Menu
MotherClub.cz
Horoskopy

Je pravda, že se za úplňku rodí více dětí?

Nastávající maminky se často zajímají o to, v jakém období se vlastně rodí nejvíce dětí, aby byly předem připravené na všechno, co může nastat. Mohou začátek porodu ovlivnit povětrnostní vlivy, počasí, zemětřesení nebo úplněk? Rodí se více dětí v létě, anebo v zimě?

Co ovlivňuje začátek porodu?

Začátek porodu stejně jako třeba menstruaci nikdy nemůžeme se stoprocentní jistotou předurčit. Tyto citlivé ženské záležitosti mívá, už podle staré moudrosti, na starosti měsíc. Zdálo by se tedy, že konkrétní fáze měsíce, mohou ovlivňovat nejen plodnost ženy a celý menstruační cyklus, ale také začátek porodu. Ovšem informace je to nespolehlivá. Vůbec to neznamená, že by se zrovna za úplňku rodilo více dětí. Stejně tak se jich dost narodí i za novu nebo třeba v první čtvrti.

Z faktorů, které mohou urychlit porod, jsou to například velká fyzická námaha, silné psychické rozrušení, určitě také náhlé změny tlaku, zemětřesení nebo zmíněný úplněk. Ale pravdou je, že na každého působí něco jiného a ještě žádné studii se nepodařilo vliv úplňku na začátek porodu spolehlivě prokázat.

Porod jako hormonální bouře

Při porodu záleží především na tom, kdy je miminko připravené přijít na svět, ať už z hlediska vlastního osudu a toho správného data narození, jak by řekli ezoterici, tak kvůli plně vyvinutým vnitřním orgánů, zejména plic, aby dítě mohlo samostatně dýchat. Samotný porod je řízen mnoha hormony, které musí být v rovnováze, jinak nastávají komplikace.

V organismu ženy se při porodu produkují hormony jako jsou oxytocin, kortizol, estrogen a mnohé další. Dochází tak k děložním stahům a celé tělo pracuje na tom, aby se miminko vypudilo z dělohy. Pokud ženu ochromuje strach, produkují se stresové hormony, které blokují hormony potřebné k porodní činnosti. Proto pak dochází k zastavení nebo zpomalení celého porodního procesu.

Kdy se rodí nejvíce dětí?

Dříve se věřilo, že v určitých měsících by se lidé neměli brát, protože to přináší smůlu. Stojí za tím především pověstná svatební noc, která předurčovala narození dítěte o devět měsíců později. Traduje se, že pokud se dítě narodí v zimě, například v lednu nebo únoru, bude mít chatrné zdraví a těžký osud. Právě v těchto měsících se totiž kdysi obtížně sháněla obživa a lidé trpěli chudobou, hladem a zimou. Proto se říkalo, že svatba v květnu přináší smůlu. Dnes již ale na to nikdo nedbá, protože právě v nejkrásnějším měsíci v roce, kdy všechno kvete a slavíme svátek lásky 1. máj, se lidé berou opravdu s radostí.

Neznamená to tedy, že by se během zimního období rodilo více děti. Tak jako se mnohá mláďata rodí na jaře, rodí se i miminka. Je to hlavně proto, že během zimy a chladných měsíců v roce se lidé často milují. Na toto téma existuje i celá řada vtipů. Proto tak můžeme očekávat zvýšení porodnosti především na jaře a v létě. A zkušenosti gynekologů to často potvrzují.

Během vánočních svátků a Silvestra se naopak rodí méně dětí. I když porodnice šlapou naplno, není pravidlem, že by zrovna na Štědrý den byly přeplněné porodní sály. Naopak spíše za devět měsíců od tohoto období přichází na svět poměrně dost dětí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je pravda, že se za úplňku rodí více dětí?