Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Krásně zelený stromeček až do ledna? Poradíme jak na to!

Komerční sdělení

Komerční sdělení

11. 12. 2023

K Vánocům neodmyslitelně patří krásně nazdobený vánoční stromeček, který provoní pokoj krásnou vůní čerstvého jehličí. Jak ale udržet stromek zelený a voňavý po celé svátky, aby dokonalou vánoční atmosféru nic nepokazilo? S našimi tipy vám stromeček vydrží až do Tří králů!

1. Kupujte jen skutečně čerstvý stromek

Vaše cesta za dokonalým stromečkem začíná už při nákupu. Hledejte čerstvě řezaný strom. Jen takový vám totiž vydrží dlouho. Nejlépe uděláte, když navštívíte nejbližší školku vánočních stromků, kde si jej sami vyberete přímo na místě. Podpoříte lokální zemědělce, kteří navíc stromy opět vysadí, takže dopad na životní prostředí zůstane minimální.

Pokud se přesto rozhodnete pro stromeček z obchodu nebo stánku, zkuste se při výběru zeptat prodejce, kdy byly stromky sklizeny. Mnohé z prodávaných stromů pochází z velkofarem v zahraničí, kde jsou posečeny mnoho týdnu dopředu a odkud putují na místní trhy obrovské vzdálenosti napěchované v kontejnerech. Dozvíte-li se od prodejce, že stromky byly pokáceny před více než čtyřmi týdny, poohlédněte se jinde.

Na závěr přidáme malý tip, jak poznat, zda je stromek skutečně nedávno řezaný.  Zvedněte stromeček za kmen několik centimetrů do vzduchu a udeřte s ním několikrát o zem. Pokud se na podlahu sesype hromada suchého jehličí, vybírejte dále.

2. Jak vánoční stromeček bezpečně dopravit domů

Ať už jste koupili stromek z farmy nebo z obchodu, abyste ho udrželi co nejdéle při životě, musíte se o něj po cestě domů co nejlépe postarat. Arboristé doporučují zabalit strom do igelitové fólie, která ho při přepravě ochrání. Jakmile dorazíte domů, stromeček rozbalte a před usazením odřízněte z kmene několik centimetrů tak, abyste odhalili čerstvé dřevo.

Seříznutí kmene je nesmírně důležité, protože jakmile je kmen stromu při sklizni poškozen, začne z něj vytékat míza, která postupně vysychá a uzavírá póry, což snižuje jeho schopnost absorbovat vodu. Trvá jen zhruba tři hodiny, než míza póry zcela uzavře a je potřeba provést čerstvý řez. Pro zvýšení schopnosti stromku nasávat vodu můžete do spodní části kmene vyvrtat malý otvor o průměru zhruba půl centimetru.

3. Nezapomeňte vánoční stromek zalévat

Studie Wisconsinské univerzity potvrdila, že stromy absorbují vodu i po sklizení a vstřebají přibližně čtvrt litru vody na každý centimetr svého průměru. Proto vánoční stromeček hned po příchodu domů postavte do vody. Nechcete-li stromek okamžitě dávat do stojanu a zdobit, umístěte jej do kbelíku s vodou a skladujte na chladném mís. Nezapomeňte vodu pravidelně podle potřeby doplňovat.

Neexistují důkazy o tom, že by přidávání pomerančového džusu, vody, glycerinu, peroxidu vodíku nebo aspirinu nějak pomáhalo udržet vánoční stromek déle zdravý. Stejně tak nefunguje postříkání zelených částí lakem na vlasy. Stromečku však pomůže, když do pravidelné zálivky přidáte slabé hydroponické hnojivo.

4. Výběr vhodného hnojiva pro vánoční stromeček

Pokud jste si někdy koupili řezané květiny, jistě jste k nim dostali malý sáček s výživou, která po přidání do vody udržela květy déle voňavé a čerstvé. Prášek v sáčku obsahoval vysoce účinná minerální hnojiva a stejnou metodu můžete vyzkoušet i u vánočního stromku. Můžete použít i obyčejné hnojivo pro pokojové rostliny, ale pamatujte, že vhodné hnojivo pro vánoční stromeček by mělo obsahovat vyrovnaný podíl dusíku, fosforu a hořčíku (látek NPK).

Při výběru hnojiva pro vánoční strom se vyhněte organickým směsím, které někdy mají výrazný zápach. Při prvním použití vždy zřeďte hnojivo na poloviční koncentraci, než je doporučena výrobcem.

5. Postavte stromeček na správné místo

Jistě máte ve svém příbytku oblíbené místo, kde se vánoční stromek bude vyjímat nejlépe a přinese nejvíce radosti. Pamatujte ale, že teplo a světlo urychluje vysoušení a opadávaní jehličí z větví. Snažte se proto stromeček postavit co nejdále od topení a dalších zdrojů tepla, jako jsou krby.

Také příliš suchý vzduch způsobí, že výš stromeček bude chřadnout rychleji. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti pro vánoční stromek by měla být okolo 40 procent. Relativní vlhkost vzduchu změříte snadno pomocí digitálního hygrometru. Pokud zjistíte, že je vzduch v místnosti příliš suchý, pomůže malý zvlhčovač vzduchu.

Doufáme, že s našimi radami vám vánoční stromeček vydrží a bude dělat radost co nejdéle. Užijte si pohodovou nadílku v kruhu vašich nejbližších.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Krásně zelený stromeček až do ledna? Poradíme jak na to!