Kdy dětem rostou zuby? Vyznejte se v růstu mléčných i druhých zubů!
Tereza Axmannová
22. 10. 2021
Když se objeví první zuby, může to znamenat velké trápení a probdělé noci. Odměnou za to však je neodolatelný zubatý úsměv vašeho dítěte, které s ním už přestává být malým miminkem. Dítě bude mít radost ze schopnosti rozkousat pevnou potravu i mnoho dalších věcí, které si vždycky nějak najdou cestu do zvědavé pusinky, třebaže se tomu rodiče snaží bránit.
Podobně kouzelné, ale naopak bezzubé úsměvy mají děti v období, kdy se jim začíná mléčný chrup vyměňovat za stálý. My dospělí si možná svůj poslední mléčný zoubek jako esenci dětství ještě schováváme v krabičce mezi osobními poklady, ale už si ani nepamatujeme, kdy nám vlastně vypadl. O tom a mnohém dalším se dočtete v tomto článku.
První zoubky
Začíná to kolem 6. měsíce věku dítěte spodními jedničkami. Je dobré se obrnit trpělivostí, růst zubů může doprovázet mírně zvýšená teplota, slinění, tekutá rýma, nateklé či zarudlé tvářičky, nechuť k jídlu, může se také dostavit průjem. A samozřejmě pláč a pláč a pláč… Hlavně v noci.
Holčičkám se zoubky obvykle začnou prořezávat dřív než chlapečkům. Do desátého měsíce by se měly objevit i jim. Pokud ne, nezoufejte. Proberte situaci stomatologem, i on však bude nejspíš radit ještě chvíli počkat, než začne zkoumat možné příčiny. Některým dětem zkrátka zuby rostou dřív a jiným později. Dokonce jsou novorozenci, kteří přijdou na svět a už mají první zoubek prořezaný!
Po spodních jedničkách se ukáží horní. Čtyřmi zoubky už dítě dokáže leccos rozkousat a může se stát, že vás nebo vaše blízké bolestivě kousne. Chvíli mu trvá, než zjistí, jak ostrý a silný nástroj se v jeho pusince ukrývá, a než si uvědomí, že jeho kousnutí může druhé lidi bolet. Zejména při kojení je potřeba se obrnit trpělivostí a vybavit hojivými mastmi.
Následují dvojky. Mléčné zuby obvykle rostou nejprve na dolní čelisti a poté na horní, nicméně u dvojek není opačné pořadí výjimkou. Jako všechny mléčné zuby se zpravidla objevují v pravolevých párech.
Uvádí se, že v jednom roce by dítě mělo mít šest až osm zubů (tedy horní i dolní řezáky). Má-li ale třeba jen dva, ještě to neznamená žádný problém. Po dosažení jednoho roku by mělo také poprvé navštívit stomatologa, který se podívá, jestli zoubky rostou správně a jestli se již nekazí.
Mezi prvním rokem a rokem a půl dítěti pravděpodobně vyrostou první spodní i horní stoličky. Špičáky přijdou vzápětí.
Druhé stoličky začínají růst až kolem druhého roku věku. Do tří let by dítě mělo mít mléčný chrup kompletní. To znamená celkem dvacet zubů.
Kdy vypadávají mléčné zuby nahradí je stálé
Růst druhých zubů začíná mnohdy nenápadně. Totiž šestkami. Ty se objeví vzadu za mléčnými stoličkami, častokrát si jich ani rodiče nevšimnou. To je ale velká chyba. Dokud totiž nedosáhnou stejné výšky jako mléčné stoličky, špatně se k nim zajíždí zubním kartáčkem. A tak se leckterému dítěti stane, že se jeho první stálé zuby zkazí dřív, než je rodiče v pusince dítěte najdou. Pozor na to! Šestky jsou důležité zuby, které by měly být stálému chrupu oporou.
Další vývoj stálého chrupu je už většinou nepřehlédnutelný. Kolem šestého roku života se většině dětí začnou kývat spodní jedničky a krátce nato i horní.
Zuby necháme v pusince až do doby, kdy se jim samotným chce ven. Nevytrháváme je předčasně! Tedy alespoň pokud nechceme, aby naše dítě začalo šišlat nebo aby pak zoubky rostly křivě v důsledku toho, že se jiné zuby skloní do příliš dlouho přítomných mezer.
Kolem sedmého roku dětem vypadávají druhé řezáky. Mnoho dětí je najednou téměř bezzubých, protože jedničky a dvojky se jim někdy vyviklají hned po sobě. Díry by se ale měly brzy zaplnit novými stálými zuby. To, zda jsou druhé zuby založeny a správně připraveny na svých místech, už obvykle rodiče vědí, protože to kolem pátého roku věku kontroluje stomatolog na rentgenu v rámci prevence.
Prořezávání druhých zubů může být u každého dítěte jiné, ale po řezácích by měly následovat spodní čtyřky, tedy stoličky, a až po nich spodní trojky (špičáky), zatímco v horní čelisti je tomu naopak. To se děje po devátém roce věku.
První návštěva dítěte u zubaře. Včasná kontrola ovlivní kvalitu zubů na celý život
Posledním mléčným zubem, který opouští pusu, bývá horní pětka mezi desátým a dvanáctým rokem. Růst stálých zubů tím ještě nekončí, neboť jak víme, je jich více, a to 32. Vzadu na čelisti se tedy objevují sedmičky.
Speciální kapitolou, se kterou mají trápení mnozí dospělí, jsou osmičky, neboli zuby moudrosti. Někteří lidé je však už nemají a chodí po světě bez nich. Ti, kteří zažili růst osmiček v dospělosti nebo dokonce v nich měli nějaký zánět, mohou snad jen tiše závidět.