Menu
MotherClub.cz
Kojení

Laktační krize neznamená konec kojení. Proč k ní dochází?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

24. 11. 2021

Laktační krize bývá strašákem mnoha maminek. Co to vlastně znamená a jak se dá taková laktační krize zvládnout? Určitě to neznamená, že byste již měla své dítě odtravit. Je třeba vydržet a laktační krizi překonat. Poradíme vám pár tipů, jak na to!

Co je laktační krize

Kojení miminka patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Jedná se ale o velmi proměnlivou záležitost. V průběhu celého období laktace se s ohledem na růst a vývoj dítěte i spoustu dalších faktorů mění množství a složení mléka. Tvorba mléka je vždy dostačující proměnlivým potřebám dítěte, ale jednou za čas může i opakovaně docházet k tomu, že mléko nestačí. To, že mléko dítěti nestačí, je mnohdy jen subjektivní pocit ženy. Samozřejmě dítě může dávat najevo pláčem a dalšími projevy svou nespokojenost.

Laktační krize v podstatě vypovídá o tom, že žena pochybuje o své schopnosti plně nakojit dítě, cítí se vyčerpaná a ve stresu. Pokud není v pohodě po psychické stránce, může se mléka tvořit méně. Většinou ale krize kojení odpovídá náhlému růstu a rychle se měnícím potřebám miminka. Nejčastěji k tomu dochází v 3. až 6. týdnu života, dále potom kdykoliv jindy pod vlivem různých faktorů, zejména je to důsledek růstového spurtu dítěte.

Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen

Možné příčiny laktační krize

  • rychlý růst miminka a jeho měnící se potřeby
  • únava a psychické vyčerpání ženy
  • nesprávná technika kojení
  • nedostatečné přikládání dítěte k prsu

Jak se projevuje laktační krize u dítěte

Laktační krizi poznáte, když bude dítě uplakané, neklidné a podle všeho hladové. A to i tehdy, přestože ho kojíte často a z obou prsů. To může bohužel vést k tomu, že v kojení polevíte a rozhodnete se dítě přikrmovat umělou výživou.

Jak dlouho trvá laktační krize

Laktační krize může trvat i několik dnů než se všechno zase ustálí. Velkou chybou maminek je rychlé řešení situace v podobě umělé výživy. I když je náročné laktační krizi ustát, neznamená to, že to tak bude navždy a že byste měla dítě odstavit a krmit již pouze umělou výživou. Každá laktační krize se dá za nějaký čas překonat. Obvykle trvá 2 až 3 dny.

Tipy, jak překonat laktační krizi

Důležité je nepolevit v kojení, nenabízet dítěti umělou výživu a přikládat dítě tak často, jak je to jen možné. Tvorba mléka se brzy obnoví a přizpůsobí novým potřebám miminka. Důležité je neopomíjet kojení ani v noci. Pokud dítě tvrdě spí a nechcete jej budit, ostříkejte si mléko odsávačkou a uchovejte ho pro přikrmování po lžičkách. Pokud se ani po třech dnech stav nespraví a laktace nebude dítěti stačit, můžete se obrátit na některou z laktačních poradkyní.

Kojící žena by měla mít hodně tekutin, pít hodně vody, rostlinného mléka, mandlového nebo makového mléka, obilné kávy s mlékem nebo bylinkového čaje s obsahem bylinek, které podporují laktaci. Doporučované jsou rostlinné tuky lisované z oříšků a semínek obsahující správný poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, prospěšná je i konzumace ořechů. Vyhněte se nezdravému způsobu života a pití i konzumaci nevhodné stravy a nápojů, například kávy, alkoholu a podobně.

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Pozor také na bylinky, které zastavují laktaci. Patří mezi ně například máta či šalvěj a mnohé další, které nejsou vhodné v těhotenství a v období kojení. Prospěšné jsou naopak fenykl, jestřabina, heřmánek, pískavice řecké seno, anýz nebo kontryhel. Je třeba hodit se do dobré psychické pohody a zbytečně se nestresovat. Určitě pomůže i dostatek spánku. Neměla byste být na všechno sama, nebojte se požádat o pomoc své blízké a najděte si oporu nebo podporu v nejbližším člověku. Byla by opravdu škoda kojení vzdát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Laktační krize neznamená konec kojení. Proč k ní dochází?