Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Kdy je Den matek a jaký dárek můžete letos maminkám věnovat?

Redakce

Redakce

20. 4. 2021

Blíží se svátek, který každoročně připadá na druhou květnovou neděli. Letos jej tedy oslavíme 9. května. Máme tak možnost uctít naše maminky a dát jim najevo, jak si vážíme jejich celoživotní nejvyšší „funkce“. Znáte alespoň stručně historii tohoto svátku? A jak maminky na jejich den obdarovat?

Kousek historie

Ačkoli má Den matek historicky menší stopu než další svátky, jako je např. Den sv. Valentýna či MDŽ, rozhodně to neupírá na jeho důležitosti. Svátek se u nás začal více slavit až po pádu komunismu v roce 1989. Svátek má spíše anglosaské kořeny, historie dokonce sahá až do 16. století, kdy se v předvelikonočním období slavil jeho předchůdce, tzv. Mateřská neděle. O jeho důležitosti svědčí i fakt, že na tento den pracující dostávali volno, aby tento den se svými matkami oslavily. Datum svátku, 27. března, zůstal v Británii beze změny a můžeme ho nalézt pod pojmem Mothering Sunday.

Den matek se ale oficiálně a ve větším začal slavit na počátku 20. století, od roku 1914, po sedmi letech spíše tichých a soukromých oslav, hlavně v USA a postupem času i v dalších částech světa. Oslavovala se hlavně velká Žena na poli práv žen a matek v USA během občanské války, Anna M. R. Jarvisová. V Československu se poté svátek snažila prosadit dcera prvního československého prezidenta, Alice Masaryková. Od roku 1923 se tedy konečně začalo v menším slavit i u nás. Dlouhé dekády byl vytlačován svátkem MDŽ.

Citáty ke dni matek. Každou maminku potěší milé přání

Čím udělat radost na Den matek?

Možností, jak rozzářit maminkám jejich den, je několik. Radost lze vytvořit mnoha způsoby, mysleme ale na to, že ženy jsou spíše citově založené. Radost jim v tento den udělají spíše romantické dárky od srdce nežli ty praktické.

Ženu květinou neurazíš!

Toto rčení platí při jakékoli příležitosti. Květiny patří mezi nejoblíbenější, a v tomto případě i nejvhodnějším, dárkům na Den matek. Nechte uvázat květinu v matčiných oblíbených barvách a překvapte ji s ní osobně nebo ji nechte doručit například do zaměstnání a nezapomeňte přidat osobní vzkaz třeba o tom, jak je pro vás důležitá a co pro vás znamená. Společností rozvážející květiny je nespočet, jistě si vyberete, jen mějte na paměti včasnou objednávku, služby mohou mít velmi brzy plno.

Dárkové koše

Výborným překvapením je dárkový koš, který obsáhne spoustu matčiných oblíbených věcí. Můžete zkombinovat krásné s chutným – třeba v podobě oblíbené čokolády či oříšků v čokoládě, výběrové kávy, sypaného čaje s oblíbenou značkou kosmetiky či drogerie. Skloubení voňavého zážitku třeba v podobě harmonizující pěny do koupele s čokoládovým minihříchem a lahví vína je nápad, za který budete zahrnuty mnoha díky.

Dortíkové mlsání

Pokud máte jen trochu času a umu, můžete maminku překvapit něčím „z vaší dílny“. Vytvořte roztomilé cupcaky, na kterých si můžete pochutnat i spolu. Nazdobit můžete třeba jedlými srdíčky, či složit milý text tím, že popíšete každý jeden cupcake daným písmenem. Inspirovat se můžete na internetu nebo věřit prostě své kreativitě.

Originální přání je základ

U žádného z dárečků by nemělo chybět originální přání ke Dni matek. Nejlépe ručně psané a s vaším osobním vzkazem pro hezčí den. Vložit můžete k dárku nebo ho například mamince uložit do kabelky, pracovních dokumentů nebo k posteli a překvapit ji i takto.

Texty na přání ke Dni matek. Dejte jim krásný vzkaz, který si zaslouží

Co vyrobit s dětmi na Den matek?

Pokud máte malé děti a chtěli byste společně s nimi maminku překvapit, možností je mnoho. Základem bude opět přáníčko, kam děti napíší vzkaz a něco namalují, můžete do něj vlepit veselou fotku dětí. Dále mohou samy natrhat kytičku z dostupných rostlin a pak ji můžete společně nazdobit. Děti se mohou zabavit i u navlékání korálků, z nichž uzlíkem vyrobíte náramek. Můžete společně připravit jednoduchý dortík – třeba ten z kupovaného korpusu, na nějž přijde třeba tvaroh rozmíchaný s cukrem, a dozdobíte oblíbeným ovocem. Takovýto dezert zvládnou i opravdu malé děti, bude je to bavit a radost se znásobí, až uvidí, jak se jejich výtvor jejich mamince líbí.

Tipy na filmy

A až si budete chtít pustit společně film, můžete sáhnout po některých z těchto romanticko-komediálních filmů:

  • Svátek matek
  • Dámský klub
  • Matky na tahu
  • Mamma Mia!
  • (Ne)matky
  • Ženy v běhu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy je Den matek a jaký dárek můžete letos maminkám věnovat?