Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jsou pro děti lepší brýle, nebo kontaktní čočky?

Zrakové vady postihují nejen dospělé, ale i děti. Řada rodičů je přitom přesvědčená, že jediným řešením oční vady u dítěte je nošení brýlí. Jak ale uvidíme dále, kontaktní čočky jsou pro dítě rovněž vhodné a bezpečné, navíc mohou být v mnoha případech o poznání pohodlnější. Kdy jsou kontaktní čočky pro dítě lepší volbou? Jaké jsou výhody jednotlivých typů korekce zrakových vad? A co dalšího je o brýlích a čočkách dobré vědět?

Kdy jsou kontaktní čočky pro dítě vhodnější?

Mnohé rodiče možná překvapí, že kontaktní čočky mohou nosit i velmi malé děti. To značně usnadňuje situaci jak samotnému dítěti, tak právě rodičům. Ti totiž nemusí neustále hlídat, zda dítě někam nezahodilo brýle, zda je má správně nasazené a podobně.

Rozhodnutí o tom, zda jsou pro dané dítě kontaktní čočky vhodné, vždy závisí na očním lékaři. Určitě však neplatí, že by bylo nutné s nošením kontaktních čoček čekat do určitého věku nebo na dobu, kdy je dítě schopné si je nasazovat a vyndavat samo. Ošetřující lékař rodičům sdělí veškeré potřebné informace a rovněž je naučí, jak s čočkami manipulovat.

Mezi hlavní výhody kontaktních čoček patří:

  • pohodlí – na rozdíl od brýlí o nich dítě většinu dne ani neví
  • praktičnost – nebrání ve sportovních aktivitách, dítě je navíc jen tak neztratí
  • nenápadnost – za brýle se děti často stydí, za kontaktní čočky nikoliv

Pokud je tedy dítě akční nebo brýle vyloženě nechce nosit, je namístě kontaktní čočky alespoň zvážit. V případě některých očních vad, například nystagmu, jsou čočky pro dítě dokonce doporučovány.

Druhy kontaktních čoček se rozlišují podle různých kritérií:

  • podle materiálu na měkké / tvrdé
  • podle typu dioptrií na multifokální / bifokální / sférické / tórické
  • podle délky nošení na jednodenní / dvoutýdenní / měsíční / půlroční / roční

Nejvhodnější typ kontaktních čoček opět určí lékař, který zná zdravotní stav dítěte. Obecně jsou však dětem doporučovány spíše tvrdé kontaktní čočky, které drží svůj tvar, snadno se čistí a nejsou tak náchylné na poškrábání.

Pokud jde o délku nošení, mnoho dětí preferuje jednodenní kontaktní čočky, protože se na rozdíl od ostatních druhů nemusí čistit a dávat do roztoku. Každý den se použije nový pár, žádná péče proto není potřeba.

A kdy zvolit raději brýle?

Brýle se dětem nepředepisují jen v případě, že špatně vidí. Mnohdy slouží jako léčba jiných očních vad, například šilhání, které se díky jejich nošení daří eliminovat. Nevýhodou je, že se děti za brýle často stydí, navíc jim mohou překážet při různých fyzických aktivitách. Tyto problémy vyřeší kontaktní čočky, ty však nemusí být lékařem doporučeny.

I dioptrické brýle mají své výhody. Patří mezi ně například:

  • snazší manipulace – brýle stačí jednoduše nandat a sundat, není nutné řešit čištění, roztoky apod.
  • existují v samozabarvovací variantě – mohou tedy představovat zároveň i brýle sluneční
  • jsou vhodné i pro alergiky, děti s očními záněty apod.

Při výběru dioptrických brýlí je vhodné hledět na jejich funkčnost i vzhled, aby se v nich dítě cítilo co možná nejlépe.

Volba materiálu obrouček by se měla řídit především povahou dítěte. Jak uvádí PaedDr. Markéta Skalická pro elektronickou verzi časopisu Pediatrie pro praxi, pro velmi aktivní děti jsou vhodnější plastové obroučky, které snižují riziko poranění v případě pádu, kovové obruby jsou doporučovány spíše klidnějším dětem. Brýle pro kojence a batolata musí splňovat specifické podmínky, stejně tak brýle pro děti od 3 do 5 let.

Je důležité, aby si dítě na brýle zvyklo a považovalo je za běžnou součást každodenního života. Pokud pro něj představují problém, je vhodné uvažovat o kontaktních čočkách. Vše je samozřejmě nutné nejprve konzultovat s očním lékařem, který zdá diagnózu dítěte a může tak doporučit to nejvhodnější řešení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jsou pro děti lepší brýle, nebo kontaktní čočky?