Kineziotaping břicha v těhotenství a po porodu. Proč ženám pomáhá?
Tereza Axmannová
10. 2. 2022
Kineziotaping není jen pro sportovce! Může být účinnou pomocí pro kohokoli, kdo například nějakým způsobem přetěžuje svaly nebo pociťuje nejrůznější bolesti. Ženy v těhotenství často trápí bolesti zad, pocity těžkého, padajícího břicha nebo otoky končetin. S těmito problémy může tejpování pomoci zatočit. Stejně tak může pomoci ženám po porodu vrátit se do formy. O tom všem jsme si povídaly s fyzioterapeutkou Mgr. Barborou Pánkovou.
Proč se tejpuje a jak to funguje
Princip kineziotapingu neboli tejpování pružnými páskami spočívá v tom, že dokáže podpořit a aktivovat některé svaly a jiné naopak inhibovat, tedy utlumit. „Správně nalepený tejp oddálí kůži od svalu, tím dojde k vyššímu prokrvení a aktivaci daného svalu. To se děje díky pružnosti tejpu,“ říká fyzioterapeutka Barbora Pánková.
Kineziotaping se k nám dostal z Japonska, kde ho v sedmdesátých letech začal používat Dr. Kenzo Kase. Tato technika byla zpočátku využívána zejména ve sportovní medicíně, dnes je využití kineziotapingu mnohem širší. Lze ho použít variabilně: jako preventivní opatření, nebo při léčbě a rehabilitaci, pro podporu krevního a mízního oběhu, pro hojení pooperačních jizev nebo zlepšení stavu při parézách. Jeho využití s sebou nese řadu výhod. Může mít významný vliv pro nastavení určitého segmentu těla, nebo také působit velmi jemným a odlehčujícím způsobem.
Existují i nepružné pásky, ale ty se pro tejpování za účelem aktivace a inhibice svalů nehodí. Slouží spíše k fixaci, například po zlomenině nebo nějakém úrazu. Používají se jako alternativa zpevňující bandáže nebo ortézy.
Jak může tejpování pomoci těhotným
V těhotenství dochází k rychlým změnám v napětí svalů a zátěži těla. Těžknoucí bříško v pokročilém stadiu těhotenství je vhodné podepřít nějakým šátkem, těhotenským pásem, anebo právě tejpkou. Kineziotaping je ze zmíněných metod vzdušnější, což ženy ocení zejména v létě, kdy se nechtějí zbytečně přehřát v šátku nebo v těhotenském pásu.
„Dobře nalepený tejp uleví tlaku na pánevní dno, na svaly a vazy, které by jinak mohly být bolestivě zatíženy. Těhotné ženy jsou obvykle překvapeny z toho, jak velkou úlevu zatejpování bříška přinese,“ uvádí Barbora Pánková.
K podpoře velkého břicha se lepí několik tejpů vedle sebe jako široký pás, který bříško obestoupí až pozvedne směrem k žebrům. Při lepení je potřeba, aby žena měla aktivované hluboké břišní svaly a pánevní dno, aby se bříško zatejpovalo ve správné pozici.
Tejpy se používají také při rozestupu břišních svalů neboli diastáze, která může být skrytě přítomná již před těhotenstvím. Působí na břišní svaly ve směru k sobě, aby se nerozestoupily ještě víc. V tom případě se lepí šikmo přes vazivovou linii zvanou linea alba uprostřed přímého břišního svalu.
Dále těhotné ženy často trpí bolestmi beder, i ta je možno zatejpovat, a ulevit tak svalům v bederní oblasti.
Mimo to se v těhotenství mohou zatejpovat chodidla, neboť těhotným ženám někdy hrozí propadnutí nožní klenby. Na rozdíl od tvarovaných vložek do bot je podle Barbory Pánkové tejp lepší v tom, že nohu „učí správnému klenutí aktivním zapojením svalů, zatímco vložka v botě na nohu působí jen jako pasivní opora.“
V neposlední řadě si těhotné často stěžují na oteklé končetiny. I těm je možné tejpováním ulevit.
Lymfotaping
Lymfotaping je speciální nalepení tejpů za účelem snížení otoků. Používá se na otoky samozřejmě i mimo těhotenství. „Lymfotaping podpoří posunutí lymfy v rámci lymfatického řečiště do další etáže a umožní její lepší cirkulaci,“ upřesňuje Barbora Pánková. Pro lymfatické tejpování se používají vějířovitě nastřižené tejpy, které svými rameny vytahují lymfu nahoru do nejbližších lymfatických uzlin.
Pro těhotné ženy může být tejpování příjemnou alternativou k nošení kompresních punčoch. A to opět zejména v létě, kdy by těhotné ženě bylo v punčochách horko.
Lymfatické tejpy končetin lze efektivně kombinovat s manuální lymfodrenáží.
Kontraindikace
Tejpovat nemůžeme, pokud máme v místě, kam by se měla páska přilepit, vyrážku či kožní onemocnění, otevřenou ránu nebo čerstvou jizvu. Tejp nebudeme lepit ani na zesláblou kůži například při diabetu. Dále jej nelze lepit na kůži, která v případě terapie nádoru prochází ozařováním. Nedoporučuje se tejpovat ani při horečce nevyjasněného původu.
Co se týká těhotenství, jak již bylo zmíněno, je vhodné tejpovat bříško, například když vyroste a těhotnou začne trápit svou tíhou. V prvním trimestru se tejpování v oblasti břicha spíše nedoporučuje, u ostatních partií ano, ale se zvýšenou opatrností. Podle Barbory Pánkové se „vše ještě utváří a usazuje, do této křehké fáze je lépe nezasahovat.“
Tejpování břicha po porodu
Tejpovat je možné ihned po porodu k podpoře zavinování dělohy. Tejp má totiž schopnost pomoci svalům pracovat v určitém směru. „Pokud se nalepí správným směrem a ve správné síle, působí na svaly nad dělohou tak, že jí pomáhá vrátit se do původního stavu,“ vysvětluje Barbora Pánková.
Po porodu se může objevit diastáza i u žen, které měly před těhotenstvím břišní svaly v pořádku. I po porodu lze proto tejpovat břicho kolem tzv. linea alba, a podpořit tak rozestoupené svaly, aby se dřív vrátily k sobě.
V případě většího rozestupu je vhodné na samotné tejpování nespoléhat a doplnit starost o diastázu pravidelným cvičením tzv. core neboli hlubokých břišních svalů. Po porodu ale samozřejmě se cvičením nezačínáme hned! Tělo potřebuje nejprve klid na zavinování dělohy a celkovou regeneraci. Se zapojováním břišních svalů proto postupujeme pozvolna a nejprve zapojujeme ty nejhlubší; příčný břišní sval ve spolupráci se svaly pánevního dna. Nesprávné zapojení přímých břišních svalů by mohlo diastázu ještě zvětšit.
Někdy se ženám po porodu objeví pupeční kýla. I tu můžeme zatejpováním zmírnit. V takovém případě se dle slov fyzioterapeutky Pánkové tejpy lepí „přes pupík, který se křížově zatáhne směrem k sobě, a působí tak vtahování kýly směrem dovnitř.“
Jizva po císařském řezu. Jak probíhá hojení a možné komplikace?
Po císařském řezu
Čerstvá jizva je kontraindikace tejpování. Nicméně každá jizva má tendenci se nadále vtahovat do sebe, což může mít i funkční důsledky. Proto je třeba o ni pečovat. Po zhojení čerstvé jizvy je potřeba ji zaprvé uvolňovat manuálně, zadruhé ji můžeme chránit před ztuhnutím a vtažením do sebe správným nalepením tejpu.
Na jizvu se používá technika tzv. křížkového tejpu (crosstape), který zvyšuje její pružnost a posunlivost.
Mohu se naučit lepit si tejpy sama?
Na první nalepení tejpů je vhodné navštívit odborníka, který nejlépe ví, jakým směrem a v jak silném tahu tejpy nalepit. Pokud chceme tejpy používat dlouhodobě, je možné si to od něj nechat vysvětlit a pak už si je můžeme lepit sami. Po jedné návštěvě se nestaneme odborníky na tejpování, ale je možné, že se naučíme nalepit si tejp na konkrétní sval za konkrétním účelem.
„Je potřeba vědět, co od každého tejpu chci – který sval a v kterém směru mám uvést do tahu, tedy aktivovat.” Navíc je dobré nalepit tejp tak, aby byl v tahu kromě okrajových pár centimetrů, aby dobře držel a neměl tendenci se na koncích příliš brzy odlepovat. „Při chybném nalepení tejpu hrozí, že aktivujeme jiné svaly nebo špatně zvolíme směr tahu, čímž si můžeme i uškodit. Proto je potřeba si správné nalepení nejprve vyzkoušet s někým, kdo tomu rozumí,“ upozorňuje Barbora Pánková.
Pokud jsme si již jistí, jak tejp nalepit, můžeme se vydat do zdravotnických potřeb pro originální pružný kineziotape. Ten je hypoalergenní, většina lidí ho dobře snáší. U některých levnějších, neoriginálních variant může být lepidlo dráždivější a nemusí dobře držet.
Dlouhodobé tejpování a regenerace
Tejpovat je možné dlouhodobě, ale to znamená vždy tejpy nosit zhruba týden a po jejich odstranění vždy alespoň tři dny vynechat. Cílem je totiž naučit svaly, aby se do dané pozice dostaly samy. „Tejpy by se měly používat jako informace pro tělo, aby si osvojilo lepší fungování svalů. Z toho důvodu na něm nemohou být nalepeny pořád,“ uvádí Barbora Pánková.
Přestávky v tejpování jsou vhodné i kvůli regenerace kůže. Zejména na bříšku je kůže citlivá, proto při odstraňování páskou neškubeme, sundáváme ji pomalu během sprchy. Namočená jde odstranit snáz. Kůži po sundání tejpu umyjeme mýdlem, odstraníme případné zbytky lepidla a mažeme uklidňujícím krémem nebo olejem.
Zdroje
Děkuji za rozhovor Mgr. Barboře Pánkové.
SEIFERT, S. Kineziologické tejpování v osteopatii a manuální terapii. Olomouc: Nakladatelství Poznání, 2017. 236 stran. ISBN 978-80-87419-62-5
FLANDERA, S. Tejpování pevnými a pružnými tejpy. 4., upravené vydání. Olomouc: Nakladatelství Poznání, 2012. 123 stran. ISBN 978-80-87419-19-9