Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Texty na přání ke Dni matek. Dejte jim krásný vzkaz, který si zaslouží

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 5. 2020

Když mají svátek mámy, maminky, pramáti, babičky, prababičky – prostě ženy, které někdy daly život dítěti, zaslouží si věnovat alespoň maličkou pozornost. Proč? Protože jsou to nejlepší kamarádky, nejlepší kuchařky, pomocnice i léčitelky. Nezapomeňte jim popřát.

Říkáte maminkám dostatečně často, že je máte rádi? Květina a přáníčko jsou skvělým způsobem, jak jim to ukázat. Děti mohou přáníčko vyrobit, dospělí koupit. Pro kytku musíte do květinářství, ale správný veršík na přáníčko můžete najít klidně v našem článku.

Něco málo z historie Dne matek

Den matek se do celého světa rozšířil z Ameriky, kde za jeho uznání, jako amerického státního svátku, bojovala Ann Marie, dcera Ann Marie Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek během americké občanské války. Poprvé se slavil v roce 1907. O rok později už se slavil veřejně a v roce 1914 byl uznán jako celonárodní svátek.

U nás se začal slavit za první republiky, poprvé v roce 1923. Výrazně jej propagovala Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka. Během studené války bylo jeho slavení výrazně utlačeno, protože Sovětský svaz mnohem více uznával Mezinárodní den žen (MDŽ). Jeho zašlá sláva se začala obnovovat až po roce 1989, kdy se zase začal slavit.

Citáty ke dni matek. Každou maminku potěší milé přání

Kdy se ve světě slaví Den matek?

 • V České republice se Den matek slaví tradičně druhou neděli v květnu. Stejně slaví i na Slovensku. Druhou květnovou neděli se slaví ještě v mnoha dalších zemích, např. v Kanadě, polovině zemí EU i ve světě.
 • V USA se slaví 10. května.
 • Ve Velké Británii a v Irsku slavní čtvrtou postní neděli.
 • V Norsku slavní druhou únorovou neděli.
 • V Rusku a Bělorusku a dalších balkánských státech se slavní stejně jako Mezinárodní den žen.
 • Některé arabské státy mají Den matek na den jarní rovnodennosti, tedy 20. března.
 • Slovinci oslavují 25. března a v Polsku 26. května.
 • Španělsko, Portugalsko, Maďarsko a Lotyšsko slaví první neděli v květnu.
 • Lucembursko druhou červnovou neděli a Francie poslední neděli v květnu nebo první neděli v červnu.

Přáníčka na Den matek

 1. Moje milá mamičko, ty jsi moje sluníčko. Život jsi mi kdysi dala a měla mě hodně ráda. Vedla jsi mě správnou cestou, proto jsem tvou dcerou vděčnou. Ke Dni matek všechno nej a jen se stále usmívej.
 2. Když vidím konvalinku, vzpomenu si na maminku. Krásná něžná květinka? To je moje maminka. Vše nejlepší ke Dni matek přeje …… Posíláme pusu.
 3. Když se něco nepovede, i když zlobím malinko. Mám mě ráda a já tebe, moje zlatá maminko.
 4. Maminek den, bav se jen. Máme tě rádi, všechno nej, mami.
 5. Dneska žádný zmatek, dnes je svátek matek! Sladkosti či kytičky, dávají jim dětičky. Kytičku ti nepředám, tak ti SMS-ku posílám. Mám tě ráda maminko, vždyť jsem tvoje miminko.
 6. Moje milá maminko, nejhezčí z maminek, ty jsi mě balila, z peřinek do plínek. Ty jsi mě obula do prvních střevíčků, z lásky a vděčnosti nesu ti kytičku.
 7. Pro moji maminku nakreslím květinku a pak jí na tvář dám slaďounkou pusinku.
 8. Máme tě hrozně moc rádi, mami a zasloužíš si nejhezčí přání. Jsi ta nejhodnější maminka z maminek a má na tebe moc krásných vzpomínek.
 9. Moje milá maminko, štěstí není malinko. Přejeme ti ke dni matek, ať máš dneska krásný svátek. Dneska je tvůj velký den, my tě zlobit nebudem.
 10. Moje milá matičko, vytahuju přáníčko. Stůj a velký pozor dej, na mě vždycky vzpomínej. Mám tě ráda, jaká jseš, nikdy mi snad neumřeš.
 11. Kdyby chleba nebylo, kdyby slunce nebylo, kdyby všechny vody vyschly, kdyby stromy navždy uschly, maminčino dobré srdce svět by opět stvořilo.
 12. Jedno přáníčko k tobě teď letí, máme tě moc rádi, s láskou tvoje děti. Všechno nejlepší ke Dni matek.
 13. Moje milá mamičko, posílám ti přáníčko. Usmívej se maličko, popíjej si kafíčko. Nevnímej žádný zmatek, je přece Den matek.
 14. Přivoň k růži, vždyť máš svátek. Vše nejlepší ke Dni matek.
 15. Nepotřebuji slunce, které září, stačí mi úsměv na tvé tváři. Jsi jako růže, která kvete, jsi ta nejlepší maminka na světě. Krásný Den matek ti přejí milující děti.
 16. Anděl má korunku, anděl má nebe a my máme maminko nejraději tebe. Děkujeme za všechno a přejeme krásný Den matek.
 17. Hodně štěstí, zdraví, lásky, ať z nás nemáš zbytečné vrásky. Všeho dobrého fůru, nenávist, tu hnusnou můru, ať ty nikdy nepotkáš. Však ti ještě něco přejeme, ať se máme všichni rádi a společně se smějeme.
 18. Život je jako houpačka, neustále nahoru a dolů. Je však krásné vědět, že je tu někdo, kdo nás tím vším od malička provází. Ke Dni matek vše nejlepší.
 19. Mami a tati, posílám tuto kytici vám oběma, i když se blíží Den matek. Jedna růže za každý rok, co jsem na světě. Děkuji, že jste. Miluji vás.
 20. Usmíváš se, i když jsi smutná. Děláš vše, i když jsi unavená. Dáváš nám pohodlí, i když ho sama nemáš. Jsi tu pro nás, i když jsi nemocná. Děkujeme, že jsi. Krásný Den matek.

Komu by to nestačilo, může se inspirovat na Pinterestu, kde najdete neuvěřitelné množství přáníček a kouzelných veršíků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Texty na přání ke Dni matek. Dejte jim krásný vzkaz, který si zaslouží