dítě. Někdy odejde sama, ale jsou případy, které si už vyžádají pomoc odborníků.

Poporodní (laktační) psychóza se objevuje obvykle hned po porodu. Někdy navazuje na těhotenskou depresi, kdy má žena potíže s psychikou ještě před narozením dítěte a tyto problémy se ještě prohloubí. Ženy nejsou schopné pečovat o dítě, trpí halucinacemi, bludy, ztrácí kontakt s realitou. Mohou dítěti i sobě ublížit. Někteří lékaři mají za to, že je to určitý druh schizofrenie po porodu.

Příčiny onemocnění nejsou zatím známy. Obvykle bývají jako hlavní spouštěče označeny bouřlivé hormonální změny a traumatizující porod. K tomu se přidá pocit vyčerpanosti a deprivace z nedostatku spánku. Svou roli hraje podle některých názorů i genetika.

Hormony v šestinedělí – kdy zase budete sama sebou?

Příznaky laktační psychózy

Typické jsou prudké výkyvy nálad, poruchy soustředění a silné rozrušení. Různých stavů si ženy nejsou často ani vědomi. Může se objevit Capgrasův syndrov, kdy si žena začne myslet, že jí dítě vyměnili. Mezi další příznaky patří:

  • apatie nebo naopak hyperaktivita,
  • labilita,
  • paranoia,
  • plačtivost,
  • noční můry,
  • úzkost,
  • agresivita,
  • nechutenství,
  • zapomnětlivost.

V některých případech se střídají období hluboké deprese a stavy totálního štěstí. Jsou i pacientky, které mají sebevražedné sklony a bohužel existuje několik případů, kdy nemocná matka ukončila svůj život i život svého dítěte. Naštěstí se tyto rizikové faktory nevyskytují u většího procenta postižených žen.

Léčba

Nejdůležitější ze všeho je včasná diagnóza. Je velmi důležité, aby okolí nepodceňovalo její podivné chování a zvláštní stavy. Nutná je vždy včasná reakce. U akutních stavů začíná léčba hospitalizací na psychiatrii a farmakoterapie antipsychotiky. Některé případy vyžadují elektrokonvulzivní terapii. Když je léčba ukončena, bere pacientka ještě nějakou dobu antipsychotika, a především musí docházet na pravidelné kontroly k lékaři, aby se předešlo recidivám.

K vyléčení a celému zvládnutí situace výrazně napomáhá podpora rodiny a nejbližšího okolí pacientky. Uzdravení nějakou dobu trvá a žena cítí často deprese. Bojuje s onemocněním a zároveň také s pocity studu, viny a ztráty sebevědomí.

Poporodní deprese nesmí být tabu. Nebojte se zajít k lékaři

Objevuje se laktační psychóza u mužů?

Ač se to nezdá možné, laktační psychóza postihuje také otce. Objevují se u nich deprese, úzkosti, pocity prázdnoty a smutku. Podle vědců může postihnout každého desátého otce, což je docela překvapující číslo. Oproti ženám se obvykle dokážou s projevy lépe poprat a během několika týdnů až měsíců odezní bez nutnosti navštívit odborníka.

Znáte píseň o laktační psychóze?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Laktační psychóza se nesmí podceňovat. Včasným odhalením můžete předejít tragédii. Jak se projevuje?