Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Ječné zrno u dětí. Proč vzniká a jak se léčí?

Ucpání mazových povrchových žlázek na okraji spodního či horního víčka může potrápit nejen dospělé, ale i děti. Vyvolaný zánět vypadá jako začervenalá bulka, která bolí a svědí. Jak si s ječným zrnem u dítěte nejlépe poradíte?

Nezaměňujte ječné zrno za vlčí zrno

Ječné zrno je zánět, který způsobuje ucpání mazových žláz v oblasti řas. Tyto žlázy se v místě hromadí a rozšiřují stafylokokovou nebo streptokokovou infekci. Protože je tento stav vysoce infekční, je třeba dbát na přísnou hygienu, jako je časté mytí rukou a pravidelná výměna ručníků, které se nesmí sdílet s ostatními členy rodiny. Někdy se k ječnému zrnu může přidat také zvětšení příušních uzlin a zvýšená teplota, která dokáže potrápit především nejmenší děti.

Pozor na záměnu s vlčím zrnem, které na rozdíl od ječného zrna není infekční. Postihuje však hlubší mazové žlázy a samo od sebe nemizí. Bolestivá bulka se objevuje na horním či dolním víčku, postupně tvrdne a může dokonce nabývat na velikosti. Vlčí zrno časem přechází do chronického stádia a je třeba ho řešit operativně.

Spalničky. Příznaky, léčba a prevence nemoci v kostce

Příznaky ječného zrna

Zpočátku se ječné zrno projevuje svěděním či pálením, nepříjemným tlakem a pocitem přítomnosti cizího tělesa v oku. Následně se přidává i bolest víčka, začervenání, otok, pocit horkosti, nucení k častějšímu mrkání a slzení oka. Výjimkou nebývá ani citlivost na světlo, zastřené vidění, bolesti hlavy a vytvoření krusty na okraji víčka. Vnější stranu oka obvykle ozdobí bolestivá bulka plná hnisu s bílou či žlutou čepičkou na vrcholu. Někdy se může ječné zrno objevit na vnitřní straně víčka (tzv. vnitřní hordeolum), kde je těžko dohledatelné.

Příčiny ječného zrna

Důvody vzniku ječného zrna mohou být různé. Často se jedná o komplikaci jiného onemocnění, jako je cukrovka nebo růžovka. Mezi časté příčiny patří rovněž hormonální změny v organismu, snížená obranyschopnost, nevhodná strava, nedostatek vitaminů, sahání si do očí špinavýma rukama nebo pobyt v prašném či zakouřeném prostředí. Vše ještě více podporuje stres, nedostatek spánku nebo přílišné namáhání zraku například při častém sledování televize.

Jak si s ječným zrnem poradit a kdy navštívit lékaře?

Zásadou je ječné zrno nikdy nevymačkávat. Vše byste tím mohli jen zhoršit. Počkejte raději, až samo praskne a tkáň se zahojí. Ječné zrno obvykle během týdne uzraje, praskne a poté samo bez jakéhokoliv zásahu zmizí. Během této doby je důležité víčko nemnout, neškrábat ani na něj zbytečně nesahat. Hnis by se totiž snadno mohl přenést i do druhého oka nebo nakazit jiného člena rodiny.

Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu

Důležitý je klidový režim a podpora imunity konzumací ovoce, zeleniny a vitaminových preparátů, především pak B komplexu. Pomoci může i přikládání teplých vlhkých obkladů na postižené místo několikrát denně, vždy na cca 10 až 15 minut. Vhodné jsou i odvary z heřmánku, sporýše, světlíku či borové vody.

Lékaře navštivte v případě, že ječné zrno bolí čím dál více nebo problém přetrvává 14 a více dní. Nejčastější léčbou ječného zrna jsou antibiotika v podobě masti nebo kapek. Pokud nezabírají a ječné zrno je velmi bolestivé, musí se přistoupit k chirurgickému zákroku, který je však rychlý a u dětí probíhá vždy v celkové anestezii.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ječné zrno u dětí. Proč vzniká a jak se léčí?