Optimální hodnoty krevního tlaku u dospělých se výrazně liší od těch, které by mělo mít zdravé miminko. Vysoký krevní tlak u dětí by se neměl zanedbat, a proto je důležité ho pravidelně kontrolovat. Jaké jsou ty správné hodnoty?
Krevní tlak u kojenců
Optimální krevní tlak u kojenců je 80/45. Za nízký krevní tlak jsou považované hodnoty pod touto hranicí. Naopak diagnóza vysokého krevní tlaku se stanovuje při hodnotách vyšších než 85/50. S přibývajícím věkem krevní tlak pomalu stoupá a je závislý nejen na věku, ale také na pohlaví a výšce dítěte. Správný krevní tlak u dětí zhodnocují percentilové grafy, které běžně najdete na internetu, případně by vám je měl poskytnout lékař vašeho dítěte. Stejně nápomocná vám může být online kalkulačka na krevní tlak u malých dětí.
Vysoký krevní tlak u dětí
Primární
U primárního vysokého krevního tlaku není známá příčina. Můžete se jednat o následek špatného stravování, obezity, pochroumané psychiky, ale také genetiky. Většinou se objevuje až u dětí starších 10 let, a to bez zjevných příznaků.
Sekundární
Hypertenze 2. typu je dána onemocněním některého z orgánů. Ve většině případů se jedná o chorobu ledvin, ledvinových tepen, žláz s vnitřní sekrecí nebo srdce a cév. Vysoký krevní tlak je tak pouze přidruženým projevem jiného onemocnění. S tímto typem hypertenze se nejčastěji setkáte u velmi malých dětí včetně kojenců.
Vysoký krevní tlak u kojenců
U novorozenců a kojenců se vysoký krevní tlak projevuje zvýšenou dráždivostí a neklidem. V závažných případech může dojít k respirační tísni, křečím a srdečnímu selhání. Nejčastějšími příčinami vysokého krevního tlaku bývá v tomto případě trombóza nebo ledvinové onemocnění. Na problémy s krevním tlakem se u miminek přijde většinou krátce po porodu prostřednictvím první novorozenecké prohlídky.
Jak okamžitě snížit krevní tlak?
Ke snížení krevního tlaku se obecně doporučuje úprava stravy, pohyb, shození nadbytečných kil, zařazení relaxačních technik a omezení alkoholu i kouření. U děti je však samozřejmě problém zcela jinde, než v přemíře stresu, kouření a popíjení alkoholu. Pediatr vašemu dítěti po pečlivé prohlídce předepíše vhodnou léčbu a doporučí další postup.
Nízký krevní tlak u dětí
Malé děti trpí na nízký krevní tlak velmi vzácně. Když už se s ním setkají, mohou být více unavené a ospalé, případně trpět i závratěmi, mžitky před očima a studenými končetinami. Většinou se jedná o projev prodělaného úrazu nebo stresu. Problematiku nízkého krevního tlaku je vždy nutné řešit s pediatrem. Poměrně často se pak s nízkým krevním tlakem potýkají dívky a chlapci v období puberty, zejména pokud jsou vysocí a velmi štíhlí. Dospívajícím dětem se zcela běžně točí hlava a mívají problém s dlouhým stáním. Tyto problémy většinou s věkem samy od sebe odezní.
Nenechte se zmást syndromem bílého pláště
Od tří let by měl každý pediatr dětem měřit krevní tlak při každé preventivní prohlídce. Velmi častý je však u dětí tzv. syndrom bílého pláště. Děti se v prostředí ordinace cítí nepříjemně, mají strach a při měření tlaku krve je výsledkem hypertenze. Pokud máte dojem, že se jedná o případ i vašeho dítěte, je nejlepší mu několikrát po sobě změřit tlak v klidném prostředí domova a sledovat, zda se hodnoty změní.