Zajímá vás, zda je vůbec možné kojit s umělými silikonovými ňadry? Podle odborníků to možné je, ale pouze za určitých podmínek. Pokud jste si nechala zvětšit prsa a plánujete rodinu, poradíme vám, na co si dát pozor. Jak se vůbec okolí staví k ženám, které nemohou či nechtějí kojit své dítě?
Kojení jako právo ženy nebo morální povinnost?
Kojení dítěte je to nejkrásnější, co žena může prožít. Ne však každá žena je o tom přesvědčena a také ne každá může mateřské mléko svému dítěti dopřát. Protože je však kojení to nejlepší pro dítě, je morální povinností každé ženy, aby své dítě kojila. Právě proto se společnost staví kriticky k ženám, které od počátku svého těhotenství prohlašují, že kojit nebudou.
Důvodem toho, proč žena nekojí své dítě tedy nemusí být jen její zdravotní handicap, kterým zpravidla bývá závažné onemocnění nebo užívání léků neslučitelných s procesem laktace. Může to být i její rozhodnutí, že kojit nebude ze svých vlastních důvodů. U žen se silikonovými ňadry se předpokládá, že kojit své miminko nemohou, ale není to vždy pravidlem. Umělá ňadra nemusí být vždy na překážku kojení. Za jakých podmínek tedy žena nemůže své dítě kojit?
Překážky kojení a proč ženy nemohou kojit?
Překážkou kojení by neměly být počáteční obtíže, které se dají snadno překonat a vyřešit správnou technikou kojení nebo použitím různých pomůcek, například odsávačky mateřského mléka nebo silikonových kloboučků, které jsou vhodné u vpáčených nebo rozpraskaných bradavek. Také u zánětu prsu, kterým maminky také často, zejména v období šestinedělí, trpí, je doporučováno nepřestávat kojit.
Problém s kojením nastává v případě poporodní deprese nebo poporodní psychózy u maminky, která bere psychofarmaka. Protože účinná látka léku přechází do mateřského mléka a mohla by být pro miminko nebezpečná, žena musí zastavit laktaci a své dítě odstavit. Navíc je to pro ni dobré kvůli srovnání hormonálních hladin a zlepšení jejího duševního stavu. V těchto závažných stavech se kojení dítěte nedoporučuje a nikdo za to ženu nemůže odsuzovat. Totéž platí pro případy, kdy je žena vážně nemocná a kdy laktace vyčerpává její oslabený organismus.
Silikonové implantáty nemusí být překážkou kojení
Přes prsty se ale hledí na ženy, které jsou pro parádu méně matkami a preferují svůj fyzický vzhled před tím nejlepším, co může žena svému dítěti dát. Do této kategorie se pomyslně řadí také ženy s silikonovými ňadry. Kdekdo se totiž domnívá, že žena po plastické operaci prsou by již neměla otěhotnět. Automaticky se předpokládá, že žena v tomto případě nebude moci své miminko kojit, protože by to pro něj bylo škodlivé, anebo by to mohlo ohrozit její zdraví a tvar jejich prsou po plastice. Jak se vlastně implantáty v těle ženy chovají a za jakých podmínek je kojení s implantáty možné?
Je pravda, že pokud nejste spokojena se svými ňadry a toužíte po modelaci, zvětšení nebo zpevnění prsou, bylo by rozhodně lepší, kdybyste již byla matkou a v budoucnu neplánovala rodinu. Nikdy totiž nevíte, co se může stát, a zda se plastická operace povede nebo se časem neobjeví nějaké potíže. Své o tom ví modelka Hanka Mašlíková, která díky prasklým prsním implantátům nemohla kojit své dítě.
Kojení s implantáty a jeho následky
Odborníci uvádějí, že kojit se silikonovými implantáty je skutečně možné. Mléčné žlázy fungují i tak a plně se v nich tvoří mléko. Implantát je umístěn pod mléčnou žlázou a vůbec do ní nezasahuje. Prsní implantáty tedy nijak neovlivňují a neohrožují proces laktace ani samotné miminko. Po odstavení dítěte a ukončení kojení jsou však na prsou vidět veškeré změny spojené se zátěží během celého těhotenství a procesu kojení.
Co je tedy pravděpodobné, je to, že prsa změní svůj viditelný tvar, což se ale pochopitelně stává, ať už implantáty máte či ne. Na upravovaných prsou pak ale mohou být více vidět různé deformity, například nepřirozeně vysoko postavené bradavky nebo viditelný pokles a povadnutí prsou.
Samotné těhotenství ale u ženy zvyšuje i riziko, že jí silikony popraskají díky přirozenému napětí v prsou a jejich zvětšování vlivem hormonálních změn. Riziko poškození implantátů v průběhu kojení je individuální, každá žena má jinou elasticitu kůže a zvětšení prsou v těhotenství může být více či méně výraznější.
Kojení s implantáty zvyšuje riziko další operace
Laktace každopádně představuje pro umělá ňadra zátěž, proto se opravdu doporučuje po úpravě prsou už raději s mateřstvím nepočítat. V opačném případě existuje vysoké procento, že budete muset na plastickou operaci znovu. Nová plastika se však výrazně doporučuje nejméně po jednom roce od odstavení dítěte.
Někdy se může stát, že má žena po plastice prsou méně citlivé bradavky, anebo dokonce dojde k jejich úplnému znecitlivění. Mohou se objevit ale i další potíže. Někdy při rekonstrukci prsou může dojít také k situaci, kdy je potřeba odstranit mléčnou žlázu. V tomto případě je pak jasné, že žena nebude moci své dítě kojit vůbec.
Prasklé prsní implantáty a když žena nemůže kojit
Kojení se také nedoporučuje v případě prasklých prsních implantátů. Silikony jako takové prý děťátku nevadí. U prasklých silikonů se ale chemická látka může dostávat do mléka. K prasknutí silikonu však dochází po mnohaletém opotřebení materiálu nebo po prudkém nárazu do implantátu. Nikdy však nemůžete mít jistotu, co se vám s implantátem může přihodit. Rozhodně je to škodlivé i pro samotnou majitelku silikonů, natožpak pro její dítě. I silikony po operaci představují v těle cizorodé těleso a v krajním případě se může také vyvinout alergie.
Pokud se chystáte otěhotnět, přestože máte prsní implantáty, doporučuje se počít minimálně 5 let od plastické operace prsou. A jestliže se rozhodnete díky implantátům nekojit, abyste si udržela tvar prsou a nemusela podstupovat novou plastickou operaci, nebo abyste neohrozila své miminko, okolí by mělo vaše rozhodnutí respektovat. Léky na zastavení laktace můžete dostat ještě v porodnici.