První úsměv, první převalení na bříško nebo první zoubek. Z každého milníku našeho miminka máme nepřekonatelnou radost. Když ale přijde na řadu plazení a první krůčky, je potřeba zpozornět. I zdánlivě neškodné předměty mohou totiž pro zvídavé batole představovat nebezpečí. Poradíme vám, na co všechno si dát v domácnosti pozor, aby si vaše miminko neublížilo.
Podívejte se na to z dětské perspektivy
Rodiči jste se stali teprve nedávno a strachujete se, jaká nebezpečí váš domov schovává? Zkuste se na svět podívat očima vašeho dítka! A to doslova. Klekněte si na všechny čtyři a každou místnost, kam bude mít dítě přístup, si projděte a zkontrolujte. Hledejte vše, s čím se dá manipulovat nebo o co by se dítě mohlo uhodit. Do pokojíku pak pořiďte dětský nábytek, který je navržený s ohledem na dětskou bezpečnost.
Zdroj: Pexels
Co všechno před batoletem zabezpečit?
Tady je přehled hlavních předmětů, na které se při zabezpečení domácnosti zaměřit.
Rohy veškerého nábytku, který je v dosahu batolete, opatřete krytkami. Zejména, když se dítě učí chodit, chytá se okolního nábytku a snadno na něj spadne a uhodí se.
Stejně tak opatřete speciálními krytkami i elektrické zásuvky. Děti je rády zkoumají a strkají do nich prstíky nebo předměty.
U kabelů není nebezpečím jen elektrický proud, ale také elektronické přístroje, které na sebe potažením za kabel děti mohou shodit. Kabely proto schovejte za lišty nebo nábytek, případně je přichyťte k podlaze.
Jen co se děti začnou batolit, rychle projeví zájem o všechna dvířka a šuplíky. Jednak z nich mohou vytáhnout nebezpečné předměty, šuplík na sebe ale mohou také celý převrhnout. Zabezpečte je proto ochrannými zámky nebo pojistkami.
Zdroj: Pexels
Opaření horkou vodou nebo jídlem patří mezi jedny z nejčastějších dětských úrazů v domácnosti. Pokud máte kuchyň spojenou s obývací částí a nemůžete dítěti zabránit přístup k vařiči, zabezpečte ho zábranou.
Máte-li doma schody, určitě nezapomeňte namontovat zábranu i tam, aby se vaše dítě nevydalo na samostatný průzkum dalšího patra. Nebezpečí mohou představovat i dveře, do kterých si snadno přivře prsty.
Ideálně umístěte všechny rostliny někam do výšky nebo do místnosti, kam dítě nemá přístup. Pokud to není možné, zjistěte si, které rostliny jsou jedovaté, a dejte z dosahu alespoň ty. Jedovatý je například i oblíbený oleandr, monstera nebo tchýnin jazyk.
- Všechny větší a křehké předměty
Lampy, vázy nebo sušáky na prádlo – u všech podobných předmětů hrozí, že je na sebe děti převrhnou, případně je rozbijí a pořežou se. Připevněte je nebo dočasně schovejte na místo, kam se dítě nedostane.
Zdroj: Pexels
Vyhraďte dítěti bezpečný prostor jen pro něj
Ne vždy můžeme u dítěte sedět a dávat nepřetržitý pozor, aby si neublížilo. Pokud potřebujete udělat naléhavou práci, uvařit oběd nebo třeba jen odběhnout na toaletu, je nejlepším řešením mít pro dítě speciálně vyhrazený prostor. Tím může být dětská ohrádka, cestovní postýlka, jídelní židlička nebo pro menší děti houpací lehátko. Ušetříte si tak spoustu starostí a vaše batole si bude moct bezpečně hrát.