Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Kdy začít a jak učit děti cizí jazyky? Možností je hned několik

Redakce

Redakce

25. 2. 2018

Který věk je ideální, když chcete učit dítě cizí jazyk? Stačí až ve škole, nebo ještě dříve? Čím dříve začnete, tím lépe. Povíme vám proč i jak na to.

Proč učit děti cizí jazyk

Faktem je, že už samotná škola to vyžaduje. Tím ale nejsou důvody, proč učit dítě cizí jazyk, vyčerpány. Ať už chceme nebo ne, slibná kariéra našich potomků závidí a v budoucnu bude ještě více záviset na jejich jazykových dovednostech – nehledě na obor.

Mnoho studií prokázalo, že rozvíjení jazykových dovedností u dětí v raném věku představuje benefity i pro jiné studijní oblasti, především ty verbální a matematické. Tyto děti mají dokonce lepší kulturní cítění, jsou otevřenější vůči novým podnětům, lépe si zvykají na změny, uzavírají více přátelství a v cizí zemi se mnohem rychleji zabydlí.

Kdy začít děti učit cizí jazyk

Odborníci se shodují na tom, že výuka cizích jazyků by v případě dětí měl začínat už v 6 letech. Děti jsou v tomto věku mnohem otevřenější novým podnětům a zkušenostem, snáze se motivují a lépe si osvojí výslovnost. Vědci tvrdí, že období do šesti let je ideální k jakémukoliv typu vzdělávání, protože právě do tohoto věku náš mozek roste.

Poté sice nepřicházíme o možnost dokonale se naučit cizí jazyk, ale učení nových slov a osvojení výslovnosti nám bude trvat o něco déle. Druhý pohled na věc říká, že lze začít kdykoliv do věku 10 let. V této době rozvíjí lidský mozek jazykové dovednosti a umí cizím jazykům poskytnout více místa.

 

Zkrátka a dobře pokud dětem začnete servírovat cizí jazyk v předškolním věku, bude pro ně v pozdějším věku poslech i mluva přirozenější. Pokud máte ambice své dítě učit více než jen jeden cizí jazyk, přidejte ho co nejdříve. Děti údajně zvládnou i tři jazyky najednou. Musíte ale vědět jak na to…

Důležitá je pravidelnost

Je to téměř stejné, jako když se dítě učí svůj rodný jazyk. Slyší dospělé mluvit jednoho s druhým, tu a tam zaslechne televizi nebo rádio… Sami na něj mluvíme a stále dokola mu předkládáme ta stejná slova v naději, že je brzy zopakuje. Podobně je to i s výukou cizího jazyka. Dětem stačí několik minut denně v kombinaci s přirozenou formou výuky, tedy skrze smysly (sluch, čich, hmat a zrak).

Škola hrou není jen frází

Všemožné hry, básničky a písničky jsou skvělými pomocníky a mají mnohem větší efekt na zdokonalení jazyka než dvouhodinový dril nad učebnicí. Proč to tak je? Za všechno může náš mozek. Děti jsou sami o sobě emoční bytosti, ale faktem je, že stejná část mozku, která zpracovává emoce ovlivňuje také naši dlouhodobou paměť.

Pokud bude pro děti učení pozitivní emoční záležitostí, bude je to více bavit a vzbudíte v nich přirozenou touhu po dalším vědění. Všemožné hry, říkanky, skládačky a soutěže rozvoj cizího jazyka výrazně podpoří.

Učit děti cizí jazyk lze i s pomocí výukových aplikací a her v telefonu. Razíte heslo, že si děti nemají v tak brzkém věku hrát s elektronikou, ale se skutečnými hračkami? To nelze popřít. Stejně tak ale nelze popřít fakt, že moderní technologie mohou urychlit rozvoj znalostí a dovedností i u dětí. Samozřejmě interakci s člověkem se nikdy nevyrovná, musí jít pouze o pomůcku.

Nespoléhejte jen na výuku jazyka ve škole

Mnoho základních a středních škol si pomalu, ale jistě začíná uvědomovat, že investice do kvalitní výuky cizích jazyků je potřeba. Přesto se dnes leckterý deváťák nebo středoškolák za hranicemi sotva dokáže zeptat na cestu. Veškerou vinu nelze svádět jen na lajdácký přístup studentů, ale ani na učitele. Opět zde hraje roli pravidelnost a forma učení, která dítěti vyhovuje.

Dobrým pomocníkem může být například rodilý mluvčí. Řada z nich má s učením jazyků u malých dětí bohaté zkušenosti, dostatek trpělivosti a zná různé hry a fígle, které na děti při výuce zabírají. Hledáte-li zrovna tetu na hlídání, proč by nemohla mluvit rovnou anglicky?

Děti a cizí jazyky: pozor na mýty

  1. Učit dítě cizí jazyk, když ještě neovládá dokonale ani svůj vlastní je prý nesmysl. Mýtus má údajně podpořit fakt, že dítě, které je vystavené dvěma jazykům, svému a cizímu se nikdy nenaučí dokonale ovládat svou mateřštinu. Žádná studie na světě ale nikdy nepotvrdila přímou souvislost.
  2. Ani v případě, kdy děti jazyky míchají není důvod k panice. Většinou bývají jen rozptýlené něčím jiným, ale může se také jednat o zcela běžný jev, který časem odezní.
  3. Pokud dítě během užití cizího jazyka udělá chybu, neopravujte ho káráním, ale hrou. Děti napodobují co slyší a vidí. Zařaďte správnou verzi slova či fráze do vašich her a říkanek a jistě je brzy začne používat správně.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Kdy začít a jak učit děti cizí jazyky? Možností je hned několik