Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Kvasinková infekce v těhotenství. Proč raději nosit rozevláté sukně?

Během horkého letního počasí někdy u žen dochází ke kvasinkovým zánětům pochvy. Bohužel ani nastávající maminky nejsou těchto nepříjemností uchráněny, naopak jsou k mykózám ještě více náchylné. Jak se taková kvasinková infekce projevuje a co se s ní dá dělat? Po kterých osvědčených přírodních metodách můžeme bezpečně sáhnout, tak abychom neublížily miminku? Co dělat v rámci prevence kvasinkových onemocnění?

Vaginální infekce v létě u těhotných

Ani nastávající maminka se nevyhne vaginální infekci, zejména během léta. Kvasinková infekce v těhotenství, které se říká také mykóza nebo kandidóza, představuje velkou nepříjemnost, protože těhotná žena nemůže užívat obvyklé léky. Proto je potřeba, aby byla každá nastávající maminka na sebe velmi opatrná. Důležité je také vsadit na prevenci a snažit se kvasinkovým, ale i bakteriálním či smíšeným, zánětům pochvy předcházet. V době těhotenství se díky působení hormonů, přibývání na váze a různým chutím v těle všechno mění a zejména cukry a sladké pečivo jsou živnou půdou pro kvasinky, které se také mohou objevit ve střevech. Kvasinková infekce pochvy může vznikat hned z několika důvodů, a to nejčastěji během teplého letního počasí. Podívejte se, co všechno by pro vás během léta mohlo být z hlediska vzniku kvasinkové infekce rizikové.

Příčiny kvasinkové infekce:

  • těsné džíny a kraťasy, neprodyšné leginy, punčocháče, upnuté spodní prádlo z neprodyšných materiálů
  • horké letní počasí, nedostatečná hygiena, zapařená pokožka, mokré plavky na těle
  • nadměrná konzumace cukrů ve stravě, sladkého pečiva, kynutého bílého pečiva, kombinace cukr – mouka – mléko
  • opakovaný přenos kvasinek při nechráněném sexuálním styku
  • dráždivá intimní kosmetika, parfémované slipové vložky a podobně
  • koupání na nevhodných místech, bazény s chlorovanou vodou kde je hodně lidí, stojaté vody

Příznaky kvasinkové infekce pochvy

Jak poznat kvasinkovou infekci pochvy? Také v době těhotenství se mykóza projevuje stejně. Důležité je ale zamezit jejímu rozšíření včas a nezpůsobit tím potíže miminku, obzvláště pokud již máte těsně před porodem. Pociťujete-li suchost a pálení vaginy, ještě to hned neznamená, že trpíte kvasinkami. Velice se osvědčuje používat vhodné a nedráždivé intimní gely s obsahem kyseliny mléčné nebo čajovníkového oleje. Při prvních příznacích suchosti vaginální sliznice a počínajícího zánětu mohou těhotné ženy sáhnout po laktobacilech ve formě vaginálních tobolek, které pomáhají vyrovnat pH pochvy a zdravě osídlit vaginu tak, aby udržovaly její přirozené prostředí.

Pokud se objeví hustý bílý hrudkovitý výtok připomínající tvaroh nebo krupici, žmolky, nasládlý zápach vaginy a především výrazné svědění, pálení až otok vaginy, znamená to, že nejspíše trpíte pořádnou mykózou a měla byste neprodleně navštívit svého gynekologa. Za tyto potíže je nejčastěji zodpovědná kvasinka Candida albicans, která je nezvanou návštěvnicí mnoha ženských svatyní. Jak se dají tyto potíže řešit?

Léčba kvasinkové infekce v těhotenství

Pokud zjistíte, že trpíte mykózou, určitě si zajděte k lékaři, pokud jste těhotná. Ženy často využívají první pomoc v podobě účinné látky clotrimazolu, který je v mnoha přípravcích k dostání v lékárně na volný prodej. V těhotenství by tato látka neměla uškodit. Kromě toho existuje řada vaginálních čípků a globulí, které jsou také určeny pro smíšené infekce, kdy zánět způsobila nejen Candida, ale také některé bakterie. Tyto přípravky jsou již pouze na doporučení lékaře a rozhodně ne všechny jsou v těhotenství vhodné!

Léčba kvasinkové infekce spočívá v přísném dodržování léčebných a preventivních opatření, protože kvasinky se velice rády vracejí. Je vždy lepší vyhnout se po dobu léčby sexuálnímu kontaktu, přeléčit také partnera, nebo po nějakou dobu používat kondom. Klidně vyzkoušejte také některá doporučení z osvědčených domácích rad. Opakovaně kvasinkové infekce nechce mít opravdu nikdo.

Kvasinky a antibiotika – pozor na to!

V těhotenství je nejlepší se zcela vyhnout antibiotické léčbě. Pokud jste nemocná a je to opravdu nezbytné, lékař vám na bakteriální zánět předepíše taková antibiotika, která v době těhotenství neuškodí miminku. Je potřeba během léčby antibiotiky – a zejména po ní – užívat probiotika a zařadit do stravy kysané mléčné produkty. Užívání antibiotik totiž podporuje růst kvasinek v těle a pokud trpíte na mykózy, je velká pravděpodobnost, že budete mít o další zábavu postaráno. Snažte se tedy co nejvíce pečovat o své zdraví, abyste nemusela užívat antibiotika a preventivně dbát na to, aby se u vás opakovaně kvasinky nevyskytovaly.

Probiotika, prebiotika a laktobacily. Vyznáte se v nich a proč ovlivňují naše fyzické i psychické zdraví?

Kvasinky v těhotenství – přírodní léčba

Jak na kvasinky přírodním způsobem? Určitě můžete například vyzkoušet zavést si na dvě hodiny tampón hojně namočený do přírodního bílého jogurtu. Pomáhají také intimní gely s obsahem kyseliny mléčné a čajovníkového oleje, který má protizánětlivé a protiplísňové účinky. Bezpečný a šetrný je výplach pochvy odvarem z měsíčku lékařského a následné doplnění laktobacilů pro obnovu prostředí. Dráždivý může být čajovníkový olej, ten nikdy nepoužívejte samostatně. V těhotenství se také vyhněte zavádění česneku do pochvy, je to velice rizikové pro každou ženu. Sázka na to, že má česnek antimykotické vlastnosti se nemusí takto vyplatit, raději si uvařte jemně česnekovou polévku.

Účinný na kvasinky je také nimbový olej zavedený na tampónu, ale tomu se v době těhotenství rozhodně vyhněte obloukem, mohl by vám vyvolat předčasný porod! Nimba vnitřně je také v době těhotenství velice nebezpečná. Vsaďte raději na prevenci a úpravu svého jídelníčku. Zařaďte do stravy více kysaných mléčných výrobků, cereálií a zeleniny, vyhněte se sladkostem, bílé mouce a kynutému sladkému pečivu. Omezte sladké mléčné produkty. Z pečiva preferujte kváskový žitný chléb a občas si do jídla přidejte trochu česneku – ne moc!

Kvasinky a oblečení. Raději volné sukně a podvazky!

Kvasinky porazíte také tím, že jim nedáte prostor k tomu, aby se vám množily v těle. Zejména v horkých letních dnech je opravdu vhodné nepařit se v kalhotách či těsných leginách se sníženým pasem, naopak nechte bříšku volnost a volte co nejvolnější oblečení s vysokým pružným pasem. Ideální jsou dlouhé volné sukně – a nikdo ani nepozná, že pod nimi nemáte kalhotky. Klín má být volný a čistý, jakákoli těsná a neprodyšná látka způsobí v teple zapářku a kvasinky mohou spokojeně růst a množit se. A nejen ony! Když je malinko chladněji, anebo to vyžadují společenské konvence, nenoste zbytečně punčocháče – raději volte podvazky nebo samodržící punčochy.

Záněty pochvy a mokré plavky. Jak se koupat bezpečně?

Koupání těhotné ženy by také mělo probíhat bezpečně. Nejsou jen kvasinky. V rybníku či jiné stojaté přehradě chytnete kde co, například vás mohou ohrozit nebezpečné sinice a bakterie všeho druhu. Ideální jsou udržovaná přírodní koupaliště, tekoucí vody a řeky, které jsou v čisté přírodě. Nejlepší je samozřejmě moře, slaná mořská voda má přirozeně dezinfekční účinky, ale ne vždy se k moři dostanete – a v posledním trimestru už daleké cestování není bezpečné. Další variantou je mít na zahradě svůj bazén či bazének s čistou a často měněnou vodou.

Zásadní jsou také plavky. Pokud trpíte záněty pochvy nebo bolestivými a nepříjemnými záněty močových cest, rozhodně si po plavání a koupání plavky ihned sundejte a převlečte se do suchých opalovaček, anebo to jiného suchého a čistého oblečení!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kvasinková infekce v těhotenství. Proč raději nosit rozevláté sukně?