Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Klimatizace do dětského pokoje: Ano, nebo ne?

Máte malé dítě a váháte, jestli dávat do pokojíčku klimatizaci? Projděte si hlavní pozitiva i negativa.

Výhody klimatizace v dětském pokoji: Stála teplota a čistší vzduch

Stabilní teplota po celý rok

Malým dětem, stejně jako nám dospělým, nedělá dobře velké horko ani prudké výkyvy teplot. Letní vedra mohou u dětí způsobit malátnost, bolest hlavy, podrážděnost nebo dokonce žaludeční nevolnosti.

S klimatizací s vhodně nastavenou teplotou těmto zdravotním obtížím zabráníte. Denní teplotu udržujte v dětském pokojíčku v rozmezí 22–23 stupňů Celsia. Na noc můžete 2–4 stupně ubrat v závislosti na ročním období.

Lepší spánek díky bílému šumu

Moderní klimatizace nejsou hlučné, ale vytváří tzv. bílý šum. Tento monotónní zvuk působí uklidňujícím dojmem a vaše dítě uvede do příjemného a klidného spánku.

Nápadně totiž připomíná zvuky, které slyší miminko ještě v matčině bříšku – kolující krev uvnitř placenty, tlukot srdce, matčin hlas. Díky bílému šumu vaše dítko rychle usne a během noci se zbytečně neprobouzí.

Minimum alergenů i virů

Veškerý prach, pyl a další nečistoty, které nahrávají vzniku alergií a astmatu, zachytí výkonný filtr. Zpět do místnosti pošle čistý a zdravý vzduch. Velmi oblíbené jsou nástěnné klimatizace s iontovou technologií, které místnost zaplaví osvěžujícími částečkami kyslíku. Hubí také chřipkové viry a bakterie.

Klimatizace v dětském pokoji

Nevýhody: Víření vzduchu a teplotní rozdíly

Foukání vzduchu

Pokud vyberete klasickou starší jednotku, umístěte ji dále od postele. Nově existují i klimatizace zcela bez průvanu. Jsou bezpečné i pro nejmenší miminka a hodí se kamkoli do prostoru.

Velké rozdíly vnitřních a venkovních teplot

Teplotní rozdíl mezi venkovním prostředím a domovem by neměl být vyšší než 5 stupňů Celsia. Pokud tuto hranici přesáhněte, hrozí zdravotní problémy ve formě oslabené imunity nebo bolestí hlavy.

Jaký design vybrat?

Bojíte se, že jednotka bude opticky narušovat jinak dokonale vyladěný pokojíček? Žádné strachy. Výrobci už zapracovali i na designu. V dětském vypadá krásně třeba bílá chladicí jednotka s krystalickým skleněným povrchem a zaoblenými okraji.

Závěrem: „Klimačka“ a dítě? Ano, ale…

Moderní klimatizace přinášejí řadu zdravotních výhod. Hlavním rizikem je však lidský faktor – a to v podobě zanedbaného servisu. Pokud nečistíte filtry, vzduchem místo osvěžujících iontů poletují nejrůznější škodliviny. Ohlídejte si to a aspoň jednou ročně filtry vysajte, vyměňte nebo rovnou pozvěte na pomoc odborníka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klimatizace do dětského pokoje: Ano, nebo ne?