Menu
MotherClub.cz
Kojení

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Výsledky nového výzkumu naznačují, že brzké zavádění pevné stravy u dětí vede k dobrému usínání a klidnému spánku.

Výzkum odporuje lékařským doporučením

Britské nálezy odporují některým dlouhodobým zásadám týkajících se kojenecké výživy a setkaly se jak s pozitivními, tak i negativními recenzemi od odborníků ve Spojených státech. Dr. Michael Grosso, který řídí pediatrii v newyorské nemocnici Huntington, souhlasil se zjištěními, které ale podle jeho slov odporují všeobecnému přesvědčení, podle něhož noční probouzení dětí nemá co dělat s jídlem.

Odbornice na výživu pro novorozence Meghan Reed z nemocnice Lenox Hill v New Yorku však s tvrzeními nesouhlasí. Děti byly podle ní podrobeny studii po velmi krátký čas. Jejich dobrý spánek proto vůbec nemusí souviset s brzkým zavedením pevné stravy. Navíc výhody, které úprava stravování způsobila, nepřevažují rizika a možné budoucí negativní účinky.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Americká pediatrická akademie v současnosti doporučuje novorozence krmit pouze mateřským mlékem po dobu prvních šesti měsíců života. Zároveň dodává, že zavádění pevných potravin před dosažením 4. měsíce věku je spojeno s nadměrným přírůstkem hmotnosti a zvýšením tělesného tuku.

Podle lékařů zkrátka dobrý spánek kojenců nemá nic společného s tím, jak se děti stravují.

Zkušenosti rodičů ale mluví jinak

Mnoho rodičů však s názory lékařů nesouhlasí. Aby se problém vyřešil, sledovali vědci z King´s College spánek a výživu u více než 1200 kojenců z Velké Británie, kteří byli výhradně kojeni pouze po dobu prvních 3 měsíců věku.

Děti byly rozděleny do dvou skupin. První skupina pokračovala v kojení po dobu dalších 3 měsíců a druhá skupina začala jíst pevnou stravu, zatímco byla stále ještě kojena.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Děti ve skupině, která začala s pevnými potravinami ve 3 měsících, spaly delší dobu, v noci se probouzely méně často a měly podstatně méně problémů se spánkem než ty, které až do 6 měsíců věku pily pouze mateřské mléko. Tyto rozdíly dosáhly svého vrcholu v 6 měsících. Kojenci, kteří jedli pevnou stravu, spali denně v průměru o téměř 17 minut déle (za týden to bylo o 2 hodiny déle) a noční probouzení u nich kleslo z více než 2x za noc na 1,74x za noc.

„Výsledky tohoto výzkumu podporují široce zastávané rodičovské stanovisko, že včasné zavedení pevné stravy zlepšuje spánek,“ uvedl autor studie Gideon Lack, profesor dětské alergologie na King´s College v Londýně.

Nový pohled na výživu dětí

„Stávající oficiální doporučení, které spočívá v tom, že brzké zavádění pevné stravy do jídelníčku kojenců může způsobit potíže se spánkem, by mělo být přezkoumáno vzhledem k nashromážděným důkazům,“ uvádí Lack. Americký pediatr Grosso s tímto výrokem souhlasí a doplňuje, že by studie skutečně mohla vyvolat nový pohled na tuto problematiku.

„Celá tato oblast se zdá být po desetiletí kontroverzní. Generace pediatrů po celém světě povzbuzuje rodiče, aby se zavedením pevné stravy u svých dětí počkali kvůli možným alergiím a dalším zdravotním obtížím,“ říká Grosso a zároveň dodává, že včasné a kontrolované zavádění některých alergenů, jako jsou například arašídy, může ve skutečnosti pomoci předcházet potravinovým alergiím. Stejně tak může pevná strava podpořit a zkvalitnit dětský spánek.

Recepty pro děti: Pyré z dýně

Odbornice na výživu Meghan Reed však kvůli opatrnosti stále zastává původní názory. Dětem, kterým ještě nebylo 6 měsíců, doporučuje v případě hladu spíše zvýšit objem mateřského mléka, než zavádět pevné potraviny. Zároveň dodává, že studie opomenula jednu velmi důležitou skupinu: děti, které jsou z jakéhokoliv důvodu krmeny pokračovacím mlékem. Zatímco mateřské mléko je silně upřednostňováno, není jasné, co by tato studie mohla znamenat pro miliony dětí, které získávají výživu z kojenecké lahve.

Tato studie tak bude pravděpodobně vnímána velmi subjektivně a bude záležet na tom, jak se k výsledkům postaví samotní rodiče. Někteří se se spánkem svých potomku velmi trápí, jiní zase nemají s uspáváním žádný problém.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci